...

Ignas Rumbutis: rinkos pažinimas atveria kelią verslo sėkmei

Verslas

2015.06.16

Autorius: Greta Andriuškevičiūtė

Temos: , .

Ignas Rumbutis: rinkos pažinimas atveria kelią verslo sėkmei

„Acme Europe“ produktų vystymo direktorius bei KTU Vadovų mokyklos Produktų linijos vystymo vadovas - Ignas Rumbutis. Asmeninio albumo nuotr.

Dinamiška socialinių, kultūrinių, ekonominių bei verslo veiksnių kaita lemia ir inovatyvų verslininkų bei įmonių vadovų mąstymą. Ilgus metus taikyti verslo modeliai šiandien jau nebetinka, o stagnacinis mąstymas jau ne vieną įmonę nubloškė į verslo periferiją. Norint išsilaikyti ir šalies, ir tarptautiniame verslo kontekste, tenka aktyviai reaguoti ne tik į aplinką, bet ir į besikeičiančius rinkos ir paslaugų teikėjų santykius, kuriuose bene kasdien vis labiau pradeda dominuoti ne įmonių savininkai ar investuotojai, bet vartotojai.

Apie esminius verslo komponentus ir sėkmę lemiančius veiksnius pasakoja ir patirtimi dalijasi „Acme Europe“ produktų vystymo direktorius bei KTU Vadovų mokyklos Produktų linijos vystymo vadovas Ignas Rumbutis.

Vartotojas – pagrindinė verslo plėtros grandis

„Šiandien pagrindinis verslo sėkmės veiksnys yra gebėjimas pažinti rinką ir suvokti, ko jai reikia, suprasti vartotoją, žinoti, kokia problema šiuo metu jam aktualiausia ir kaip ji galėtų būti išsprendžiama. Beje, sprendimą atrasti, išbandyti ir įgyvendinti reikia greitai. Visų sėkmingų produktų paslaptis yra ir, esu įsitikinęs, ateityje bus vartotojų servisas, kuris teigia, kad produktas ar paslauga kuriama realiai kartu su vartotoju, galvojant apie jį ir būtent jam. Manau, kad visose įmonėse svarbiausias asmuo šiandien turėtų būti ne investuotojas, ne savininkas, o vartotojas“, – rinkos pažinimo svarbą akcentuoja produktų vystymo ekspertas.

„Esminis dalykas yra bandyti, bandyti ir dar kartą bandyti kurti maksimaliai mažomis sąnaudomis ir mažiausiomis investicijomis. Rinka yra labai dinamiška, todėl svarbu greitai įvertinti situaciją“

I. Rumbutis

Į situaciją ir kontekstą žvelgti atviru žvilgsniu

„Yra daugybė vartotojų segmentavimo, profiliavimo metodų, tačiau svarbiausia atsiminti tai, kad pagrindinis tikslas – ne turimam produktui surasti vartotoją, o priešingai – esamam vartotojui sukurti reikiamą produktą. Tad svarbu žinoti, kam konkretus produktas kuriamas“, – įprastą verslo modelį aukštyn kojomis apverčia I. Rumbutis.

„Verslininkams taip pat svarbu žinoti esminius naujo produkto ar paslaugos kūrimo procesus, suvokti, kaip juose turi dalyvauti vartotojas, išsigryninti ir įvertinti visas galimas perspektyvas. Yra pagrindiniai dalykai, kuriuos būtina taikyti, nes jei bent dalį jų praleisi, anksčiau ar vėliau teks grįžti į pradžią ir tai apgalvoti. Puikus tokios situacijos pavyzdys – „Starbucks“ atvejis Azijoje. Buvo manoma, kad šiame žemyne pavyks puikiai pritaikyti Europoje sėkmingai veikiantį modelį, tačiau rezultatas buvo visiškai kitoks. Azijoje tie patys metodai neveikė, tad po dvejų metų teko Europai sukurtą modelį pritaikyti būtent Rytų rinkai. Kultūra ir visuomenės įpročiai lemia labai daug, juos suvokti būtina. Verslininkai privalo žinoti, kas yra jų vartotojas, kokią jo problemą sukurtas produktas sprendžia, kaip tą žinutę teisingai komunikuoti ir koks bus produkto pardavimo kanalas“, – pagrindinius sėkmingo produkto įvedimo į rinką aspektus vardija I. Rumbutis.

