...

Idėja, komanda ir tikėjimas. Trys kojos, ant kurių stovi verslas

Verslas

2012.02.29

Autorius: Monika Bagdonaitė

Temos: .

Idėja, komanda ir tikėjimas.  Trys kojos, ant kurių stovi verslas

Be organizacijos, struktūros, proceso neįmanoma ką nors įgyvendinti. flickr.com nuotr.

Jauni žmonės turi pakankamai daug nesugadinto idealizmo. Jie sako, kad pakeis pasaulį, o pasaulį keičia tik tie, kurie tikrai to nori. Taip apie entuziazmą ir tikėjimą verslo idėja kalba „Verslo angelų fondo I“ valdytojas Arvydas Strumskis. Jo teigimu, versle, kaip ir partnerystėje, nėra vieno svarbiausio elemento, kuris užtikrintų sėkmę.

– Kokia verslo idėja yra gera ir kaip ją atpažinti?

– Dievas žmogui neduoda idėjų, kurios yra visiška nesąmonė, sveikai mąstantis žmogus neturi neprotingų idėjų. Jei idėja atsirado ir kam nors ji atrodo logiška, tai iš šešių milijardų žmonių tikrai atsiras keli tūkstančiai ja tikinčių. Baimės ir nepasitikėjimo savimi modelis yra klasikinis. Jei nepasitiki savimi, labai sunku parduoti produktą. Pasaulis pilnas keistų produktų, kurie atrodo niekam nereikalingi, bet jie vis dėlto yra. Begalė naujovių – net užtrauktukas – iš pradžių atrodė visiškai kvailos, bet pamažu tapo labai reikalingos. Tik tam reikia laiko. Yra daug iš pirmo žvilgsnio kvailų idėjų, yra idėjų, kurios patraukia mases arba tik grupeles. Reikia ruoštis tam tikro lygio idėjų generavimui. Šiaip grįžęs iš vonios vargu ar sugeneruosi ką nors ypatinga – tam reikia pasirengimo. Būtina orientuotis į tai, kas dabar pasaulyje yra geriausia ir aukščiausia. Jei naudojame energiją, greičiausiai kas nors vis tiek išeis. Energijos tvermės dėsnis sako: energija iš niekur neatsiranda ir niekur nedingsta.

– Turiu gerą idėją. Kas toliau?

– Svarbiausia yra suvokti, koks bus galutinis rezultatas. Klausimas, kam tau to reikia, dažniausiai glumina jaunus žmones. Yra daug klasikinės literatūros, kaip pradėti vadinamuosius „startupus“ – apie biudžetą, mokesčius. Vis dėlto svarbiausia, kad mes nežinome, dėl ko tai darome. Tai yra vienas kertinių klausimų. Mes galime pradėti verslą, kad turėtume nuosavą restoraną, kuriame galėtume skaniai pavalgyti, ar parduotuvę, kurioje prekiaujama mėgstamiausiomis prekėmis. Nemažai verslo įmonių sukurtos vadovaujantis tokiu tikslu. Tai nėra blogai – tai linksma, nes verslo pasaulyje turi būti linksmumo. Jeigu žinai „kodėl“, „kaip“ ateis savaime. Žinok, kam tau to reikia ir kodėl tai darai.

– Kokios yra pagrindinės pradedančiųjų verslininkų klaidos? Kaip jų išvengti?

– Klaidų visada yra. Nesu matęs nė vieno „startupo“, kad viskas būtų suplanuota idealiai. Ar tai yra klaidos – kitas klausimas. Mes negalime matyti ateities. Mes matome tik praeitį, todėl visada bus nuokrypių. Kai pradedame verslą, turime tam tikrą viziją. Čia kaip svajoti apie idealų vyrą ar moterį. Jei net nebandote įsivaizduoti, kaip jis turi atrodyti, ir pasirenkate bet kurį partnerį, rodantį dėmesį, galiausiai vis tiek turėsite partnerį, tačiau ne tokį, kokio norėjote, nes rinkdamiesi nežinojote, kas jums svarbiausia. Tik maksimaliai tiksliai įsivaizduojant, kaip turėtų atrodyti galutinis rezultatas, įmanoma lyginti nuokrypius. Pradėdami verslą turime aiškiai suvokti, ko norime iš tos veiklos. Suprantu, kad įsivaizduoti idealų verslą ar partnerį yra sunku. Jei manai, kad nori princo ant balto žirgo, gali apimti baimė, kad jo niekada nesulauksi, todėl pasirinksi bet kurį.

