...

Pirmoji Taivano investicija Vidurio ir Rytų Europoje: lazerių inovatorius „Litilit“ pritraukė 3,5 mln. eurų

Verslas

2022.11.30

Autorius: Raminta Žalkauskaitė

Temos: , , .

Pirmoji Taivano investicija Vidurio ir Rytų Europoje: lazerių inovatorius „Litilit“ pritraukė 3,5 mln. eurų

Lietuvos startuolis „Litilit“, kuriantis naujovišką femtosekundinio lazerio technologiją, iš Taivano rizikos kapitalo fondo „Taiwania Capital“ pritraukė 3,5 mln. eurų investiciją. Kaip teigiama startuolio pranešime spaudai, tai pirmoji Taivano investicija iš šių metų pradžioje pristatytos 200 mln. JAV dolerių dalies, orientuotos į Vidurio ir Rytų Europą.

„Taivanas, būdamas pasaulinis puslaidininkių rinkos lyderis, turi didelę įtaką lazerių pramonei. Į Taivaną eksportuojami lazeriai daugiausia naudojami puslaidininkių pramonėje ir susijusiose aukštųjų technologijų srityse.

Todėl ši investicija yra ne tik jų tikėjimo „Litilit“ lazerių potencialu įrodymas, bet ir tarptautinis mūsų kuriamų naujovių pripažinimas. Ji atveria mums galimybes dar sparčiau augti, plėtoti gamybos pajėgumus ir užmegzti naujus prekybinius ryšius“, – sako „Litilit“ generalinis direktorius Nikolajus Gavrilinas.

„Taivano investicinis fondas siekia stiprinti Taivano ir Vidurio bei Rytų Europos šalių bendradarbiavimą investuojant į inovatyvias ateities technologijas. Verslo ryšius su Taivanu užmezgusi Lietuvos įmonė „Litilit“ kuria unikalius lazerius, kurių paklausa pasaulyje sparčiai auga. Dirbdami kartu galime pasiekti daugiau ir augti greičiau. Vienas iš mūsų prioritetų – padėti „Litilit“ įžengti į JAV rinką ir plėtoti verslą joje“, – sako „Taiwania Capital“ generalinis direktorius Davidas Wengas.

Visai mūsų šaliai svarbi investicija

Šių metų gegužę paskelbta apie naują 200 mln. dolerių vertės Taivano investicinį fondą, orientuotą į Vidurio ir Rytų Europą. Fondas rems bendras įmones, investicinius projektus ir pradedančiąsias įmones tokiose aukštųjų technologijų srityse kaip puslaidininkiai, lazeriai ir biotechnologijos.

Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė pabrėžia, kad Taivano investicijos Lietuvoje rodo pasaulinę mūsų šalyje kuriamų naujų technologijų svarbą. „Ši investicija – dar vienas patvirtinimas, kad Lietuvos lazerių įmonės yra perspektyvios pasaulinės rinkos dalyvės. Įžengdami į naują Lietuvos ekonominės plėtros etapą, mes ir toliau siekiame ambicingo tikslo – spartinti Lietuvos lazerių, biotechnologijų ir kito inovatyvaus verslo sektoriaus plėtrą“, – sako A. Armonaitė.

Iš Azijos pritrauktos 3,5 mln. eurų investicijos „Litilit“ atveria dar platesnius horizontus kitiems mūsų šalies startuoliams. „Litilit“, įkurta ir sėkmingai plėtojama Lietuvoje, šiandien keičia pasaulinę lazerių rinką. Investicijos pritrauktos labai sudėtingomis ekonominėmis ir geopolitinėmis aplinkybėmis, o tai tik patvirtina didžiulį technologinio sprendimo potencialą. Ji taip pat pabrėžia visos lazerinių technologijų rinkos aktualumą ir atveria naujas bendradarbiavimo galimybes kitiems mūsų šalies startuoliams“, – sako Inga Langaitė, perspektyviausius Lietuvos startuolius vienijančios asociacijos „Unicorns Lithuania“ vadovė.

