...

Motyvacija – noras pakeisti žmonių gyvenimą

Verslas

2015.04.15

Autorius: Povilas Sabaliauskas

Temos: .

Motyvacija – noras pakeisti žmonių gyvenimą

Informacinių technologijų darbų paieškos tinklalapio „ITJobsCo“ įkūrėjas - Romanas Drokovas. Asmeninio archyvo nuotr.

Romanas Drokovas versle jau tikrai ne naujokas. Gyvenime jam teko ir sėkmingai plėtoti savo verslus, ir eiti aukštas pareigas samdomame darbe. Regis, jis galėtų sėdėti sau patogioje, saugioje kėdėje ir nesivelti į papildomas rizikas. Tačiau verslininkas apie tai net negalvoja. Vyras visa galva pasinėrė į startuolių pasaulį. Naujausias jo kūrinys – informacinių technologijų darbų paieškos tinklalapis „ITJobsCo“, su kuriuo verslininkas tikisi pasiekti nei daug, nei mažai – bent šiek tiek pakeisti pasaulį.

Atsirado iš asmeninio poreikio

R. Drokovas pasakoja, kad „ITJobsCo“ idėja kilo svarstant, kaip išspręsti savo problemą. Tinklalapis prasidėjo verslininko IT įmonėje „Superum“, siekiant į komandą privilioti reikalingų IT specialistų. „Mes patys dažnai ieškome žmonių. Mūsų projektai daugiausia pasauliniai ir apie 90 proc. jų susiję su IT sritimi. Patiems susirasti žmonių su tais įrankiais, kurie dabar yra Lietuvoje, gana sunku. Yra karjeros portalų, bet trūksta tų specifinių funkcijų, kurių reikia ieškant būtent tinkamo IT žmogaus. Juk tau reikia ne tik žmogaus, mokančio vieną ar kitą programavimo kalbą, norisi ir matyti jo lygį, nuveiktus darbus, kodą, kurį jis rašo. Su esamais įrankiais nelabai įmanoma tai pamatyti. Taigi, susidūrę su šia problema, nusprendėme patys ją išspręsti – sukurti IT specialistų portalą IT specialistams ir IT įmonėms“, – atskleidžia pašnekovas.

Laisvė kurti tai, ką nori, yra vienas motyvacijos šaltinių. Be to, kai idėja ateina iš vidaus, kai ji nėra duota kito, kai negali nebandyti jos įgyvendinti, automatiškai kiekvienas žingsnis priartina prie tavo svajonės, vizijos įgyvendinimo.

R. Drokovas

O taisyti IT darbo rinkoje tikrai yra ką. Čia esama nemažai problemų, kurios neretai ne sprendžiamos, o tiesiog šiek tiek perstumdomos. „Šiuo metu didžiausia problema ta, kad šiemet Lietuvos rinkoje trūks apie 16 tūkst. programuotojų. Ką daro įmonės? Jos tiesiog vilioja darbuotojus viena nuo kitos. Tačiau tai niekaip nesprendžia problemos. Tiesiog viena vieta užpildoma kitos sąskaita. Taip mažėja ir darbų efektyvumas. Jeigu ir randi žmogų į perviliotojo vietą, jam vis tiek reikia laiko įsivažiuoti. Taip lėtėja projektų vykdymas. Todėl mūsų produktas dabar labiau orientuotas į tarptautinio poreikio tenkinimą. Jeigu Lietuvoje trūksta 16 tūkst. programuotojų, Ukrainoje iš viso yra apie 250 tūkst. programuotojų, kurių dešimtadalis būtų linkęs persikelti į kitą šalį. Jeigu mums pavyktų įgyvendinti šį bendradarbiavimo modelį, Lietuvoje turėtume vienus įdomiausių programuotojų“, – tikina R. Drokovas.

