Čitagongietis iš Bangladešo: nuo lūšnynų iki Nobelio premijos
2012.12.15
Temos: Vadyba, Verslo pradžia.
Nobelio taikos premijos laimėtojas Muhammadas Yunusas gimė 1940 m. birželio 28 d. skurdžiame Bangladešo kaime. Iš gausios šeimos kilęs vyras tapo ekonomikos profesoriumi, išplėtojo mikrokreditų ir mikrofinansų sąvokas, įsteigė analogų pasaulyje neturintį banką, o milijoną, gautą kartu su Nobelio premija, išdalijo vargšams. Kas jis: sumanus verslininkas ar kilniaširdis filantropas?
Muhammadas iš Čitagongo
M. Yunusas gimė musulmonų šeimoje Bathua kaime, prie Boxirhato kelio, esančio Čitagonge, Bangladeše. Jo tėvas buvo juvelyras Hazi Dula Mia Shoudagaras, o motina Sufia Khatun sirgo sunkia psichikos liga. Ankstyvą vaikystę berniukas leido kaime. Baigęs mokyklą jis išlaikė egzaminus į Čitagongo koledžo mokyklą (užėmė 16-ą vietą tarp 39 tūkst. studentų Rytų Pakistane).
1957 m. M. Yunusas įstojo į Ekonomikos fakultetą Dakos universitete ir 1960 m. gavo bakalauro, o 1961 m. – ir magistro laipsnį. Baigęs universitetą M. Yunusas pradėjo dirbti Ekonomikos biure moksliniu padėjėju. 1961 m. jis buvo paskirtas ekonomikos dėstytoju Čitagongo koledže. Tuo pat metu čitagongietis įkūrė pelningą pakavimo gamyklą. Filosofijos daktaro laipsnį ekonomikos srityje M. Yunusas įgijo pagal doktorantūros Ekonomikos vystymosi programą. Nuo 1969 iki 1972 m. M. Yunusas buvo ekonomikos profesorius asistentas Viduriniojo Tenesio valstijos universitete.
1971 m. jis įsteigė piliečių komitetą ir įrengė Bangladešo informacijos centrą su kitais bangladešiečiais, gyvenančiais JAV, kad padidintų paramą išsivadavimo judėjimui. Po karo M. Yunusas grįžo į Bangladešą ir buvo paskirtas į vyriausybės Planavimo komisiją. Kadangi darbas pasirodė nuobodus, jis atsistatydino ir įsitraukė į Čitagongo universiteto veiklą kaip Ekonomikos katedros vedėjas. Negana to, griebėsi skurdo mažinimo idėjų, kai 1974 metais stebėjo badmetį, ir sudarė kaimo ekonomikos programą kaip tiriamąjį projektą.
„Grameen“ bankas
„Grameen“ bankas yra mikrofinansų organizacija ir bendruomenės plėtros bankas, įkurtas Bangladeše, teikiantis mažas paskolas (žinomas kaip mikrokreditas, arba „grameenkreditas‘‘) nuskurdusiems, nereikalaujant nieko įkeisti. Pavadinimas „Grameen“ yra kilęs iš žodžio „gram‘‘, kuris reiškia kaimo.
„Grameen“ banko užuomazga laikomi 1976 m., kai profesorius M.Yunusas pradėjo projektą, kad ištirtų kreditų išdavimo sistemos sukūrimo galimybę teikiant banko paslaugas, nukreiptas į kaimo vargšus. Didžiulis badas 1974 m. Bangladeše M.Yunusą įkvėpė duoti mažas paskolas (po 27 JAV dolerius) 42 šeimoms, kad jos galėtų kurti mažus dalykus ir juos parduoti nepatirdamos grobuoniško skolinimo naštos.
