Patyręs kartoką verslo pamoką nenuleido rankų

Verslas

2016.03.02

Autorius: Loreta Lileikienė

Temos: .

Patyręs kartoką verslo pamoką nenuleido rankų

E. parduotuvės „Žaliaarbata.lt“ įkūrėjas - Andrius Žemaitis. Asmeninio archyvo nuotr.

Iš Garliavos kilęs, o dabar Vilniuje gyvenantis ir dirbantis informacinių technologijų specialistas Andrius Žemaitis (30) dar studijų laikais susidomėjo japonų kultūra. Jo teigimu, nuo to viskas ir prasidėjo – šiek tiek daugiau nei prieš trejus metus įkūrė e. parduotuvę „Žaliaarbata.lt“, prekiaujančią natūralia rūšine japoniška žaliąja arbata. Sunkiausias etapas buvo veiklos pradžia, kai po dalyvavimo parodoje liko daug neišpirktos arbatos, o e. parduotuvės prekyba vyko gana vangiai. Vis dėlto tuo metu studijas bebaigiantis IT srities specialistas A. Žemaitis sugebėjo minimaliomis sąnaudomis pasirūpinti, kad parduotuvė pasiektų aukštus reitingus „Google“ paieškos sistemoje ir būtų rodoma tarp pirmųjų paieškos rezultatų.

Norėjo sužinoti dar daugiau

Susižavėjimas Japonijos kultūra neblėsto ir Kauno technologijos universitete įgijus informatikos specialybę. „Draugų pakviestas dalyvavau Japonijos ambasados renginyje, kuriame sužinojau ir apie studentišką japonistikos klubą „Hashi“. Po truputį įsitraukiau į klubo veiklą ir tapau jo nariu. Daug įdomių dalykų sužinojau iš draugų, kurie pagal „Erasmus“ programas studijavo Japonijoje. 2011 m. pavasarį išvykau dviem savaitėms paatostogauti į šią šalį. Viskas paliko labai gilų įspūdį, pastebėjau , kad Lietuvoje daug ko nėra“, – prisimena pašnekovas.

 

„Tikėdami greitu pelnu, gana daug sumokėjome už e. parduotuvę, tuo metu dar pritrūkau drąsos ją kurti pats. Viskas prasidėjo su nemažu minusu biudžete“

A. Žemaitis

 

Subrandino mintis apie savo veiklą

Dar studijuodamas A. Žemaitis pradėjo dirbti klientų aptarnavimo srityje. Įgijo bendravimo patirties ir naudingų žinių bei suprato, kad nenori dirbti kitiems. Kilo pirmosios mintys apie savo veiklą. „Visgi, – sako jis, – tarp mano draugų nebuvo nė vieno, išsiskiriančio verslumu arba bent jau kitokiu ir įdomesniu mąstymu, tad prisijungiau prie studentiškos televizijos, kurioje buvo daug laisvės kūrybiškumui ir įdomiai veiklai, tik ten uždarbio atžvilgiu padėtis buvo nekokia. Po dvejų metų nusprendžiau siekti karjeros savo – IT srityje ir, įsidarbinęs bendrovėje „Western Union“, persikėliau į Vilnių. Supratau, kad gyvenime turi būti pusiausvyra tarp mėgstamos veiklos ir atlygio, kurį už tai gauni.“

Verslo su Japonija užuomazgos

Pašnekovo teigimu, Japonijos mėgėjų klube „Hashi“ neretai tekdavo susitikti su įvairiais svečiais iš Japonijos, lietuviais, gyvenančiais Japonijoje. Užsimezgus kontaktams su kai kuriais palaikydavo ryšį. Taip daugėjo draugų ir pažįstamų. Vienas sutiktų žmonių kaip tik ieškojo veiklos partnerių Lietuvoje. A. Žemaitis susidomėjo ir nutarė bendradarbiauti bei kartu plėtoti idėją. Paviešėjęs Japonijoje ir su partneriu aptaręs įvairias smulkmenas apsisprendė, kad geriausia Lietuvoje būtų siūlyti tai, kas čia jau yra žinoma, bet kartu ir nauja – aukštos kokybės japonišką žaliąją arbatą.