„Nuo tada, kai gavome pradinę investiciją, „Litilit“ dar labiau patobulinome savo patentuotą technologiją, pastatėme automatizuotą lazerių surinkimo liniją ir tvirtai išplėtėme klientų ratą Europoje, Pietryčių Azijoje ir JAV. Taivano investicijos padės „Litilit“ plėsti veiklą ir tapti pirmaujančia femtosekundinių lazerių gamintoja pasaulyje. Be to, „Litilit“ galės pasinaudoti Taivano partnerių patirtimi tobulinant gamybos procesus ir jų pasauliniu potencialių klientų tinklu“, – sako rizikos kapitalo fondo „Iron Wolf Capital“ vadovaujantis partneris Žygimantas Susnys.

Žengia į nišą, kurios kiti vengia

2015 m. Nikolajaus Gavrilino ir Kęstučio Regelskio įkurta bendrovė „Litilit“ kuria ir gamina išskirtinėmis savybėmis pasižyminčius itin trumpus femtosekundinius optinių impulsų lazerius.

Vieno iš įkūrėjų kartu su Fizinių ir technologijos mokslų centru (FTMC) sukurtas patentuotas sprendimas leidžia šiuos lazerius gaminti gerokai efektyviau nei iki šiol. Įmonei įgyvendinti mokslininkų sukurtą inovaciją ir žengti pirmuosius žingsnius versle padėjo Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA).

„Femtosekundiniai lazeriai ilgą laiką buvo nišinis produktas, kurio gamyba buvo ilga ir sudėtinga. Mūsų technologija leido automatizuoti gamybos procesą, todėl jis tapo greitesnis ir efektyvesnis, kartu pagerėjo optinių parametrų atkuriamumas ir gaminių patikimumas. Tai labai svarbu, nes šie lazeriai turi būti itin tikslūs, nes naudojami tokiose srityse kaip elektronikos gamyba, medicina, apdirbamoji pramonė, mikroskopija ir kosminiai tyrimai”, – sako M. Gavrilinas.

Augimo planai

2020 m. bendrovė iš „Iron Wolf Capital“ pritraukė pirmąją 1,6 mln. eurų investiciją, o tais pačiais metais gavo dar 2,5 mln. eurų Europos Sąjungos dotaciją moksliniams tyrimams ir plėtrai.

Bendrovė „Litilit“ toliau investuoja į gamybos efektyvumo didinimą ir kitais metais planuoja paleisti naują pusiau automatizuotą gamybos liniją, kuri leis gaminti du femtosekundinius lazerius per dieną.

Per pastaruosius dvejus metus „Litilit“ išaugo nuo 4 iki 25 darbuotojų ir toliau aktyviai plečia savo komandą. Jos gaminiai eksportuojami į Pietų Korėją, Taivaną, JAV, Jungtinę Karalystę, Japoniją ir kitas šalis. Šiuo metu bendrovė aktyviai dirba su klientais, kuriems per ateinančius porą metų reikės šimtų femtosekundinių lazerių, kurių vertė vertinama dešimtimis milijonų eurų. Automatizuotos lazerių gamybos vystymas leis „Litilit“, turint maždaug 70 žmonių komandą, patenkinti šią paklausą. Palyginimui, dabartiniai rinkos lyderiai tokiam kiekiui sudėtingų lazerių pagaminti įdarbina apie 500 žmonių.

2017 m. įsteigtas rizikos kapitalo fondas „Taiwania Capital“ valdo 4 fondus, kurių bendras investicijų portfelis siekia 465 mln. EUR. „Taiwania Capital“ yra investavęs į daugiau kaip 50 įmonių visame pasaulyje tokiose srityse kaip puslaidininkiai, lazerinė optika, biotechnologijos, kosmoso pramonė, finansų technologijos, elektrinės transporto priemonės, išmanioji gamyba, programinės įrangos kūrimas ir išmaniųjų miestų sprendimai. Bendrovė „Taiwania Capital“ turi biurus Taivane, JAV ir Lietuvoje bei planuoja steigti biurus Vidurio ir Rytų Europoje.

 

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.