1976 m. Jobra ir kiti kaimai aplink Čitagongo universitetą tapo pirmosiomis erdvėmis, tinkamomis „Grameen“ banko paslaugoms. Bankas sulaukė sėkmės, o projektas, padedant centriniam Bangladešo bankui, 1979 m. buvo pristatytas Tangailo rajone.
Greitai bankui veikla paplito kituose Bangladešo rajonuose. Vyriausybės įsakymu 1983 m. spalio 2 d. projektas buvo paverstas nepriklausomu banku. Iki 2005 m. pradžios bankas buvo paskolinęs daugiau nei 4,7 mlrd. JAV dolerių, o iki 2008 m. pabaigos – net 7,6 mlrd. JAV dolerių vargšams.
Bankas ir toliau šalyje plečia savo veiklą, vis dar teikia mažas paskolas kaimo vargšams. Jo sėkmė įkvėpė panašius projektus daugiau nei 40 šalių pasaulyje ir privertė Pasaulio banką imtis iniciatyvos finansuoti „Grameen“ tipo schemas.
Labdara – skurdo variklis
,,Grameen“ tiki, kad labdara nėra atsakymas į skurdą. Ji tik padeda keroti skurdui, nes sukuria priklausomybę ir atima asmens iniciatyvą persilaužti per skurdo ciklą. O paskolos siūlo žmonėms galimybę imtis iniciatyvos verslo arba žemės ūkio srityje, suteikiant progą užsidirbti ir leidžiant grąžinti skolą.
„Grameen“ paiso visų gyvų būtybių, įskaitant vargingiausius, ir mano, kad kiekvieno žmogaus kūrybiškumo išlaisvinimas turėtų būti atsakymas į skurdą. „Grameen“ pasiūlė kreditus daugeliui vargšų, moterų, neraštingų ir bedarbių žmonių. Jis suteikė progą gauti kreditą protingais terminais, tokiais kaip grupinė skolinimo sistema ir savaitinis dalinis mokėjimas su pamatuotai ilgu paskolos terminu, taip leidžiant vargšams pasitelkti savo įgūdžius, kad uždirbtų daugiau pajamų kiekviename paskolos cikle.
Paskolos garantas – garbės žodis
Nėra jokios teisinės priemonės (jokio raštiško susitarimo) tarp „Grameen“ banko ir jo skolininkų, sistema veikia remiantis pasitikėjimu. Nors kiekvienas skolininkas turi priklausyti penkių narių grupei, nereikalaujama, kad grupė suteiktų kokių nors garantijų jos nariams. Grąžinimo atsakomybė priklauso tik skolininkui, o grupė ir centras prižiūri, kad visi elgtųsi atsakingai ir niekas neturėtų grąžinimo problemų. Nėra jokios jungtinės atsakomybės, t. y. grupės nariai neturi mokėti už įsipareigojimų nevykdančius narius.
Vis dėlto grupės nariai dažnai padeda surinkti trūkstamą sumą iš nario skolininko vėliau. Tokį elgesį palengvino „Grameen“ politika nepratęsti kredito grupei, kurios narys vėluoja susimokėti.
Kad papildytų skolinimą, „Grameen“ bankas taip pat reikalauja, jog besiskolinantys nariai reguliariai turėtų mažas sumas daugelyje fondų, tokių kaip nenumatytų atvejų fondas, grupės fondas ir kt. Šios santaupos – tarsi draudimas nuo nenumatytų atvejų.
Nobelio taikos premija
„Grameen“ bankas gavo kelis prestižinius apdovanojimus, įskaitant 1994 m. aukščiausią civilinį Nepriklausomybės dienos apdovanojimą Bangladeše. Vis dėlto svariausiai banko laimėjimai įvertinti 2006 m. spalio 13 d., kai Nobelio premijos komitetas pagerbė banką ir jo steigėją M. Yunusą Nobelio taikos premija.
