Kuo inovatyvūs naujokai pranašesni už milijonines kompanijas
2017.06.21
Temos: Startuolis, Technologijos, Vadyba, Verslo pradžia.
,,Tik darydami kažką kitaip, nei daro visi, pasieksite gerų rezultatų“, – įsitikinęs ,,Nextury Venture“ įkūrėjas, investuotojas Ilja Laursas. Technologiniai startuoliai turi tam visas galimybes. Didžiausiame jauno verslo forume „#LAUNCH 2017“ verslininkas atskleidė jaunų ir inovatyvių verslų stiprybes ir pranašumus, palyginti su didelėmis, milijonus resursų valdančiomis korporacijomis.
Didelės korporacijos nesuinteresuotos keistis
Geri vadovai ne visada yra geri inovatoriai. Verslų kūrėjai linkę kurti ir vystyti verslą, o jau veikiančioje sistemoje dirbantys vadovai puikiai kontroliuoja kasdienius procesus. ,,Sėkmingai dirbantis verslininkas sugalvoja parduoti verslą dėl paprastos priežasties: jeigu dailininkui patinka piešti paveikslus, tai visiškai nereiškia, kad jis norėtų turėti galeriją namie ir žiūrėti į paveikslus, tam yra visai kiti žmonės“, – įsitikinęs I. Laursas. Pirkti ar kitos kartos valdomi dideli verslai iki cento optimizuoti. Nėra papildomų resursų inovacijoms, o sprendimus priimantiems vadovams tai gali reikšti sugriautą sistemą ir prarastą darbo vietą. I. Laursas mini ironišką situaciją, kai tarptinklinio ryšio (roumingo) paslaugą keičiantis startuolis negali sulaukti šios paslaugos padalinio vadovo pritarimo. Įdiegus šią naujovę, tektų panaikinti visą departamentą ir sprendimą priimantis vadovas netektų darbo. Norėdami išsaugoti savo darbo vietą ir ilgai kurtą tvarką, didelių korporacijų vadovai linkę atmesti inovatyvius pasiūlymus, juk vadovų darbo efektyvumas paprastai matuojamas pagal konkrečius finansinius rodiklius, o ne įdiegtas inovacijas.
Ilgas sprendimų priėmimų procesas
Per lėta reakcija į technologijų pokyčius gali lemti didelius kapitalo praradimus. I. Laursas mini ,,Nokia“, prieš kelerius metus buvusią ketvirta stipriausia pasaulyje kompanija. Laiku nenumačiusi technologinių pokyčių, ji per kelis metus prarado nesuskaičiuojamas sumas pinigų ir reputaciją. Sukurtas prestižas kelia inovacijų baimę. Žinomi prekių ženklai negali išleisti pusiau veikiančių produktų, pavyzdžiui, kompanija ,,Apple“ negali išleisti beta versijos ,,iPad“. Sakoma, kad paskutiniams 5 proc. pataisymų reikia 95 proc. laiko. Todėl startuoliai, išleisdami 80 proc. veikiančius produktus, sutaupo penkis kartus daugiau laiko ir pinigų. Nesėkmės atveju startuoliai praranda santaupas ir investicijas, o didelės, jau kurį laiką veikusios kompanijos praranda savo reputaciją ir pelnytą klientų pasitikėjimą. Jauni startuoliai turi didelę laisvę, kaip kurti valdymo struktūrą. Sprendimų priėmimas ir pokyčiai vyksta greičiau. I. Laursas mini ,,Nokia“ korporacijos pavyzdį. Jų tinklalapyje pastebėta gramatinė klaida pataisoma po metų. ,,Turime procesą: aš turiu įrašyti, jie užregistruos, tai bus prioretizuota, tada bus priskirti resursai ir tik tada kažkas ištaisys“, – korporacijos vadovo žodžius prisimena I. Laursas. Visi resursai yra suplanuoti į priekį ir nelieka vietos improvizacijoms. O startuoliai sprendimus randa evoliucijos būdu. Greitis leidžia klysti ir operatyviai mokytis iš savo klaidų.
Pilkosios teisinės zonos užkerta kelią inovacijoms
,,Kompanijai milijonus kainuoja samdyti teisininkus, o startuolis tą patį reikalą išsprendžia kelias dienas panaršęs internete.“
I. Laursas.
,,Naujos technologijos dažnai ateina su naujomis aplinkybėmis. Nei verslas yra supratęs, kaip elgtis, nei valstybė yra supratusi, kokios yra grėsmės“, – apie teisinį reguliavimą užsimena I. Laursas. Ypač draudimo ir finansų sektoriuje draudžiama viskas, kas nėra reglamentuota. Dėl šios priežasties bankai šiandien nenori dirbti su kriptovaliutomis – bitkoinais. Jie žino, kad tai yra ateitis, bet bijo už bet ką būti paduoti į teismą. Korporacijos priverstos tartis ir konsultuotis, o tam dažnai reikia papildomų resursų ir milijoninių investicijų. ,,Kompanijai milijonus kainuoja samdyti teisininkus, o startuolis tą patį reikalą išsprendžia kelias dienas panaršęs internete“, – įsitikinęs verslininkas. Jis priduria, kad visiems žinomas ,,Youtube“ nebūtų buvęs išrastas, jei startuoliai taip nesielgtų. Pradėjus šią veiklą, baimę kėlė autorinės teisės ir senų pažiūrų videoįrašų industrija, tačiau šiandien tai labiausiai naudojama videoplatforma. Startuoliai pirma padaro, o tada ieško teisinio pagrindimo.
Didesnė sprendimų įvairovė
Startuoliai savo veiklos būdus ir valdymo modelį atranda evoliucijos būdu, o tradicinis verslas turi vienintelį kelią: vieną komandą su savo vizija konkrečiam projektui vykdyti. Dažnai tai užkerta kelią papildomoms galimybėms. ,,Netikiu, kad kur nors yra vienas žmogus, galintis numatyti ateitį ir pasakyti, kad būtent tokia paslauga, toks produktas laimės. Patirtis rodo visai kitaip: šimtai bandymų, konfigūracijų ir rinka išsirenka tik vieną kitą“, – mano I. Laursas. Startuoliai greičiau reaguoja į pokyčius industrijoje. Kompanijai ,,IBM“ nusprendus kurti geltoną kompiuterį, jie gali sukurti raudoną ir tikėtis bent dalies vartotojų palaikymo. ,,Statistika teigia, kad viena konfigūracija turi tik vieną galimybę iš dvidešimties užkariauti pasaulį. Vartotojas išsirinks vieną“, – teigia verslininkas. Dažnai kompanijose inovacijos suvokiamos per siaurai: galbūt reikia keisti ne produkto specifikaciją, o visą gamybos liniją. Korporacijos gali keisti vidinę struktūrą, tačiau negali išsiskirti ir susiburti iš naujo. Startuoliai gali dirbti kaip nori ir kur nori. Vienintelis būdas startuoliams konkuruoti su didelėmis kompanijomis – būti kitokiems.
Ekspertai
Ilja Laurs
Įkūrėjas, valdybos pirmininkas / „Nextury Ventures”
Organizuojate renginį?
Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.