A. Žemaičio partneris, kuris Japonijoje gyveno jau kelerius metus, gerai išmanė šios šalies kultūros ir verslo subtilybes, mokėjo japonų kalbą. „Verslas, kaip ir daugelis kitų dalykų, Japonijoje vyksta kitaip nei Lietuvoje. Partneriui pavyko surasti ūkininką, kurio šeima užsiėmė tik arbatos auginimu ir paruošimu. Vasarą, dar prieš pradedant veiklą, Vilniuje vyko didelis japonų kultūros renginys, kuriame su kolega ir išbandėme savo idėją – atsivežėme nedidelį kiekį žaliosios arbatos ir pardavėme parodos lankytojams. Susidomėjimas buvo milžiniškas, visa turima arbata buvo tiesiog išgraibstyta. Na, o mes įsitikinome, kad mūsų pasirinkta idėja yra gera. Tad rudenį nusprendėme dalyvauti dar vienoje parodoje, tik šį kartą jau Kaune. Nors dalyvio mokestis ir didelis, bet tvirtai tikėdamas sėkme susimokėjau už parodą ir jau įsivaizdavau, kaip bus gerai. Ir čia buvo pirmoji pamoka. Paroda buvo visiškai nesėkminga – per keturias dienas pardavėme vos keletą pakelių arbatos. Tačiau e. parduotuvė tuo metu jau veikė, arbatos taip pat buvo, tad neliko nieko kita, kaip tik judėti toliau. Bet į parodas pradėjau žiūrėti atsargiai“, – pirmąją išmoktą verslo pamoką prisimena žaliosios arbatos e. parduotuvės įkūrėjas.

Tėvai padėjo ir morališkai, ir finansiškai

A. Žemaitis sako, kad jo idėja nuo pat pradžių buvo palankiai sutikta, o daugiausia ne tik moralinės, bet ir finansinės paramos sulaukė iš tėvų.

Veiklos pradžioje, anot pašnekovo, nepavyko išvengti ir daugiau klaidų. „Tikėdami greitu pelnu, gana daug sumokėjome už e. parduotuvę, tuo metu dar pritrūkau drąsos ją kurti pats. Viskas prasidėjo su nemažu minusu biudžete“, – prisimena A. Žemaitis ir teigia, kad e. prekybos verslas geras tuo, kad tam nereikia visos darbo dienos. – Žinoma, norint iš tokios veiklos pragyventi, jau būtų problema, bet man ji tarsi pomėgis, papildoma veikla, kurią visiškai lengvai galiu suderinti su pagrindiniu darbu IT srityje.“

Pradinės investicijos, skirtos arbatai užsakyti, e. parduotuvei, dalyvavimui parodose bei kitiems smulkesniems dalykams, siekė maždaug 2 tūkst. eurų. Įdėtos lėšos atsipirko ir pirmasis pelnas buvo gautas po trejų metų, o visą šį laikotarpį, pasak A. Žemaičio, viskas buvo daroma tikint savo idėja ir noru, kad Lietuvoje būtų geros kokybės žaliosios arbatos.

Verslui – laikas po darbo

A. Žemaitis įsitikinęs, kad, norint ką nors pasiekti, reikia dirbti ilgai ir užtikrintai. „Svarbiausia nenuleisti rankų po pirmos nesėkmės. Taip pat visada reikia pasverti įvairias rizikas ir gerai apgalvoti – tikėti savo idėja, bet nenerti stačia galva, kad vėliau nereikėtų gailėtis dėl padarytų brangių, bet kvailų klaidų“, – savo patirtimi su kitais dalijasi A. Žemaitis.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.