...

Anglišką „pabą“ atvežė į Lietuvą

Verslas

2015.12.30

Autorius: Povilas Sabaliauskas

Temos: .

Anglišką „pabą“ atvežė į Lietuvą

„RePUBlic“ „pabų“ įkūrėjas - Edvinas Juškauskas. Asmeninio archyvo nuotr.

Anglai pasauliui padovanojo daugybę puikių dalykų. Pavyzdžiui, traukinius. Ir fabrikus. Ir pramonės perversmą. Nereikėtų pamiršti ir dar vieno išradimo, kuris gal ir nėra toks svarbus pasaulio istorijai, bet praskaidrina daugybės žmonių kasdienybę. Ne, omenyje turiu ne futbolą (nors ir jis čia gana svarbus). Mintyse turėjau „pabą“. Tą vietą, į kurią žmogus dienos pabaigoje gali užsukti išgerti bokalo alaus, pabendrauti su senais ir naujais draugais ar pasižiūrėti futbolo varžybų. Angliško formato „pabas“ į Lietuvą keliavo gana ilgai, bet galiausiai kelią į mūsų šalį atrado padedamas verslininko iš Kauno Edvino Juškausko. Kaune jis atidarė pirmąjį „RePUBlic“, o šiandien tokių „pabų“ jau yra keturi – trys Kaune ir vienas Vilniuje. Pastarajame mes ir susitikome pasikalbėti.

Į Angliją – specialiai apžiūrėti „pabų“

„RePUBlic“ įkūrėjas sako, kad jam nuo mažens teko dirbti šioje srityje: ir padavėju, ir indų plovėju, ir picų kepėju. Viskas šioje srityje buvo sava, o galiausiai pavyko įgyvendinti tai, ką norėjosi įgyvendinti, ir tai atnešė sėkmę. „Tiesiog pamačiau, kad Lietuvoje nėra „pabų“. Man jie visada patiko. Tai nei klubai, nei restoranai, nei kokios picerijos. Tai visiškai kitokia aplinka. Išvažiavau pasižiūrėti „pabų“ į Angliją. Su keliais draugais ten nuvažiavome, pavaikščiojome po „pabus“, apžiūrėjome, kaip turėtų atrodyti tokios vietos. Galiausiai prisimenant, ką matėme, pridėjus kažką savo ir gimė tai, kas gimė. Anglijoje mes nei gyvenome, nei dirbome, nei braškių skynėme. Važiavome būtent tam“, – tikina jis.

 

„Man lankantis Anglijos „pabuose“ labiausiai patiko tos vietos, kuriose daug dėmesio skirta sportui. Ten matai, koks svarbus žmonėms sportas. Pamatyti, kas darosi „pabuose“ svarbių varžybų metų, yra neįtikėtina. Aš nebuvau matęs taip stipriai sergančių žmonių“

E. Juškauskas

 

„Pabas“, kaip vieta, pašnekovą ir jo komandą labiausiai žavėjo savo dvasia, kuri jame tvyro. „Man labai patinka tai, kad „pabuose“ gali sutikti labai įvairių žmonių. Žmones čia vienija ne amžius ar kokia socialinė klasė, o tai, kad čia tiesiog susitinkama pabendrauti, smagiai praleisti vakaro. Čia atsiranda ir nuotykių, ir pažinčių. Kiekvieną vakarą žmonės gali pasitaikyti visiškai skirtingi. Vieni užklysta netyčia, kiti renkasi nuolatos, treti yra svečiai iš užsienio. Visus vienija noras pabūti šioje aplinkoje, gerai praleisti laiką“, – teigia Vilniaus „RePUBlic“ vadovaujantis Andrius.

Nuo pat pradžių ir norėta kuo geriau perteikti tą „pabišką“ dvasią. Pavyzdžiui, labai svarbus buvo interjeras. Įkūrėjams norėjosi kuo daugiau medinių baldų, jau šiek tiek aluje išmirkusių grindų. Svarbu buvo ne kad viskas būtų tvarkinga, gražiai nudažyta, o kad turėtų savo dvasią.

Svarbiausia dalis – baras

Kada paskutinį kartą bare ar restorane sėdėjote vienas? Dauguma tokios patirties vengia. Vien dėl nesmagumo. Tačiau „pabai“ puikūs ir tuo, kad priima ir vienišius. „Į restoraną atėjęs juk neisi prie kito staliuko, nekalbinsi nepažįstamo žmogaus. „Pabe“ tu gali elgtis daug laisviau. Kai atidarėme „pabą“ Kaune, turėjome ten patį ilgiausią barą. Tai reiškė, kad žmogus gali laisvai ateiti atsigerti alaus ir vienas. Prie staliuko juk vienam nesinori sėdėti. Kvailai jautiesi. Todėl mums buvo labai svarbu turėti ilgą barą, prie kurio galėtum sėdėti ir bendrauti su barmenu. Tai mums padėjo pritraukti žmonių, kurie tiesiog norėdavo vakare po darbų užsukti išgerti bokalo alaus. Jie pas mus pasijuto daug patogiau“, – džiaugiasi „RePUBlic“ įkūrėjas.