– Komanda ar idėja – kas yra svarbiau?

– Idėja yra oras, o oras yra pilnas orinių idėjų. Be organizacijos, struktūros, proceso neįmanoma ką nors įgyvendinti. Taigi svarbu tiek idėja, tiek komanda. Komanda turi patikėti idėja, ja užsidegti. Tuomet turi atsirasti lyderis, kuris vestų komandą, nes ne visi gali imtis šio vaidmens. Jei yra idėja, organizacija, procesas, lyderystė, tada mes pasirodome su trenksmu. Stalas stovi ne ant vienos kojos – jis turi stovėti ant trijų. Verslo pasaulyje taip pat yra trys svarbūs dalykai. Trečias dalykas yra tikėjimas. Turi tikėti tuo, ką darai, nors visi aplinkui sako, kad esi neteisus, kad nepavyks, viskas yra negerai. Tipiniai lietuviški kertiniai žodžiai – „nepavyks“, „neišeis“, „nesąmonė“.

– O pinigai?..

– Pinigai yra žaliava žmonių svajonėms realizuoti – nieko daugiau. Visada yra pinigų geroms idėjoms ir gerai grąžai. Vis dėlto pinigai yra tik vienas faktorius. Organizacija, idėja, pinigai – jie visi susipynę į storą virvę, kuri tempia mašiną į priekį. Tam tikrame etape vienas ar kitas faktorius yra svarbesnis. Pradžioje, kai turi tik idėją, bet neturi net organizacijos, pinigai yra kritinis faktorius. Kai pasirašai sutartį, jų reikšmė yra visiškai sumenkusi, nes tai tik sąskaita. Tada organizacija yra didžiausias klausimas – jei nėra pinigų, negali mokėti algų, todėl greičiausiai liksi be organizacijos. Čia kaip ir santuoka – nėra svarbiausia, kad mes susituokę, turime vaikų, kartu gyvename. Svarbiausia, kad kartu viską darome.

– Visada sėkmingas ir nesenstantis verslas. Ar toks egzistuoja?

– Viskas, kas turi pradžią, turi ir pabaigą. Likimas yra mūsų sprendimų rezultatas. Yra daug verslų, kurie egzistuoja šimtą ar du šimtus metų, jie transformuojasi, pereina iš vienos būsenos į kitą. Mes turime išmokti adaptuotis prie situacijos. Turime reaguoti į tai, kas vyksta, ir numatyti tai, kas bus. Vis dėlto kai kurie produktai iš tiesų labai sensta. Jeigu nesuvokiame, kad viskas, kas turi pradžią, turi ir pabaigą, su ja galime susidurti netikėtai, o tai labai nemalonu. Kai išmokstame judėti ir transformuotis kartu su aplinka, tik tada padarome tai, kas turi būti padaryta. Galų gale pajamos, išlaidos ir pelno, nuostolių ataskaitos rodo, ar eini į priekį, ar atgal. Kai pamatai, kad nebėra prasmės toliau investuoti, nes produktas tiesiog paseno, nemanau, jog tai yra klaida. Kada nors vidaus degimo varikliai irgi pasens. Tie, kurie tai suvokia, ieško, eksperimentuoja, o manantys, kad nepasikeis, nieko ir nedaro.

Ekspertai

Arvydas Strumskis

Arvydas Strumskis

Vadovaujantysis partneris / „Verslo angelų fondas I“

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.