...

Pažintis dirbant Palangos bare lėmė verslo sėkmę

Verslas

2011.12.07

Autorius: „bzn start“

Temos: , .

Pažintis dirbant Palangos bare lėmė verslo sėkmę

Žilvinas Butkevičius su Arnu Matkevičiumi Asmeninio albumo nuotr.

Esu 25-erių Žilvinas Butkevičius (nuotr. dešinėje), jaunas verslininkas, 3 įmonių savininkas. Tik kol kas ne apie tai, kas vyksta šiuo metu, o apie tai, kas buvo prieš dvejus metus ir kaip viskas prasidėjo.

Prieš pradedant – nusivylimai

Prieš daugiau nei 2 metus su būsimu verslo partneriu gana sėkmingai darbavomės vienoje tarptautinėje įmonėje, buvome pardavimo grupių vadovai, darbas atrodė šaunus, o finansų sektorius teikė puikias tiek uždarbio, tiek karjeros perspektyvas. Kadangi dirbome finansinių produktų pardavimo srityje, dažnai sulaukdavome giminingų įmonių pasiūlymų pardavinėti ir jų produktus.

Jaunas plėtros vadovas iš „MP Pension Funds Baltic“ Jonas Šileika mane vis kalbino ateiti dirbti pas juos ar bent platinti II pakopos pensijų fondus. Vis atsisakydavau, bet po mėnesio galiausiai sutikau pabandyti. Nustebau, kaip paprasta dirbti su II pakopos pensijų fondais, o atlyginimas pribloškė dar labiau.

Nejučiomis gimė idėja įtraukti II pakopos PF (PF – pensijų fondai) į tuometės darbovietės paslaugų krepšelį. Taip jau nutiko, kad greitai pas mus užsuko kompanijos akcininkas iš Austrijos, tad šią idėją pristačiau jam. Viskas atrodė šaunu, vadovai nusprendė, kad II pakopos PF būtinai bus į Lietuvoje. Viskas atrodė labai gerai. Jau net skaičiavome būsimus (didelius) atlyginimus.

Per lemiamą susitikimą austrai ir lietuviai (MP vadovai) nesusikalbėjo. Visas planas žlugo.

Tiek man, tiek Arnui (Arnui Markevičiui) nuotaika pabjuro. Pardavimas ir atlyginimai smuktelėjo, teko net skolintis pinigų pragyvenimui. Gerai, kad nedingo PF pardavimo idėja. Rudeniop net pradėjo sklisti kalbos apie darbovietės Lietuvos padalinio uždarymą. Jausdami, kad nieko gero nebus, su Arnu pradėjome rimtai galvoti apie savo verslo galimybes. Pasėdėjome, pagėrėme kavos su pienu ir priėjome prie išvados, kad reikia imtis nuosavo verslo. Pamenu, kad tvirtą sprendimą priėmėme Europos verslo centre prie liftų.

Verslo pradžia. Iš kur gausime pinigų?

Sprendimas priimtas, kas toliau? Ogi reikia iš kur nors gauti 10 000 Lt įmonei steigti. Situaciją komplikavo tai, kad tiek aš, tiek Arnas skendėjome skolose. Puiku, kad pinigų sutiko investuoti Arno sesuo Vaiva, ačiū jai. Kita bėda – kaip reikės apskaityti visą pardavimą. Idėja buvo II pakopos PF pardavinėti tinklinės rinkodaros principu. Planavome per metus pasiekti 1 000, o vėliau – net 5 000 konsultantų (šiuo metu visos Lietuvos rinkoje dirba iki 5 000). Teko ieškoti IT specialisto, kuris sukurtų unikalią sistemą komisiniams skaičiuoti. Per pažįstamus radome Deividą Urbonavičių. Jis patikėjo verslo idėja ir sutiko sukurti sistemą už nedidelę dalį įmonės akcijų.

Atrodo, viskas gerai: pinigų yra, IT problema išspręsta, tad reikia steigti UAB. Pirmą kartą tai gana sunkus procesas, bet mums pavyko, tiesa, tai patuštino mūsų kišenes dar 1 000 Lt. Įmonės pavadinimą sugalvojome gana greitai, sėdėdami picerijoje. Žodis „capital“ patiko, dar pridėjome žodį „money“, tiesa, tik jo pirmą raidę. Taip atsirado UAB „M Capital“.

Smagiausia prisiminti 2009 m. spalio 27 dieną. Jau turėjome visas sutartis, dokumentus, viską, išskyrus tuščius blankus sutartims pildyti. Nei aš, nei Arnas neturėjome pinigų praktiškai niekam. Ruduo, dargana, mes pėstute kulniuojame iš centro į „Vilniaus vartų“ verslo centrą, pasiimame dėžę tuščių blankų ir vėl pėstute per Žvėryną kėbliname į savo „korporacijos“ būstinę – mano 1 kambario butuką Karoliniškėse. Pėdiname sau, lietus pliaupia, bet mes šypsomės. Mes laimingi, nes jau rytoj iš pat ryto galime skambinti visiems ir pradėti dirbti sau, imtis nuosavo verslo. Tą vakarą dar rengėme kalnus sutarčių, mano mažo butuko visas plotas buvo nuklotas popieriais. Tikrąja to žodžio prasme miegojau tarp sutarčių.

