...

Ar darbuotojai po pandemijos sugrįš į biurus?

Verslas

2021.03.17

Autorius: bzn start

Temos: .

Ar darbuotojai po pandemijos sugrįš į biurus?

G. Baublys Asmeninio albumo nuotr.

Dalis darbdavių jau dėlioja biuro patalpų mažinimo ir nuolatinio nuotolinio darbo užtikrinimo strategijas, darbuotojai ima dvejoti, ar galimybė grįžti į įprastą gyvenimo ir darbo balansą kada nors sugrįš. Gediminas Baublys, sertifikuotas pokyčių valdymo ekspertas, įvardija darbo organizavimo perspektyvas ir galimas verslo rizikas.

Šiuo metu itin populiaru nagrinėti nuotolinio darbo temą ir darbo organizavimo pasikeitimo įtaką produktyvumui. G. Baublys pastebi, kad pandemijos metu įmonių, kurios perėjo prie nuotolinio darbo, produktyvumas išliko stabilus ar net padidėjo.

Anot „AirTasker“ atlikto tyrimo, nuotoliniai darbuotojai per mėnesį dirba net 1,4 dienos daugiau nei darbuotojai biure. Tai sudaro beveik 17 papildomų darbo dienų per metus. 

„Tikėtina, prie produktyvumo augimo ir ilgėjančių darbo valandų karantino metu itin prisidėjo motyvuoti įmonių darbuotojai, kurie, neturėdami pramogų alternatyvų – renginiai, socialinis gyvenimas, įprasti pomėgiai, kelionės yra apriboti – gali didesnę dalį laisvo laiko skirti darbui. Taip pat darbuotojai, kurie namuose turi komfortiškas sąlygas darbui, patogiai dirba savo aplinkoje. Jų darbo diena ilgėja, nes sutaupoma laiko – nereikia ruoštis, važiuoti į darbą ir atgal ir pan.“, – sako „Change.lt“ vadovas.

Darbuotojai irgi laimingi

Pasauliniuose tyrimuose nurodoma, kad apie 85–90 proc. darbuotojų norėtų, jog po pandemijos išliktų galimybė dalį laiko dirbti iš namų, tačiau vis dar stokojama duomenų, kokia dalis laiko, darbuotojų manymu, būtų pakankama nuotoliniam darbui.

„Svarbu neapsigauti ir produktyvumo augimo dirbant per nuotolį šiuo sudėtingu epidemiologinės situacijos metu nepainioti su perspektyvomis, jų pagrindu neprojektuoti ilgalaikių veiklos rezultatų“, – perspėja Gediminas. Lapkričio mėnesį „Martec Group“ atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo 1200 darbuotojų, parodė, kad neigiamas nuotolinio darbo poveikis yra akivaizdus. 

Apklausa atskleidė, kad tik 16 proc. darbuotojų jautė darbo namuose naudą. Apskritai darbuotojų, teigiančių, kad jų psichinė sveikata yra gera, dalis sumažėjo iki 28 proc. (nuo 62 proc.), kai jie pradėjo dirbti namuose. Pasitenkinimas darbu sumažėjo nuo 57 proc. iki 32 proc. Motyvacija sumažėjo nuo 56 proc. iki 36 proc. Be to, 40 proc. darbuotojų teigė, kad jų produktyvumas sumažėjo, ir tik 19 proc. manė, kad jie buvo produktyvesni dirbdami namuose. 

„Šie rezultatai yra pirmas signalas, galintis tapti tendencija ir nulemti ateities organizacijų efektyvumo, pelningumo rodiklius, ir yra viena pagrindinių priežasčių, kodėl įmonės turėtų iš naujo atidaryti savo biurus ir nesiekti priverstinio nuotolinio darbo patalpų ar biuro administravimo išlaidų mažinimo tikslais“, – pasaulinius tyrimus apibendrina pokyčių valdymo ekspertas.

Nuotolinis darbas stabdo inovacijas ir plėtrą?

Daugelio įmonių inovacijų plėtra pandemijos metu visiškai sustojo. Be abejonės, inovacijas stabdė verslo investicijų lėtėjimas ir siekis mažiau rizikuoti neapibrėžtu metu, tačiau mokslininkai dabartinį inovacijų deficitą taip pat sieja su bendradarbiavimo sunkumais. Vaizdo konferencijų ir tiesioginių transliacijų programos negali atkartoti buvimo kartu vienoje patalpoje, idėjų šturmo ir bendradarbių energijos sklaidos komandoje, problemų analizės. 

„Kūrybiškumas ir inovacijos dažniausiai gimsta bendradarbiaujant“, – teigia Whartono vadybos profesorius Michaelas Parke’as, atlikęs tyrimą su 9000 stambių firmų vadovų ir darbuotojų 15-oje Europos rinkų (dalyvavo po maždaug 600 respondentų iš kiekvienos šalies).

Dar viena rizika, anot Gedimino, kurią turėtų įžvelgti vadovai, turintys didelę komandų valdymo patirtį, – sustojusi darbuotojų kompetencijų plėtra. Darbo aplinkoje tiek atlikdami tiesiogines funkcijas, tiek draugiškų pokalbių metu darbuotojai keičiasi informacija, dalijasi patirtimi. Vienoje erdvėje dirbantys žmonės stebi aplinką, konfliktines situacijas, prisideda prie jų sprendimo ir drauge kaupia bei augina kompetenciją. Dalyvavimas darbo grupėse, savanoriškas papildomos atsakomybės prisiėmimas leidžia plėsti savo profesinę patirtį, atrasti naujas sritis ir karjeros galimybes. 

Ko galima tikėtis ateityje?

Nepaisant neigiamo poveikio darbuotojų psichinei sveikatai, inovacijų ir kompetencijų plėtrai, nuotolinio darbo priemonės tik labiau įsitvirtins, jų suteikiamos lankstumo galimybės didės. Tad darbas „ne biure“ sudarys vis reikšmingesnę dalį visų darbo santykių. Jau dabar „Facebook“, „Zillow“, „Mastercard“, „Shopify“ ir „Twitter“ kalba apie nuotolinį darbą ir pasibaigus viruso plitimo rizikai. Remiantis KPMG tyrimų rezultatais, 69 proc. apklaustų organizacijų vadovų planuoja sumažinti biuro patalpas, nes darbuotojai į juos nebegrįš.

Vis dėlto pokyčių valdymo ekspertas mano, kad kiekviena organizacija turėtų rasti savo efektyviausią nuotolinio ir darbo biure santykį. 

„Visais atvejais svarbiausia vertinti ne tik trumpo laikotarpio rezultatyvumą ar planuojamą sutaupymą sumažėjus biuro sąnaudoms, bet ir rizikas, kurios gali lemti sulėtėjusį įmonės augimą, inovacijas, talentų įsitraukimą į darbą ir sumažėjusią motyvaciją“, – siūlymais dalijasi G. Baublys.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.