„Už pastangas sukurti ekonomiką ir socialinį vystymąsi‘‘– „Grameen“ bankas buvo idėjų ir modelių šaltinis daugeliui institucijų mikrokreditų srityje, kurių vis atsirasdavo pasaulyje. 2006 m. gruodžio 10 d. Mosammat Taslima Begum, kuri panaudojo savo pirmą 16 eurų (20 dolerių) paskolą iš banko 1992 m., kad nusipirktų ožką (vėliau ji tapo gera verslininke bei viena banko tarybos narių), atsiėmė Nobelio premiją „Grameen“ banko investuotojų ir skolininkų vardu.
Sužinojęs apie premiją M. Yunusas paskelbė, kad pasidalys savo 1,4 milijono JAV dolerių prizu, kad įkurtų bendrovę, kuri gamintų pigų, bet sotų maistą neturtingiems žmonėms, o likusi pinigų dalis keliaus akių ligoninės vargšams statyboms Bangladeše.
Kalboje, kurią sakė per ceremonijos pristatymą, Norvegijos Nobelio premijos komiteto pirmininkas paminėjo, kad suteikdamas premiją „Grameen“ bankui komitetas norėjo sutelkti dėmesį į dialogą su musulmonų pasauliu iš moterų perspektyvos, į kovą su skurdu.
16 sprendimų forma
Bankas apima daugybę vertybių, įkūnytų Bangladeše, „Šešiolikos sprendimų“ forma. Kiekvienoje „Grameen“ banko šakoje skolininkai išvardija šiuos sprendimus ir pasižada jų laikytis. Dėl šešiolikos sprendimų „Grameen“ skolininkai buvo skatinami taikyti teigiamus socialinius įpročius. Vienas tokių įpročių apima vaikų mokymą, siunčiant juos į mokyklą.
Kadangi „Grameen“ bankas priėmė šešiolika sprendimų, beveik visi „Grameen“ skolininkų mokyklinio amžiaus vaikai pradėjo lankyti pamokas. Tai padeda kovoti su socialine atskirtimi ir lavinti jaunąją kartą.
„Grameen“ teigia, kad daugiau nei pusė jų skolininkų Bangladeše (beveik 50 mln.) išsigelbėjo nuo skurdo gavę paskolą. Geresnė situacija įžvelgiama matuojant pagal tokius standartus kaip visų mokyklinio amžiaus vaikų vedimas į mokyklą, visų šeimos narių valgymas tris kartus per dieną, sanitarinis tualetas, lietaus nepraleidžiantis namas, švarus geriamasis vanduo ir gebėjimas grąžinti skolą 300 takų (apie 4 JAV dolerius) per savaitę.
Kaimo telefonų programa
Vienas iš daugelio skirtingų mikrokreditų taikymo būdų yra telefonų programa (belaidžio telefono aparato paslaugos Bangladešo kaimo vietovėse), kuri padeda moterims verslininkėms pradėti verslą. Ši programa 2004 m. padėjo bankui pelnyti Peterburgo prizą, kurio vertė buvo 100 tūkst. eurų, už indėlį į technologijų plėtrą.
„Development Gateway Foundation“ pastebėjo, kad „šia programa „Grameen“ sukūrė naują moterų verslininkių, kurios išbrido iš skurdo, klasę. Be to, ši programa pagerino fermerių ir kitų, kurie prieina prie esminės rinkos informacijos, pragyvenimą, gyvybiškai svarbias komunikacijas, kurios anksčiau nebuvo pasiekiamos 28 tūkst. kaimų Bangladeše. Šiuo metu veikia daugiau nei 55 tūkst. telefonų, o to naudą jaučia daugiau nei 80 mln. žmonių.
Kovos narių programa
2003 m. „Grameen“ bankas pradėjo naują programą, kuria dėmesys sutelkiamas į mažų paskolų teikimą elgetoms. Paskolos yra visiškai be palūkanų, grąžinimo periodas gali būti pasirinktinai ilgas. Pavyzdžiui, elgeta, pasiėmęs 100 takų paskolą (apie 1,50 JAV dolerio), gali mokėti tik 2 takas (apie 3,4 JAV cento) per savaitę, o visa kita padengia nemokamas gyvybės draudimas.
