Robotai ateina tam, kad pakeistų mūsų gyvenimą
2017.11.21
Temos: Technologijos.
Į pramonę ir mūsų kasdienį gyvenimą vis aktyviau žengia robotai. Nepavargstantys, neklystantys, protingi pagalbininkai, kurie iš esmės pakeis pasaulį ir žmogaus vaidmenį jame. Bent jau tuo įsitikinęs „Blue Ocean Robotics Baltics“ vadovas Mantas Matuzas. Prieš ketverius metus Danijoje įkurta robotikos įmonė auga milžiniškais tempais, vis aktyviau veikdama ir Lietuvoje.
Robotika – tai ne tik robotų kūrimas
Kaip sako M. Matuzas, terminas „ketvirtoji pramonės revoliucija“ visų pirma skirtas apibūdinti gamybai. Tačiau ilgainiui ji turėtų paveikti ir tokias sritis kaip logistika, išmaniųjų miestų valdymas, energetika, sveikatos apsauga ir t. t. Robotika yra tik viena iš šios revoliucijos sudedamųjų dalių. Ne mažiau svarbios ir tokios technologijos kaip debesų kompiuterija, daiktų internetas, didieji duomenys bei virtualioji realybė.
„Šiandien jau turime bendradarbiaujančius robotus, kurie gali būti lengvai ir greitai apmokomi pasikeitus užduočių specifikai. Šių technologijų plėtojimas ateityje leis suasmeninti gaminius, labai greitai prisitaikyti prie rinkos pokyčių, tam neskiriant daug investicijų. Robotikoje svarbios visos sudedamosios dalys. Šiandien reikia ne tik kurti pačius robotus, bet ir nuolat tirti rinką, suprasti, ko jai reikia, vykdyti pardavimus. Priešingu atveju tavo technologijos taip ir liks tik žaisliuku ar tyrimų objektu“, – sako M. Matuzas.
Suvienodins sąlygas
Būtent individualių sprendimų pritaikymas konkretiems užsakovams ir yra pagrindinis „Blue Ocean Robotics“ išskirtinumas. Įmonė taiko specialų modelį „RoBi-X“. Tai procesas, kurio metu stengiamasi išsiaiškinti partnerio vidines robotizavimo bei automatizavimo galimybes, atliekami rinkos tyrimai, sukuriamas būsimo roboto dizainas.
„Pats robotas kuriamas tik atlikus šiuos žingsnius. Vėliau partneris jį pritaiko savo veikloje. Pagrindinis mūsų tikslas yra sukurti inovaciją, kurią galėtume pardavinėti visame pasaulyje. Atsižvelgiant į partnerio veiklą, komercializavimo teisės atitenka partneriui arba kuriama atskira įmonė. Tokios sąlygos leidžia ne tik pritaikyti robotą įmonės veikloje, tačiau ir atpirkti investicijas į roboto kūrimą bei pritaikymą“, – įmonės veiklos modelį apibūdina pašnekovas.
„Lietuva yra labai tinkama vieta robotikos inovacijoms kurti.“
M. Matuzas.
Anot jo, robotikos pramonė kasmet auga dviženkliais procentais, o įvairūs šaltiniai prognozuoja, kad per artimiausius penkerius metus ji išaugs apie dešimt kartų.
„Verslas vis noriau investuoja į robotizaciją ir inovacijų kūrimą. Kinijos dykumose jau stovi didžiulės gamyklos, kurias prižiūri tik inžinieriai, o visą darbą atlieka robotizuotos sistemos. Taip atsiranda didžiulės galimybės perkelti gamybą iš Kinijos į tokias valstybes kaip Lietuva. Juk roboto kainos visiems vienodos, o tai leidžia efektyviai konkuruoti visame pasaulyje, taupyti transporto ir logistikos sąnaudas“, – dėsto M. Matuzas.
„Blue Ocean Robotics Baltics“ vadovo žodžius apie robotikos universalumą puikiai iliustruoja ir glaudus įmonės bendradarbiavimas su Lietuvos inžinieriais.
„Lietuva yra labai tinkama vieta robotikos inovacijoms kurti, nes čia turime nemažai inžinerijos, programinės įrangos specialistų, o globalizacija leidžia kuriamas inovacijas pardavinėti visame pasaulyje. Jau kitais metais ketiname paskelbti svarbių naujienų apie kartu su Lietuvos partneriais kuriamus robotus“, – žada jis.
Kitoks pasaulis
Diskusija apie robotiką neatsiejama nuo dirbtinio intelekto temos. Vyrauja ir tam tikra dirbtinio intelekto baimė bei visuomenės nepasitikėjimas. Pasak M. Matuzo šias problemas būtina spręsti, jeigu tikrai ketiname robotiką pakelti į visiškai naują lygį.
Dirbtinis intelektas yra viena svarbiausių technologijų ateities robotikai. Jis leis robotams greitai mokytis, suprasti žmonių kalbą, logiškai samprotauti, prisitaikyti prie įvairių užduočių, orientuotis aplinkoje, suprasti ir padėti žmonėms. Šiuo metu kuriami robotai dar turi ribotas galimybes mokytis atlikti naujas užduotis. Viena iš mūsų siūlomų idėjų yra debesų robotika, kuri leistų visus pasaulio robotus sujungti į bendrą tinklą. Specialistai galėtų per jį prisijungti prie atskirų robotų ir juos apmokyti atlikti specifines užduotis“, – pasakoja pašnekovas.
Ne paslaptis, kad didelė žmonių dalis į robotiką gali žiūrėti kreivokai. Juk esama ir svarstymų, kad robotai ilgainiui gali pakeisti iki 90 proc. darbų. Natūralu, kad žmonėms tai kelia nerimą. Kaip su juo susitvarkyti? M. Matuzas ragina matyti ne pavojus, o galimybes.
„Kai kuriuos žmones robotizacija paveiks labiau, teks koncentruotis į kompleksiškesnes užduotis. Todėl turi būti sudaromos visos galimybės nuolatos tobulėti ir mokytis, persikvalifikuoti arba tapti šių robotų valdytojais. Šiuo atveju reikalinga vyriausybių pagalba, nes technologijos ateina nesustabdomai ir reikia mokytis greitai taikytis prie pokyčių“, – sako jis.
Pasak „Blue Ocean Robotics Baltics“ vadovo, po 20 metų daugybė sričių bus visiškai kitokios. „Šiuo metu internetu naudojasi beveik 3 mlrd. žmonių, prognozuojama, kad po dešimtmečio internetu naudosis jau 8 mlrd. žmonių. Galima įsivaizduoti, kaip keisis pasaulis, kai visi žmonės turės prieigą prie visos pasaulio informacijos, kiek naujų dalykų tai leis sukurti. Robotai bus naudojami visur, gebės greitai mokytis, lengvai orientuotis aplinkoje, aiškiai suprasti, ko iš jų prašoma“, – žada M. Matuzas.
Organizuojate renginį?
Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.