...

Investavimo klimatas Lenkijoje. Kodėl taip karšta?

Verslas

2012.03.28

Autorius: Monika Bagdonaitė

Temos: .

Investavimo klimatas Lenkijoje. Kodėl taip karšta?

Specialiosios ekonominės zonos Lenkijoje sulaukia didelio investuotojų dėmesio. bzn start fotomontažas

Kaimynė Lenkija yra viena iš nedaugelio šalių, kurią aplenkė Europą drebinanti ekonomikos krizė. Dėl ekonominio ir politinio stabilumo Lenkija sulaukia ne tik daug, bet ir ypač galingų užsienio investuotojų dėmesio. Tai viena pagrindinių priežasčių, paaiškinančių, kodėl sparčiai auga šios šalies ekonomika, mažėja nedarbas, didėja jos ekonomikos konkurencingumas.

Siekiant paspartinti Lenkijos regionų ekonomikos plėtrą, padidinti gaminių ir paslaugų konkurencingumą, išplėtoti popramoninį turtą ir infrastruktūrą, sukurti kuo daugiau naujų darbo vietų ir aktyvinti naujųjų technologijų bei techninių sprendimų plėtrą, jų taikymą nacionalinėje ekonomikoje, 1995 metais Lenkijoje buvo įkurta pirma specialioji ekonominė zona (SEZ). Šiuo metu Lenkijoje veikia keturiolika zonų, kurios padėjo įsteigti šimtus tarptautinių koncernų.

Lenkijos Respublikos ūkio ministerijos duomenimis, praėjusių metų antrą ketvirtį SEZ Lenkijoje buvo realizuota apie 75 mlrd. litų investicijų, sukurta 177 tūkst. naujų darbo vietų, o dėl SEZ teritorijoje realizuotų investicijų išsaugota apie 60 tūkst. etatų.

Kiekviena specialioji ekonominė zona – tai atskiras administracinis vienetas, kur investuotojai gali plėtoti verslą lengvatinėmis sąlygomis. Visiems verslininkams, investuojantiems SEZ teritorijoje, užtikrintos mokesčių lengvatos, suteikiama specialiai konkrečiam verslui parengta teritorija. Be to, kiekvienos zonos valdyba, kuri išduoda leidimus plėtoti veiklą tam tikroje SEZ teritorijoje, aktyviai padeda tarpininkaudama su vietos valdžia ar administracija, pavyzdžiui, perkant žemės sklypą.

Visos zonos yra unikalios – skiriasi plotas, vieta, pobūdis, plėtojimo sąlygos, kelių, techninė ir telekomunikacijų infrastruktūra. Specialiosios ekonominės zonos yra valdomos komercinių įmonių, kurias kontroliuoja valstybės iždas arba vietos valdžia.

Lenkijos Respublikos ambasados Vilniuje Prekybos ir investicijų rėmimo skyriaus sekretoriaus Piotro Hajdeckio teigimu, atleidžiant investuotojus nuo pelno mokesčio sutaupoma iki 50 procentų investicijų išlaidų, o mažoms ir vidutinėms įmonėms teikiamos privilegijos yra dar didesnės. P. Hajdeckio nuomone, tai yra viena pagrindinių priežasčių, kodėl investuotojai renkasi verslą plėtoti Lenkijos SEZ.

„Specialiosios ekonominės zonos Lenkijoje sulaukia didelio investuotojų dėmesio, čia savo padalinius įsteigė daug lyderiaujančių tarptautinių įmonių. Investuotojams Lenkijoje suteikiama galimybė plėtoti verslą ypač konkurencingoje mokesčių aplinkoje, be to, visų specialiųjų ekonominių zonų administracijos neatlygintinai padeda tvarkyti dokumentus, susijusius su investavimo procesu. Kai kuriose savivaldybėse galimas atleidimas ir nuo nekilnojamojo turto mokesčio“, – apie Lenkijos SEZ pranašumus pasakojo P. Hajdeckis.

Verslininkai, vykdantys veiklą SEZ Lenkijoje, atleidžiami ne tik nuo juridinių asmenų pelno mokesčio, bet ir atsižvelgiant į veiklos rūšį turi galimybę nemokėti fizinių asmenų gyventojų pajamų mokesčio. Be to, priklausomai nuo pasirinkto regiono, steigiamo padalinio dydžio bei su investicija susijusių išlaidų dydžio – materialiojo turto pirkimo išlaidų arba dvejų metų darbo sąnaudų dydžio – yra taikomos skirtingos investicijų lengvatos nuo 30 iki 70 procentų. Taigi, jei investuojama apie 4 milijonus eurų, yra galimybė gauti 2 ar net daugiau milijonų eurų lengvatą. Tačiau investuotojas norėdamas pasinaudoti šia privilegija privalo įsipareigoti vykdyti veiklą nustatytą laikotarpį – didelės įmonės mažiausiai penkerius, o mažos įmonės – mažiausiai trejus metus. Be to, investicija negali būti mažesnė nei 100 tūkstančių eurų.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.