...

Keturi verslumo gebėjimai

Verslas

2012.03.27

Autorius: Mindaugas Žebrauskas

Temos: .

Keturi verslumo gebėjimai

Žmonės, kurie ryžtingai veikia, lemia savo gyvenimo ir pasaulio tėkmę. Jano Kriwolio nuotr.

Keturi verslumo gebėjimai

Dažnai sakome, kad verslus žmogus yra kūrybingas, veiklus ir atsakingas. Kitaip tariant, verslus darbuotojas organizacijoje savo funkcijas atlieka kūrybingai, entuziastingai ir, svarbiausia, prisiima atsakomybę už savo veiksmų rezultatą. Tai lemia keturi pagrindiniai asmenybės gebėjimai: matyti, suprasti, taikyti ir veikti.

Pirmas žingsnis – matyti tai, kas vyksta aplinkui

JAV Portlando mieste buvo atliktas eksperimentas: miesto centre pačiose netikėčiausiose vietose (pvz., autobusų stotelėse, po tiltais, ant šaligatvių) buvo sumontuoti milžiniški raudoni kamuoliai. Pirmieji tuos kamuolius pamatydavo vaikai, nes suaugę žmonės, užsiėmę savo reikalais, kalbėdami mobiliaisiais telefonais, juos tiesiog praeidavo.

Verslo pasaulyje mes taip pat dažnai nematome aplink vykstančių procesų. Dėl užimtumo, rutinos ar nuostatos, kad viską jau matėme ir žinome.

MATYTI – tai gebėti kreipti dėmesį į reikšmingus aplinkos pokyčius, turinčius tiesioginę įtaką stebinčio asmens veiklai ir rezultatui.

Kaip suprasti konkrečias įvykių sąsajas?

Deja, vien matyti neužtenka. Svarbu suprasti, kokius pokyčius tam tikra situacija atneš ir kokių veiksmų reikia imtis, kad ji būtų naudinga verslui. Šio gebėjimo pavyzdžiai akivaizdūs futbole: nepatyręs žaidėjas bėga ten, kur yra kamuolys, o patyręs – ten, kur jis atsidurs kitą akimirką.

Tai būtų galima palyginti su skaitymu tarp eilučių. Thomas L. Friedmanas savo knygoje „Lexus ir alyvmedis“ aprašo atvejį, kada visi prekiautojai akcijomis savo kompiuteriuose stebėjo akcijų kursus, tačiau vienas jų akylai sekė orų prognozes. Paklaustas, kodėl domisi šia informacija, atsakė, kad jam rūpi verslo aplinka, kuri turi poveikį akcijų kursui. Jis suprato, kad globaliame pasaulyje rinkos yra susijusios. Orai turi poveikį derliui.

Derlius Azijoje veikia tam tikrų produktų pristatymą ir pardavimą Europoje, vadinasi, kompanijų, kurios prekiauja Rytų kilmės produktais, akcijų vertę.

SUPRASTI – reiškia rasti konkrečias sąsajas tarp aplinkos pokyčių pagal priežasties ir pasekmės dėsnį.

Suprantu, bet ar taikau?

Tai, ką pamačiau ir supratau verslo aplinkoje, turėčiau pritaikyti praktiškai.

Pravartu prisiminti humoristinę istoriją apie knygų krautuvėlę, kuri atsidūrė tarp dviejų gigantiškų knygynų. Vieną dieną krautuvėlės savininkas pamatė kelis ryškius užrašus didžiųjų knygynų vitrinose. Knygyno iš dešinės užrašas skelbė, kad jame yra didžiausias knygų pasirinkimas mieste. Knygynas iš kairės teigė siūlantis patraukliausias knygų kainas. Krautuvėlės savininkas nesutriko, o jau kitą dieną ant jo krautuvės puikavosi užrašas „Pagrindinis įėjimas“.

TAIKYTI – tai numatyti aplinkoje vykstančių pokyčių įtaką mūsų konkrečiai verslo šakai ir nustatyti veiksmų, kurie atneš mums didžiausią rezultatą, kryptį.

Jei norite rezultato, veikite!

Kai stebite, suprantate, pritaikote – imkitės konkrečių veiksmų. Delsimas ir atidėliojimas yra pagrindiniai verslumo priešai. Daugumai žmonių trūksta stimulo veikti, jie, deja, tik reaguoja. O veikiantis žmogus visada bus pranašesnis už reaguojantį.

Vieno žymiausių pasaulyje Šaolinio vienuolyno išmintis teigia, kad žmonės, kurie ryžtingai veikia, lemia savo gyvenimo ir pasaulio tėkmę. Teigiama, kad jeigu nepadarėte konkretaus veiksmo per 3 paras, greičiausiai jo niekada nepadarysite. Ar esate ryžtingas ir veiklus? Tiesiog paklauskite savęs, ar veikiate tik kitų raginami. Ar dažnai atidėliojate sprendimus? Kada pastarąjį kartą likote antras, nes kas nors kitas elgėsi ryžtingiau? O kada pastarąjį kartą ryžtingumu lėmėte situaciją savo naudai?

VEIKTI – tai gebėti greitai įgyvendinti pokyčius verslo pasaulyje aplenkiant kitus.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.