Netikėtumai ir rizika

Itin dinamiškai besikeičiančioje rinkoje labai lengva tiesiog nesuspėti sureaguoti į pokyčius, o tai neišvengiamai baigiasi klaidomis. I. Rumbutis į klaidas skatina žiūrėti racionaliai. „Versle negali būti pasirinkimo – priimti nesėkmę ar ne. Jei yra siekis eiti tolyn, tenka atsistoti, pasipurtyti, apžvelgti visą nueitą kelią, įvertinti, kur buvo klaida, ir svarstyti, ką reikia kitaip daryti toliau. Versle negali būti jokių asmeniškumų, rinka yra pernelyg greita ir dinamiška, kad vertėtų save graužti dėl padarytų ar nepadarytų dalykų. Technologijos, vartotojai, kanalai keičiasi taip greitai, kad ta dinamika yra natūrali, monotonijos čia nėra ir negali būti. Pastovumo ir mažos rizikos poreikis – aiškus signalas, kad visiškai neverta užsiimti verslu. Čia visada yra labai daug nežinomųjų, kintamųjų. O jeigu kuriamas produktas ar paslauga susiję su radikaliomis inovacijomis, tai beveik visi faktoriai yra nenuspėjami“, – apie galimus nesklandumus įspėja produktų vystymo direktorius.

Bandymų ir eksperimentų svarba


„Esminis dalykas yra bandyti, bandyti ir dar kartą bandyti kurti maksimaliai mažomis sąnaudomis ir mažiausiomis investicijomis. Rinka yra labai dinamiška, todėl svarbu greitai įvertinti situaciją. Dabar yra vienaip, o po kelių mėnesių gali būti visai kitaip. Tad itin svarbu maksimaliai greitai išbandyti produktus realioje rinkoje, o ne su maža tiksline grupe. Taip, klaidų bus, jų neišvengia nė viena įmonė. Net ir „Apple“ turi tokių produktų, kuriuos vėliau turėjo pripažinti kaip klaidą, tačiau iš nesėkmių reikia mokytis, nes būtent jos po tam tikro laiko gali tapti net labai svarbiu komponentu, kurį bus galima panaudoti kitame projekte“, – atkaklumo ir greitos reakcijos linki „Acme Europe“ produktų vystymo direktorius bei KTU Vadovų mokyklos Produktų linijos vystymo vadovas I. Rumbutis.

———–

Pavasarį su produktų kūrimu ir sėkmingu įvedimu į rinką susijusiuose KTU Vadovų mokyklos surengtuose mokymuose „Kaip maksimaliai padidinti naujų produktų sėkmę“ šalies verslininkams paskaitas skaitė šios srities profesionalai – Suomijos Aalto universiteto lektorius, startuolių konsultantas Fabianas Sepulveda, trečios pagal dydį pasaulyje dizaino strategijos įmonės „Designit“ Danijos padalinio vadovas Siorenas Bro, keturis tarptautinius apdovanojimus už geriausius produktus pelnęs bendrovės „Acme Europe“ produktų vystymo direktorius, KTU Vadovų mokyklos Produktų linijos vystymo vadovas Ignas Rumbutis bei KTU inovacijų ir antreprenerystės profesorė Monika Petraitė. Įmonių vadovai ir verslininkai tam tikrus produktams vystyti naudojamus metodus bei įrankius minėtuose mokymuose galės išbandyti ir šį rudenį.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.