...

Misija įmanoma: idėjos, kurios verčia iš „koto"!

Verslas

2012.06.06

Autorius: bzn start

Temos: .

Misija įmanoma: idėjos, kurios verčia iš „koto"!

Rapolą Gražį įkvėpė vabzdžius gaudantis tropinis augalas VDA archyvo nuotr.

Kiek žmogus yra pajėgus sugalvoti? Kaip pavyksta sugalvoti tokias idėjas, kurios sukelia nuostabą? Kuo toliau, tuo daugiau supranti, kad viskas kyla iš kasdieninių rūpesčių ir mūsų kultūros aktualijų. Lietuvos studentų išradingumas susijęs su žmogaus pojūčiais pasirodo yra begalinis ir potencialo čia daug: artimiausioje ateityje vartotojams labiausiai praverstų pykčio proveržius kontroliuojantis prietaisas, visus jūros pojūčius suteikianti vonia ir speciali šaldytuvo „nosis“ padedanti nustatyti pradėjusius gesti produktus.

Tokias idėjas tarptautiniam konkursui „Electrolux Design Lab 2012”, kurio šių metų tema „Potyrių dizainas“, pateikė Vilniaus dailės akademijos dizaino studijų antrakursiai, tapę vietinio etapo nugalėtojais.

Pirmąją vietą ir belaidį siurblį „Ergorapido“ laimėjusį Rapolą Gražį (žemiau nuotr.) įkvėpė vabzdžius gaudantis tropinis augalas. Studento suprojektuotas prietaisas „Pykčio gėlė“ gaudo tam tikrus garso dažnius, signalizuojančius apie pykčio proveržį tarp bendraujančiųjų. Apie tai signalizuoja „gėlės“ išsiskleidimas bei pasikeitusi spalva. Pakėlusius balso toną ramina prietaiso skleidžiamas ultragarsas, paremtas rytietiškų mantrų ir Grigališkojo choralo giesmių harmonijomis. Paties ultragarso žmogaus klausa nefiksuoja, tačiau veikiama jo centrinė nervų sistema.

Antrąją vietą užėmė ir tyliausią rinkoje kokteilinę „PowermixSilent“ laimėjo Laura Malickaitė (žemiau nuotr.), sukūrusį namų prietaisą, atstojantį jūrą. Ši originalios formos vonia-dušas naudotojui siūlo vaizdo projekcijas, jūros garsų įrašus, įkaitusį smėlį imituojančias šildomas grindis, bei svarbiausia – bangų pojūtį, kuriamą vėjo srovių ir vandens. Duše numatytos ir specialios dienos šviesos (UV spindulių) lempos, galima reguliuoti vandens druskingumą ir pasirinkti vieną iš keturių paros režimų.

Trečiosios vietos laimėtojas Vilius Dringelis (žemiau nuotr.), apdovanotas saugiausiu rinkoje lygintuvu „5 safety“, mato poreikį pasirūpinti šaldytuve laikomo maisto saugumu vartotojui. Tarsi šaldytuvo nosis veikiantis testeris sudarytas iš vyriško delno dydžio pagrindinio prietaiso, tvirtinamo prie šaldytuvo durelių, ir 15 specialių pagaliukų, kuriuos reikia susmeigti į šaldytuve laikomus produktus. Kiekvienas iš jų, analizuodamas produkto molekules, pagrindiniam prietaisui duoda signalą, kad konkretus produktas jau pradėjo gesti ir vartotojui laikas jo atsikratyti.

Iš viso vietiniam konkurso „Electrolux Design Lab“ etapui studentai pateikė 22 projektus. Tarp jų buvo 3D indų spausdintuvas, pieno kokteilių savitarnos aparatas, interaktyvus lopšys kūdikiams, daugiafunkcinės apyrankės, kelias funkcijas atliekantys šaukštai, įvairūs oro valytuvai-aromatizatoriai, drabužių prisimatavimui bei išorinės aplinkos vaizdams perteikti naudojami projektoriai ir kt. koncepciniai prietaisai.

Lietuvos, kaip ir kitų šalių, studentai savo projektus pateikia tarptautinio konkurso vertintojams. Jie, įvertinę paprastai apie tūkstantį pateikiamų projektų, paskelbia 25 geriausių projektų sąrašą, iš kurio į finalą šiemet pateks 10. „Electrolux Design Lab 2012” finalas įvyks rugsėjo mėn. Milane. Pirmosios vietos nugalėtojo laukia 5 tūkst. EUR prizas ir 6 mėn. apmokama stažuotė “Electrolux” globaliame dizaino centre; 2 vietos – 3000 EUR, 3 vietos – 2000 EUR.

2011 m. “Electrolux Design Lab” laimėjo Bratislavos menų akademijos (Slovakija) studentas Adrianas Mankovecký, sukūręs portatyvinį dėmių valymo įrenginį ir nurungęs per 1300 projektų iš 50 šalių.

Iki šiol aukščiausias lietuvių pasiekimas „Electrolux Design Lab“ įvyko 2009 m., kuomet tarp 8 finalistų pateko tuometinė Vilniaus Dailės Akademijos bakalaurė, sukūrusi dvipusę indaplovę „Bifoliate“.

Šiemet 10-ąjį jubiliejų švenčiantis tarptautinis koncepcinių buities prietaisų konkursas kiekvienais metais konkursas skelbia skirtingą temą ir baigiasi finaliniu renginiu viename iš Europos miestų: „Išmanusis mobilumas“, Londonas, 2011; „2-asis kosmoso/erdvės amžius“, Londonas, 2010; „Dizainas 90-iai metų į priekį“, Londonas, 2009; „Dizainas interneto kartai”, Ciurichas, 2008; „Žaliasis dizainas ”, Paryžius, 2007; „Dizainas sveikai mitybai”, Barselona, 2006; „Ateities dizainas -2020”, Stokholmas, 2005; „Ateities dizainas – 2015”, Niujorkas, 2004; „Vartotojų skatinami sprendimai”, Budapeštas, 2003.

Daugiau informacijos apie konkursą galima rasti Electroluxdesignlab.com

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.