...

Arvydas Strumskis: savaime pinigai neturi prasmės, jei jie yra tikslas

Verslas

2013.04.06

Autorius: Vilija Andrulevičiūtė

Temos: , .

Arvydas Strumskis: savaime pinigai neturi prasmės, jei jie yra tikslas

Arvydas Strumskis BFL/Vyginto Skaraičio nuotr.

Kalbamės su žmogumi, mėgstančiu iššūkius, įgijusiu lyderiavimo bei investavimo įgūdžių pažangiausiose kompanijose svetur ir sukūrusiu Lietuvoje Verslo angelų fondą, padedantį jauniems verslininkams praplėsti požiūrį ir nedaryti klaidų.

– Kada įsidarbinote pirmą kartą? Koks tai buvo darbas?

– Pirmą kartą įsidarbinau studijuodamas. Dirbau laboratorijoje. Tuomet mano atlyginimas buvo didesnis negu tėvų. Iškart po studijų dirbau Mokslų akademijos Ekonomikos institute. Mane ten supo daugybė žmonių, kurie šiuo metu yra aukšto lygio vadovai, žinomi kitų sričių specialistai. O mūsų vedlys ir autoritetas buvo Eduardas Vilkas, vienas iš nedaugelio to meto mokslininkų, akademikų, kurį laiką dirbusių Stanfordo universitete.

– Kas paskatino įkurti verslo angelų fondą?

– Patirtis. Lietuvai nebūdinga bendradarbiauti, pokomunistinis mąstymas mus pavertė individualistais. Mes turime daug baimių, kad būsime apgauti, apvogti, niekuo nepasitikime.

Dirbame keliese. Mes ne tik dalijamės rizika, generuojame daugiau geru idėjų ir padarome daugiau. Kai kooperuojamės, daugiau uždirbame, o jei neuždirbame daugiau, tuomet darbas įdomesnis. Pasaulyje investavimo metodas yra seniai žinomas ir sėkmingai veikia.

– Kada verslui prireikia verslo angelų globos? 

– Nustatyta, kad sėkmės sulauki atidirbęs maždaug 10 tūkstančių valandų. Taigi siekiant turėti stiprią įmonę reikia 7 metų, o esame įpratę visko norėti greičiau. Ir mūsų horizontai kiek per siauri. Tam turbūt turi įtakos mūsų istorija – karai, okupacijos, nuolatinė įtampa išmokė visko siekti greitai.

Vadinamasis verslo angelas (investuotojas) yra žmogus, jau šį tą pasiekęs gyvenime, atidirbęs 10 tūkstančių valandų ir padaręs savo klaidų. Jis gali padėti jauniems verslininkams neklysti. Tie žmonės yra vyresni, kitokie, o jų sprendimai pasverti, apgalvoti, nes paremti patirtimi. Jauną, nenustygstantį vietoje žmogų verslo angelu vadinamas investuotojas priverčia išeiti iš komforto zonos, su kitokiu požiūriu, nusistovėjusiais darbo metodais ir įpročiais. Inovacijos, didžiausi laimėjimai laukia ne komforto zonoje. Galų gale tai yra patirtis, kuri augina verslo kultūrą.

– Kaip pasirenkant įmones, į kurias verta investuoti?

– Įmonės turi turėti potencialą eksportuoti, augti, organizacinę struktūrą, kuo platesnę praktiką. Šiuo metu verslas yra net ne tarptautinis, o globalus, todėl įmonės potencialas turi būti didelis. Taip pat pasveriame, ar galime investuoti tiek, kiek įmonei reikia. Atsižvelgiame ir į tai, ar žmogus, sukūręs įmonę ar jos koncepciją, bus pajėgus ją valdyti, kai ji išaugs.

Kitas neformalus faktorius – tarpusavio chemija. Juk ketinama dirbti intensyviai, daug bendrauti, turėti daug sąlyčio taškų. Jei pajuntame, kad esame per daug skirtingi, o žmogus nepatinka, negalime imtis bendrų darbų, nes būtų pernelyg sudėtinga susišnekėti ir veikti drauge.

– Kokių savybių reikia žmogui, norinčiam uždirbti milijoną? 

– Žmogus visas jas turi. Svarbesnis klausimas – kam jam to milijono reikia? Kai tiksliai žinai, kam tau to reikia ir kodėl tai svarbu, problemų, kaip uždirbti, nekils. Daugybė žmonių uždirba milijoną. Pabandykite sudėti savo atlyginimus, gautus per visą darbo laiką iki pensijos.

Pinigai yra svarbu, jie netrukdo būti laimingam, daugelyje situacijų net padeda. Vis dėlto savaime pinigai neturi prasmės, jei jie yra tikslas.

Ekspertai

Arvydas Strumskis

Arvydas Strumskis

Vadovaujantysis partneris / „Verslo angelų fondas I“

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.