...

Kuo ypatingi buvo 2018-ieji startuoliams?

Verslas

2018.12.31

Autorius: Ieva Kniukštienė

Temos: , .

Kuo ypatingi buvo 2018-ieji startuoliams?

Živilė Baubonienė Asmeninio albumo nuotr.

Paskutinė metų diena daugumai kupina apmąstymų ir praėjusių darbų įvertinimo. Ką nuveikėme naudingo? Kokie didžiausi startuolių bendruomenės laimėjimai šiais metais mus džiugino? Kaip augame ir keičiamės? Paskutines valandas skaičiuojančius metus apžvelgia didžiausio jauno verslo portalo „BZN start“ įkūrėja ir vadovė Živilė Baubonienė.

Išsiskyrė branda

Ilgus metus verslo atstovai kalbėjo apie bendruomeniškumo svarbą, tarpusavio pagalbą ir plėtojamą kokybišką ekosistemą, kurioje galėtų augti nauji inovatyvūs ir sėkmingi lietuviški verslai. Regis, šiais metais startuolių bendruomenės branda išaugo dar labiau, o kurdami naujus verslus verslininkai pagaliau suvokia, kad vienam visko atlikti neįmanoma, tačiau ir nebūtina.

„Šių metų startuoliai labai brandūs, išsianalizavę rinką, gerai pasirengę ir puikiai suvokia, kaip vystyti startuolį. Jų idėjos ir produkto vystymosi stadijos profesionalios. Džiugu, kad daug dėmesio jau skiriama komandai, suvokiant, kad tik su komanda galima surinkti reikiamų kompetencijų komplektą ir sukurti konkurencingą produktą. Ši tendencija šiemet buvo labai ryški. Be to, komandos tampa vis platesnės, pagaliau suprantama, kad vienas mūšyje ne karys. Versle nuolat vyksta kova, įveikiami kasdieniai mūšiai, tad, jeigu nebus tinkamo pasirengimo ir stiprios komandos, verslui liks tik iškristi iš žaidimo anksčiau, nei tikėtasi“, – sako Ž. Baubonienė.

Paklausta, ar komanda ir buvo esminis šių metų verslo variklis, pašnekovė neabejodama užtikrina, kad tikrai taip. Anot jos, komanda buvo pirmoje ir svarbiausioje vietoje, mat verslininkai suvokė, kad geroje komandoje sukoncentruoti skirtingi gebėjimai, žinios, patirtis, o visa tai padeda kryptingai judėti pirmyn.

Pritraukė savo sėkmę

Pašnekovė pasidžiaugia, kad šiais metais startuoliai pritraukė daug investicijų, siekė savo tikslų ir buvo įvertinti: „Didžiausios investicijos, matyt, pasiekė dalijimosi automobiliais paslaugas teikiantį „CityBee“, kuris savo veiklos plėtrai gavo daugiau nei 100 mln. eurų. Taip pat pasisekė dirbtiniu intelektu grįstai kibernetinio saugumo platformai „CUJO AI“, kuri šiuo metu vertinama daugiau nei 100 mln. eurų, o dar vienas lietuvių startuolis „Transfer Go“ jau pasiekė daugiau nei 17 milijonų.“

Anot Ž. Baubonienės, šiemet sekėsi tiems, kurie suprato, kam jiems reikalingos investicijos ir kokia jų vertė. Žinant, kaip gali panaudoti gautus pinigus ir suteikti dar daugiau vertės vartotojams, startuoliams buvo paprasčiau įtikinti investuotojus pasitikėti jais.

„BZN start“ įkūrėjai antrina ir investicijų sulaukusių startuolių vadovai. 2 mln. JAV dolerių šiemet pritraukusio startuolio „Mavenoid“ vadovas Gintautas Miliauskas (nuotr. kairėje) pastebi, kad investicijos visiškai pakeičia žaidimo taisykles.