ITJobsCo“ pasiūlytas modelis tikrai turi potencialo atnešti į IT darbo rinką šį tą nauja. Tai patvirtina ir šios srities specialistų susidomėjimas, kurio projektas jau spėjo sulaukti. „Matome tikrai didelį susidomėjimą, nes ir po labai kuklių rinkodaros veiksmų sulaukėme daug lankytojų iš Ukrainos. Tą patį būtų galima pasakyti ir apie įmones. IT įmonės prašo mūsų padėti surasti specialistų. Jiems specialistas iš Ukrainos atrodo labai įdomus sprendimas, nes Ukrainos IT darbuotojai yra vieni geriausiai vertinamų visame pasaulyje. O Lietuva savo IT smegenis nuomoja Vokietijai, Jungtinei Karalystei. Todėl mes IT specialistams iš Lietuvos siūlome paprastesnes galimybes gauti darbą toje pačioje Vokietijoje, Jungtinėje Karalystėje ar Šiaurės šalyse“, – teigia verslininkas.

IT specialistai dirba IT specialistams

R. Drokovas pabrėžia, jog „ITJobsCo“ projektas išsiskiria tuo, kad su IT specialistams aktualiu projektu daugiausia ir dirba IT specialistai. Kitaip tariant, jie patys labai suinteresuoti sukurti kuo veiksmingesnę sistemą. „Jie labai gerai supranta, kad čia dirba ne su kokia nors kavos užsisakymo programėle, o su idėja, kuri susijusi su jais pačiais ir galbūt net nulems jų darbo paieškas ateityje. Kita vertus, kai programuotojai kuria įrankį programuotojams, jie labai aiškiai mato, ką ir kaip reikia pateikti. Daugumą bandomųjų darbų galime atlikti tiesiog įmonėje. Žinoma, matome, kad kol kas produktas dar neišbaigtas. Tačiau nuolat su tuo dirbame“, – sako pašnekovas.

Jis neslepia, kad su „ITJobsCo“ komanda tikisi pasiekti daug. Sistemos kūrėjai nuolat žvelgia į savo įkvėpėjų pavyzdžius ir nori lygiai taip pat pakeisti pasaulį. „Mes norime Lietuvoje sukurti bendrovę, kuri būtų tarsi mišinys tokių vardų kaip „Google“, „Apple“, „Tesla“, „Uber“ ar netgi „Starbucks“. Norime sukurti įmonę, kurioje atmosfera atspindėtų visas šias bendroves. Iš jų pasisemi labai ambicingų tikslų ir vien mintis, kad gali sukurti dalyką, kuris pakeistų ne vien tavo miestą ar šalį, o visą pasaulį, yra labai viliojanti“, – teigia R. Drokovas.

Norisi sukurti pokytį

Pašnekovas atskleidžia, kad „ITJobsCo“ turi pasaulinių ambicijų. Vis dėlto tikslo siekiama pamažu, mažais žingsneliais. Pirmiausia reikia pradėti iš projekto uždirbti pinigų. „Mūsų tikslas šį projektą paversti pelningu verslu. Kiek įmanoma, norėtųsi judėti į priekį be kitų pagalbos. Ji būtų reikalinga tik tuomet, kai jau išgryninsime produktą, kurį mėgsta ir kuriuo naudojasi, kad greičiau išsiplėstume į kitas šalis. Tačiau investicijos nėra mūsų tikslas. Mūsų tikslas – pelningai veikiantis verslas“, – dėsto verslininkas.

Kelias į sėkmę neabejotinai bus ilgas ir sunkus, bet R. Drokovas išbandymų nesibaimina. Per savo verslininko karjerą jis sukaupė daug patirties, o saugus kelias jo paprasčiausiai nebedomina. Norisi siekti ir pasiekti šiek tiek daugiau. „Dirbant kieno nors kito įmonėje arba net plėtojant savo, bet tradicinį verslą, gana sudėtinga sukurti tokį pokytį, kuris turėtų įtakos visam pasauliui. Unikali pasauliui pristatyta idėja gali realiai pakeisti daugelio žmonių gyvenimus. Dirbant kitiems tai padaryti labai sudėtinga, nes esi apribotas, sudėtinga susitelkti į tai, ko nori. Laisvė kurti tai, ką nori, yra vienas motyvacijos šaltinių. Be to, kai idėja ateina iš vidaus, kai ji nėra duota kito, kai negali nebandyti jos įgyvendinti, automatiškai kiekvienas žingsnis priartina prie tavo svajonės, vizijos įgyvendinimo. Man labai patinka akceleratoriaus „Y Combinator“ šūkis: „Gera idėja ne ta, kurią tu gali įgyvendinti. Gera yra ta, kurios negali neįgyvendinti“, – neabejoja „ITJobsCo“ įkūrėjas.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.