...

Efektyvumas organizacijose: ką gali LEAN?

Verslas

2021.01.12

Autorius: Kamilija Linkutė

Temos: .

Efektyvumas organizacijose: ką gali LEAN?

M. Mikulėno nuotr.

Terminas LEAN vis dažniau vartojamas ne tik užsienio korporacijose, bet ir lietuviškose įmonėse. Ką apibrėžia ši metodika ir kodėl pastaruoju metu yra išaugusi jos svarba, pasakoja LEAN praktiką organizacijose taikančios „Nortus“ verslo plėtros vadovas Vaidotas Krencius.

Padeda aplenkti konkurentus

Šią metodiką pirmasis naudoti pradėjo Henry Fordas dar 1913 m., tačiau pastaruoju metu yra labai išaugęs jos populiarumas. LEAN vadybos principai padeda organizacijai kurti didžiausią vertę klientui mažiausiomis sąnaudomis. Pasak pašnekovo, kai taikoma ši metodika, atsisakoma vertės nekuriančių procesų: „Todėl lieka daugiau laiko vertę kuriantiems procesams ir taip sukurti daugiau vertės savo klientams. Esminis LEAN rezultatas ir yra tai, kad organizacija pradeda kurti daugiau vertės savo klientams, suteikia paslaugas arba pagamina produktą greičiau, kokybiškiau ir pigiau negu konkurentai.“

Lietuvoje LEAN taikoma plačiau nei kaimyninėse šalyse

LEAN metodikos išpopuliarėjimas pasaulyje neaplenkė ir Lietuvos. Svarbu paminėti, kad, palyginti su kaimyninėmis valstybėmis, Lietuvoje ši metodika taikoma kur kas plačiau: „Mes dirbame ne tik Lietuvoje, bet ir Latvijoje, Rusijoje, Ukrainoje, Baltarusijoje, todėl su šiomis šalimis Lietuvoje tikrai jaučiama pažanga LEAN temoje. Jeigu prieš dešimtmetį važiuojant į organizacijas reikėdavo aiškinti, kas yra LEAN, tai dabar mes jau nuvykę į organizacijas sutinkame vadovus, kurie jau yra girdėję, kas tai yra, kaip tai veikia, o mums lieka tik paaiškinti, kaip tai galėtų veikti pas juos.“

Tačiau V. Krencius neslepia, kad vis dar tenka susidurti su atvejais, kai daugelis organizacijų nesupranta veikimo principų ir yra įsitikinę, kad dėl skirtingų veiklos specifikų pas juos ši metodika neveiks. Tam, be abejonės, įtaką daro metodikos žinių trūkumas, tačiau, kaip ir minėjo pašnekovas, tokie atvejai darosi vis retesni.

Nuo ko pradėti?

Ketinantiesiems taikyti LEAN principus savo organizacijoje V. Krencius pirmiausia pataria išsikelti klausimą, kodėl jiems ši sistema yra reikalinga: „Svarbu paminėti, kad LEAN, kaip sistema, neturėtų būti tikslas, LEAN yra tik būdas organizacijos tikslams pasiekti. Prieš pradedant taikyti šią metodiką, svarbiausia, kad tai būtų aukščiausių vadovų prioritetas ir vadybos būdas.“

Pašnekovo teigimu, organizacijos vadovų lyderystė yra labai svarbi, nes kitu atveju sistema nebus naudinga. Sukurta vizualinė aplinka, kurioje išsikeliami tikslai bei fiksuojami rezultatai, padeda organizacijos nariams efektyviau siekti pažangos.

„Įprastai pradedame nuo susirinkimų sistemos (Asaichi), kuri yra paremta įvairių rodiklių pamatavimu visos organizacijos lygmenimis, tada į organizacijos nuolatinį tobulinimą įtraukiame visus darbuotojus (Kaizen) ir tuomet seka 5S metodologija, vizualiai valdomų darbo vietų sukūrimas. Tai yra trys pamatinės metodikos, kurias rekomenduojama taikyti, kad sistema veiktų kokybiškai ir nuosekliai, o visos kitos LEAN praktikos taikomos atsižvelgiant į problemas, kurias organizacija nori spręsti ir kurios joms sukurs daugiausia vertės“, – taikymo principus vardija pašnekovas.

„LEAN galite taikyti sau asmeniškai, savo šeimai, savo organizacijai, nesvarbu, kokia veikla ji užsiimtų.“

Daugelis yra įsitikinę, kad LEAN principai gali būti naudingi tik didelėse korporacijose. Tačiau pašnekovas tikina, kad ši vadybos sistema yra tiek pat efektyvi ir mažose, ir didelėse organizacijose. „LEAN veikia ten, kur yra žmonės ir procesai, ją galite taikyti sau asmeniškai, savo šeimai, savo organizacijai, nesvarbu, kokia veikla ji užsiimtų.“

Pašnekovas taip pat įvardija, kad metodologijos principai nesikeičia, tačiau yra skirtingas įgyvendinimas, atsižvelgiant į organizacijos veiklą: „Jei tai yra gamybos įmonė, taikomos tam tikros metodologijos, kurios skirtos įrenginių priežiūrai, derinimui. Jei tai yra paslaugų sričiai priklausanti organizacija, tuomet svarbios tokios metodologijos, kurios būtų taikomos administraciniams procesams tobulinti.“ Pasak V. Krenciaus, skirtingų veiklų organizacijose metodikos principai išlieka tie patys, tačiau skiriasi jų taikymo sritys.

Pirmieji rezultatai – jau po trijų mėnesių

Tiems, kurie klausia apie rezultatų greitį, pašnekovas pataria sistemiškai ir nuosekliai diegti LEAN metodiką, tuomet pirmieji rezultatai jau bus matomi po trijų mėnesių, o išmatuojami rezultatai su tam tikra investicijų grąža – po pusmečio. „Kaip rodo mūsų praktika, dirbant kartu, kiekvienas mūsų klientų į veiklos efektyvumą investuotas euras grįžta vidutiniškai 7,6 sutaupyto ar uždirbto euro“, – tikina V. Krencius.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.