„Mūsų pritraukta investicija visiškai pakeitė žaidimo taisykles, kitais metais planuojame išaugti penkiskart. Linkėčiau startuoliams užsispyrimo ir sėkmės pritraukiant puikių žmonių. Daug talento įstrigę senosios gvardijos firmose, kur jų potencialą riboja suragėjusios hierarchijos ir apipeliję procesai. Linkiu jiems susirasti vietas, kur galėtų visiškai išnaudoti savo gebėjimus“, – sako pašnekovas.

Džiugiomis šių metų nuotaikomis gyvena ir kito, 250 tūkst. eurų pritraukusio, startuolio „PV Case“ įkūrėjas Deividas Trainavičius (nuotr. dešinėje). Jis atkreipia dėmesį, kad sėkmei svarbios ne tik investicijos, bet ir klientų grįžtamasis ryšys.

„Šie metai buvo labai geri, padarėme daugiau, nei tikėjomės, o svarbiausia – sulaukėme grįžtamojo ryšio iš savo klientų. Tai leido suprasti, kad sukūrėme tokį produktą, kurio solar industrijai reikėjo jau seniai“, – tikina verslininkas.

Ateitis – netradiciniai sprendimai

Apžvelgdama šių metų tendencijas, „BZN start“ vadovė pastebi, kad vyravo labai skirtingos jaunam verslui aktualios temos, tačiau tapo akivaizdu, jog kitais metais sustoti bus nebeįmanoma. Kasdienis augimas ir tobulėjimas bei gebėjimas priimti netradicinius sprendimus gali tapti raktu į verslo sėkmę.

„Šiemet daugiausia kalbame apie turinio ir socialinių tinklų rinkodarą, nuomonės formuotojus. Itin aktualios verslui buvo prekybos platformoje „Amazon“, naujų finansavimo būdų bei kriptovaliutų pritraukimo sritys. Manau, kad kitąmet ant bangos bus netradiciniai sprendimai, kurie išstums iš rinkos nusistovėjusias normas. Visuomenė jau yra pribrendusi naujovėms, jas priima ir jų laukia, tampa imlesnė. Tai ženklas, kad kuo toliau, tuo labiau būsime linkę į greitesnius ir patogesnius sprendimus, o tai skatins verslą priimti ir visiškai kardinalius pokyčius. Ko gero, daugiausia pokyčių į rinką atneš dirbtinis intelektas, mobilieji mokėjimai, saugumo, sveikatos ir kiti finansinių technologijų srities startuoliai, kurie stipriai modeliuos ir rinkos įpročius“, – teigia Ž. Baubonienė.

Trys patarimai

Pats pirmasis pašnekovės patarimas – kitais metais ir toliau daug dėmesio skirti savo komandai. Verslas turi suvokti, kad be skirtingas kompetencijas turinčių komandos narių siekti tikslų bus gerokai sunkiau.

„Taip pat linkėčiau kantrybės ir išlaukimo. Startuolių pasaulis yra rizikingas ir prieš pradedant kelionę į jį svarbu išsiugdyti kantrybę. Be to, čia vyrauja neapibrėžtumas, tad trečiasis patarimas kiekvienam pradedančiajam – dar prieš startą susitaikyti su tuo, kad neapibrėžtumo tikrai bus. Verslui gali būti nežinoma vartotojų reakcija, nežinomos aplinkybės, gali trūkti patirties. Su tuo reikia susitaikyti iš karto. Ne mažiau svarbu suvokti, kad viskas gali keistis bet kada ir bet kur, todėl kiekvienas verslininkas privalo būti tam pasiruošęs“, – įsitikinusi pašnekovė.

Linkėdama sėkmės naujaisiais metais, Ž. Baubonienė sako: „Darykite tai, ką mokate geriausiai, ir burkite aplink save gerą komandą, kuri galės ne tik sukurti, bet ir įgyvendinti idėjas.“

Ekspertai

Dr. Živilė Glaveckaitė

Dr. Živilė Glaveckaitė

„bzn start” įkūrėja, vadovė. / UAB „Glaveckaitė Media”

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.