Kontroversiškas vertinimas
Skelbdami laimėtoją Norvegijos Nobelio premijos komiteto atstovai sakė: ,,M. Yunusas pasirodė kaip lyderis, sugebantis paversti vizijas praktika, kuri neša naudą milijonams žmonių net tik Bangladeše, bet ir daugelyje kitų valstybių.‘‘ O buvęs JAV prezidentas Billas Clintonas savo kalboje, kurią sakė Kalifornijos universitete Berklyje 2002 m., M. Yunusą apibūdino kaip „žmogų, kuris jau seniai turėjo gauti Nobelio premiją“.
O štai The Economist“ atvirai pabrėžė, kad sprendimas apdovanoti M. Yunusą buvo prastas: „Nobelio premijos komitetas galėjo pasielgti drąsiau, pabrėždamas, kad jos išvis niekas negaus.“
Analitikų teigimu, mikrokreditai bendruomenes gali įklampinti į skolas, nuo kurių šios negalės pabėgti. Be to, keliuose dokumentiniuose filmuose bankas buvo apkaltintas vengimu mokėti mokesčius (Norvegijos juosta „Pagauti mikroskoloje“ ir Ispanijos filmas “Mikrokreditas“). Kaltinimas paremtas neįgaliotu perdavimu maždaug 100 mln. JAV dolerių, kuriuos Norvegijos plėtros korporacijos agentūra pervedė iš vienos „Grameen“ organizacijos į kitą 1996 m., prieš baigiant galioti „Grameen“ banko mokesčių lengvatoms.
Tiesa, M. Yunusas kaltinimus atmeta: „Nė negali būti kalbama apie vengimą mokėti mokesčius. Vyriausybė suteikė organizacijoms progų, o mes jomis pasinaudojome tikėdamiesi gauti naudos akcininkėms – vargšėms Bangladešo kaimų moterims.“
Informacija
16 sprendimų
Mes laikysimės ir remsime keturis „Grameen“ banko principus (discipliną, vienybę, drąsą ir sunkų darbas) visuose savo gyvenimo keliuose.
Gerovė, kurią suteiksime savo šeimoms.
Negyvensime nutriušusiuose namuose. Taisysime savo namus ir kiek įmanoma greičiau sieksime pasistatyti naujus.
Visur aplink auginsime daržoves. Daug jų valgysime, o perteklių parduosime.
Sodinsime kiek įmanoma daugiau sodinukų.
Planuosime turėti mažas šeimas. Sumažinsime savo išlaidas. Stebėsime savo sveikatą.
Mokysime savo vaikus ir užtikrinsime, kad jie galės užsidirbti, kad susimokėtų už mokslą.
Visada laikysime savo vaikus ir aplinką švarius.
Visada steigsime duobes-išvietes.
Gersime vandenį iš šulinių. Jeigu jie nebus prieinami, virsime vandenį ir vartosime alūną.
Nesinešime jokio kraičio į savo sūnų vestuves, neduosime jokio kraičio ir dukrų vestuvėms. Mūsų centre nebus kraičio prakeikimo. Nepraktikuosime vaikų vedybų.
Neprimesime jokio neteisingumo niekam ir neleisime niekam to daryti.
Bendrai apsiimsime didesnes investicijas dėl didesnių pajamų.
Visada būsime pasiruošę padėti vieni kitiems. Jei kam nors bus sunku, visi jam ar jai padėsime.
Jeigu sužinosime apie bet kokį disciplinos pažeidimą bet kuriame centre, visi ten nuvyksime ir padėsime atkurti tvarką.
Dalyvausime visose socialinėse veiklose kartu.
Akimirkos iš Muhammado Yunuso gyvenimo
Organizuojate renginį?
Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.