Rytojus buvo puikus, kaip ir keli kiti mėnesiai. Per dieną nuo 10 iki 20 val. susitikdavome su klientais ir potencialiais verslo partneriais, apie 20 val. Arnas lėkdavo pas žmoną, o aš sėsdavau prie kompiuterio vesti duomenų į sistemą.

Gal po dviejų savaičių man teko užsukti į Kauną, į centrinę MP būstinę, pasiimti trūkstamų blankų. Paprašiau 500 sutarčių klientams. MP vadovė dr. Dalia Kaupelytė žiūrėjo į mane, švelniai tariant, kreivokai, ypač kai pažadėjau per mėnesį jas grąžinti užpildytas (parduotas). Po ilgų derybų ji davė man 300 sutarčių ir kaip garantiją viską nufotografavo. Tikrai netikėjo manimi… Džiugiausia, kad prabėgus mėnesiui netikėjimas išgaravo, nes savo pažadus mes tesėjome su kaupu.

Per pirmus veiklos mėnesius prie mūsų prisidėjo dirbti daugiau nei 100 konsultantų, tad dar prieš pat Naujuosius galėjome persikelti į mažą, bet tikrą biurą. Dar po mėnesio pasamdėme pirmą darbuotoją – administratorę Jovitą. Ji dirba iki šiol ir, tikiuosi, dar ilgai bus pas mus.

Tiek mano, tiek Arno požiūris į verslą sutapo, stengėmės daryti viską, kad mūsų konsultantai uždirbtų kuo geriau. Verslas augo kaip ant mielų: 2010 m. vasarą su mumis jau dirbo daugiau nei 900 konsultantų, buvome daugiausia pensijų fondų sutarčių pasirašanti įmonė Lietuvoje.

Verslo partneriai

Manau, pats svarbiausias dalykas imantis verslo – partneris arba partneriai. Mano patarimai: verslo imkitės ne vienas, turėkite komandą. Man ir Arnui labai pasisekė, kad kadaise susipažinome dirbdami baruose Palangoje. Esame geriausi draugai, pasitikime vienas kitu, suprantame vienas kitą be žodžių. Tai kartais stebina aplinkinius. Arnas yra analitinio mąstymo žmogus, tikras matematikos genijus, ramus, atsakingas. Aš – emocingas, greitas, ekstremalus, begalvis, kupinas idėjų ir polėkio. Esame be galo skirtingi, bet tai labai padeda. Arnas į viską žiūri realiai, o aš dažniausiai pernelyg optimistiškas. Iš to ir susilipdo puikus darinys.

Idėjos ir pinigai, kur jų (abiejų) gauti?

Žinau, kad daugelis jūsų galvojate apie verslo pradžią, o tam reikia idėjos ir pinigų. Trumpai apie idėjas. Dalykitės jomis su kitais, taip jas patobulinsite ir padidinsite tikimybę įgyvendinti, nes rasite bendraminčių. Šiais laikais idėjos nieko vertos, jų pilna. Vertė yra žmonės, kurie jas geba įgyvendinti. Jei turite idėją – kad ir ne pačią geriausią, bet galite ją įgyvendinti, pinigų tikrai rasite. Patys esame gavę lėšų iš investuotojų, jų tikrai yra ir jie laukia jūsų. Investuotojai turi pilnas kišenes pinigų, bet nesulaukia žmonių, į kurių projektus galėtų investuoti. Nenorite investuotojo? Parašykite verslo planą ir kreipkitės į banką ar kredito uniją, ten taip pat gausite pinigų. Jei bijote, kreipkitės ir į mane, padėsiu.

Tiems, kurie vis dar dvejoja, ar verta

Verta. Verslo pradžia sunki, praktiškai kiekvienas pažįstamas pasakys, kad darote kvailystę, gal net sulauksite pašaipų. Nekreipkite į tai dėmesio, turėkite savo tiesą ir savo tikslą. Iš pradžių bent jau mums teko dirbti labai daug. Naktimis dėl streso buvo sunku užmigti, vis sukdavosi mintyse nepadaryti darbai ir planai. Puiku, kad tas etapas – jau praeitis. Dabar keliuosi į darbą tada, kada noriu, dirbu tiek, kiek man patinka, turiu aibę nuostabių darbuotojų, kuriuos vertinu, gerbiu ir myliu. Kurkite savo verslą. Vieną dieną tikrai nesigailėsite dėl to, ką padarėte, gailėsitės dėl to, ko nepadarėte. Svajokite, judėkite, darykite.

Sėkmės.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.