Jis pasakoja, kad visi keturi veikiantys „pabai“ pradėti konstruoti būtent nuo baro. Daug svarbiau ne sugalvoti, kaip patalpoje sutalpinti kuo daugiau žmonių, o atiduoti barui patį centrą. Visuose „RePUBlic“ baras niekada nebus mažas, įspraustas kažkur kampe kaip restoranuose. Taip, baras užima daug erdvės, bet, anot įkūrėjo, čia ir slypi „pabo“ žavesys. „Kitas dalykas tas, kad nuo baro iš kiekvieno kampo gali matyti televizorius. Per juos stengiamės rodyti sporto transliacijas. Taigi net ir sėdėdamas vienas gali turėti pramogą – stebėti varžybas“, – komentuoja Vilniaus „RePUBlic“ vadovas.

Jei jau prasidėjo kalba apie sportą…

„Pabų“ įkūrėjai iš karto buvo numatę, kad šiose vietose sportui bus skiriama daug dėmesio. „Nuo pradžių žinojome, kad tai bus didelė dalis mūsų „pabo“. Iš karto nutarta pirkti kokybiškus televizorius, jiems paruoštos vietos. Man lankantis Anglijos „pabuose“ labiausiai patiko tos vietos, kuriose daug dėmesio skirta sportui. Ten matai, koks svarbus žmonėms sportas. Pamatyti, kas darosi „pabuose“ svarbių varžybų metų, yra neįtikėtina. Aš nebuvau matęs taip stipriai sergančių žmonių. Per varžybas, į vieną kvadratinį metrą sutelpa aštuoniolika žmonių, bet jie žiūri ir palaiko savo komandą. Tai labai sužavėjo“, – teigia E. Juškauskas.

Nieko keista, kad sporto mėgėjai kelią į „pabus“ surado labai greitai. Pašnekovas prisimena, kad praėjusiais metais „Formulės-1“ Australijos etapas turėjo prasidėti 7.30 val. ryto. Jis manė, kad tuo metu tikrai nebus užimtas nė vienas staliukas. Tačiau buvo pilnas „pabas“. Tai tiesiog nesuvokiama ir labai įsimintina.

Dėmesys ir lietuvių, ir užsienio gamintojams

Žinoma, svarbiausias dalykas „pabuose“ visada buvo ir bus alus. „Pirmiausia, žinoma, bendraujame su vietiniais aludariais. Vien tik užsienietiškų rūšių alaus tikrai neužtenka. Galų gale mes ir didžiuojamės savo vietiniais gamintojais. Kartu pridedame ir įdomių užsienio vardų. Nuolatos bandome skirtingas rūšis. Nėra taip, kad kažkokios rūšys ateina visam laikui. Žinoma, yra tokių, kurių nepakeisi. Koks „Guinness“ juk tiesiog privalo būti. Tačiau kitų buvimas asortimente priklauso tik nuo jų populiarumo“, – teigia „RePUBlic“ įkūrėjas.

Atsisėdęs prie „RePUBlic“ baro, vargu ar suskaičiuosi visus skirtingų rūšių alaus čiaupus. Ir tai tik pilstomas alus. „Visada norėtųsi tų rūšių turėti dar daugiau. Tačiau vien techniškai esame įsprausti į tam tikrus rėmus. Pavyzdžiui, pilstomo alaus rūšių negalime turėti daugiau nei dvidešimt. Tiek dėl kokybės, tiek dėl tos paprastos priežasties, kad daugiau čiaupų tiesiog nebetilptų“, – sako Vilniaus „pabo“ vadovas.

Šiandien veikia jau keturi „RePUBlic“. Trys Kaune ir vienas Vilniuje. Tai jau dabar atrodo solidžiai, tačiau jų įkūrėjas taško dar tikrai nededa. „Niekad nesakyk niekada. Dabar planuose kitų formatų plėtimas. Konkrečiau antro „pabo“ Vilniuje neplanuojame, bet visada žvalgomės patalpų. Gal jos ir atsiras. Niekada negali žinoti. Tas antrasis „pabas“ Vilniuje visgi kada nors turėtų atsirasti. Tik nežinia kada. Svarbiausia vieta, tada vieta ir dar kartą vieta. Tai galioja ir namo statyboms, ir baro atidarymui. Žinoma, galima atidaryti „pabą“ ir kur nors kitur. Jis turbūt visur rastų auditoriją. Tačiau, kaip gyvenime stengiamės gyventi geriausioje įmanomoje vietoje, taip ir „pabui“ norisi geriausios įmanomos vietos“, – aiškina jis.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.