...

Egzotinių kiaušinių verslas

Verslas

2012.04.02

Autorius: Ieva Jonilienė

Temos: .

Egzotinių kiaušinių verslas

Vienas stručio kiaušinis gali atstoti apie trisdešimt vištų kiaušinių flickr.com nuotr.

Velykų rytą bemaž ant kiekvieno lietuvio stalo galime išvysti kiaušinių. Kietai virti, minkštai, dailiai išmarginti ir išpiešti – tai jau mūsų akims nebe naujiena. Tačiau ar teko ragauti stručių bei putpelių kiaušinių? Pasirodo, ūkininkai džiaugiasi, kad tokie egzotiniai kiaušiniai tiesiog graibstomi, o paukščiai nebespėja jų dėti.

Prieš šešerius metus Kauno rajone, Girininkų kaime, įsteigtos stručių fermos „Stručių genetikos centras“ vedėja Nijolė Gvergždienė pasakoja, kad anksčiau ūkyje augo tūkstantis šių egzotinių paukščių, tačiau dabar jų yra 230.

„Stručiai sveria iki 150 kilogramų, o mėsos būna tik iki 35 kilogramų. Šie gyvūnai sulesa nemažai brangių pašarų, todėl daug auginti neapsimoka“, – teigia moteris ir pabrėžia, kad stručių mėsa išties maistinga, o skonis primena jautienos.

Stručių kiaušiniai sveria nuo 1,2 iki 1,6 kilogramo. Kadangi vienas kiaušinis gali atstoti apie trisdešimt vištų kiaušinių, jo pakaktų pamaitinti 10 žmonių.

Skonis šių kiaušinių panašūs į vištų, tačiau, anot pašnekovės, kepti jie kur kas skanesni nei virti.

„Stručių kiaušiniai yra maistingi, turi daug geležies ir juose nėra cholesterolio. Paukščius šeriame tik sveikais natūraliais produktais: kukurūzais, žirniais, kviečiais, morkomis, nenaudojame jokių cheminių priedų. Gyvūnai laksto po pievelę, pasigauna kirminuką, gausiai lesa žolę“, – pasakoja ūkininkė.

Dažniausiai žmonės stručių kiaušinių įsigyja dovanoms ar tiesiog norėdami paragauti. Taip pat šį egzotinį produktą vertina mamos, tad perka mažiems vaikams. Tokie kiaušiniai tinka ir alergiją turintiems žmonėms, nes šie paukščiai neserga jokiomis užkrečiamosiomis ligomis.

Viena stručio patelė, tarp dėjimų darydama dviejų savaičių pertrauką, kas antrą dieną padeda nuo 15 iki 20 kiaušinių. Iš viso per sezoną iš jos galima tikėtis nuo 30 iki 60 kiaušinių.

Išvirti tokiam kiaušiniui reikia mažiausiai 45 minučių, o mėgstantiems kietai virtus vertėtų palaukti ir iki pusantros valandos. Laikomi šaltai stručių kiaušinisi galioja iki trijų mėnesių. Lukšto storis siekia nuo 2 iki 3 milimetrų ir neretai naudojamas gaminant įvairius papuošalus. Stručių kiaušinių kainos vyrauja nuo 30 litų sezono metu – vasarą ir iki 150 litų pavasarį, kai artėja šventės.

Jau prieš septyniolika metų Elektrėnų savivaldybėje, Vievininkų kaime, įkurtoje putpelių fermoje auga apie keturi tūkstančiai šios rūšies paukščių. „Jeigu sąlygos geros, per dieną dešimt putpelių sudeda maždaug aštuonis kiaušinius. Juos tiekiame ir smulkiesiems prekybininkams, ir didiesiems prekybos centrams. Kiaušinių galima įsigyti visoje Lietuvoje“, – teigia putpelių ūkio šeimininkė Daiva Urbanavičiūtė.

Pasak moters, per metus jie parduoda per milijoną kiaušinių. Didžiausia šių produktų paklausa, be abejo, yra prieš Velykas. Putpelių kiaušinių kaina svyruoja nuo 5 iki 6,5 lito už dvylikos vienetų pakuotę. „Vienas vištos kiaušinis yra kaip keturi ar penki putpelių kiaušiniai. Jų sudedama įvairaus dydžio, tačiau laikomės standarto į prekybos centrus tiekti ne mažiau kaip dešimt gramų sveriančius kiaušinius“, – pasakoja pašnekovė.

Putpelių kiaušiniai ilgai galioja. Vėsiomis ir sausomis sąlygomis juos galima laikyti net iki pusės metų. Anot šio produkto mėgėjų, putpelių kiaušiniai yra ne tik sveikesni, bet ir skanesni nei vištų – lengvesnio ir švelnesnio skonio. „Kadangi putpelių kiaušinių lukštas yra plonas ir trapus, patariama juos valgyti su lukštais. Tai tikras kalcio šaltinis“, – pabrėžia ūkininkė.

Putpelių kiaušiniai – puikus biologiškai aktyvus papildas. Nors maži, juose yra daugybė vitaminų ir kitų sveikatai naudingų medžiagų. Putpelės neserga salmanelioze, todėl kiaušinius galima valgyti žalius ir nesibaiminti šios klastingos ligos. Kiaušinukus mėgsta ir gurmanai, ir sveiką gyvenseną propaguojantys žmonės. Neretai jie perkami silpnesnio imuniteto ar alergiškiems žmonėms, taip pat vaikams. Per Velykas dažnas mėgsta putpelių kiaušiniais puošti šventinį stalą.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.