...

Mobili „Meškėnų laboratorija“ atneša naujovių į mokyklas

Verslas

2017.02.17

Autorius: Kristina Augustinaitė

Temos: , .

Mobili „Meškėnų laboratorija“ atneša naujovių į mokyklas

Technologijų laboratorijos „M-Lab“ komanda. BFL/Vyginto Skaraičio nuotr.

Susibūrusi iniciatyvių ir gabių žmonių komanda: Justas Ingelevičius (33), Kęstutis Bučelis (28), Marius Narvilas (45), Ieva Marija Dautartaitė (43), Giedrius Kavaliauskas (34) ir Dalius Barkauskas (30), palaikomi žinomo kauniečio verslininko ir visuomenininko Vlado Lašo, ilgai ieškoję būdų, kaip skatinti inovacijas švietimo srityje ir prisijungti prie akademinio laboratorijų tinklo, sukūrė pirmąją Lietuvoje technologijų laboratoriją „Fab Lab“. Kaip kilo sumanymas sukurti „Meškėnų laboratoriją“, arba „M-Lab“, ir kokių planų turi šios technologijų laboratorijos komanda, aptarėme su projekto bendrakūrėju ir Techninių erdvių asociacijos vadovu Giedriumi Kavaliausku.

Mobili technologijų laboratorija

„Grįžus iš MIT konferencijos „Fab 11“, vykusios Bostone, buvo aišku, kad nebereikia daugiau kalbėti, reikia imti ir daryti“, – sako G. Kavaliauskas.

 

„Mobilumas buvo viena priežasčių, dėl kurios pasivadinome meškėnais.“

G. Kavaliauskas.

 

Pasikonsultavę su kitomis technologijų laboratorijomis, jie įsigijo reikalavimus atitinkančią, kokybišką, saugią ir atviro kodo programoms patogią įrangą: elektronikos dirbtuves, pjaustytuvą, trimatį spausdintuvą, kompiuteriu valdomas stalines frezavimo stakles (CNC) ir lazerinę pjaustyklę. Kadangi „Mini Fab Lab“ įranga yra gana kompaktiška, „Meškėnų laboratorija“ gali pasiekti įvairius renginius ir mokyklų erdves. „Mobilumas buvo viena priežasčių, dėl kurios pasivadinome meškėnais“, – atskleidžia pašnekovas.

Pasaulinė „Fab Lab“ bendruomenė

„Meškėnų laboratorijos“ komandoje susibūrė žmonės, turintys įgūdžių, išsilavinimą ir, svarbiausia, sukaupę daugybę praktinės ir darbinės patirties tokiose skirtingose srityse kaip dizainas, menai, architektūra, inžinerija ir švietimas. „Nusprendėme įvaldyti skaitmeninės gamybos technologijas ir tobulėti kurdami pirmąją technologijų laboratoriją „Fab Lab“ Lietuvoje ir prisijungdami prie pasaulinės „Fab Lab“ bendruomenės“, – sako G. Kavaliauskas.

Pašnekovas atskleidžia, kad, kuriant technologijų laboratoriją, aplinkiniai reagavo labai įvairiai – buvo manančiųjų, kad „Meškėnai“ nepakankamai rimtas technologijų laboratorijos „Fab Lab“ pavadinimas, kai kurie klausinėjo: „Iš ko gyvensite? Kokia to prasmė? Kur čia yra verslas?“ „Matome nemažą investiciją į save, kurią apima nuolatinis mokymasis ir tobulinimasis, be to, tai yra mūsų įgūdžių, energijos ir laiko investicija į gražią idėją bei Lietuvos švietimo ateitį“, – įsitikinęs projekto bendrakūrėjis.

„Meškėnų laboratorija“ sulaukė pasiūlymų sukurti tvaresnį verslo modelį, labiau komercinti atliekamą veiklą, tačiau, atsižvelgiant į situaciją Lietuvos mokyklose, tai reikštų, kad tektų apsiriboti tik mokyklomis, kurios turi finansinių išteklių ir dažniausiai yra didmiesčiuose. „Per pastaruosius pusantrų metų susipažinome su daugybe nuostabių mokytojų ir perspektyvių mokinių. Susibūrė ratas žmonių, kurie palaiko ir supranta, ką darome, kuriems įdomi skaitmeninės gamybos technologijų koncepcija ir jos įgyvendinimas švietimo srityje, todėl toliau augame ir judame į priekį“, – pasakoja G. Kavaliauskas.

Inovatyviausias STEAM projektas

„Energetikos ir technikos muziejuje Vilniuje vyks antroji kūrėjų mugė „Vilnius Mini Maker Faire“, kurią organizuojame kartu su kitomis Vilniaus ir Kauno atvirosiomis techninių kūrėjų dirbtuvėmis (pavyzdžiui: „Padirbtuvės“, „Technarium“, „Kauno Makerspace“, „Open Lab“, „LinkMenų fabrikas“), mokyklomis bei universitetais. Tai renginys, kurio metu susiburia ir savo pasiekimais dalijasi įvairūs kūrėjai – nuo mokinių iki suaugusiųjų“, – sako pašnekovas.

Techninių erdvių asociacijos vadovas džiaugiasi, kad „Meškėnų laboratorija“ buvo pripažinta ir įvertinta kaip novatoriškiausias STEAM projektas. „Šiuos metus pradėjome dalyvaudami dviejuose tarptautiniuose edukaciniuose projektuose-programose: „BioHack Academy“ ir „Phablabs 4.0“, kurių metu, bendradarbiaujant su kitomis technologijų laboratorijomis „Fab Lab“ bei biotechnologijų ir fotonikos mokslo sričių mokslininkais, kuriamas ir tobulinimas edukacinis turinys, leidžiantis demokratizuoti minėtų sričių pasiekimus bei technologijas. Planuojame šias žinias pritaikyti Lietuvos mokykloms ir mokytojams“, – teigia G. Kavaliauskas ir atskleidžia, kad „Meškėnų laboratorija“ turi planų prisijungti prie dar vienos pasaulinio „Fab Lab“ tinklo edukacinio tinklo – „Fab Academy“ programos ir pradėti šį kursą Lietuvoje.

Šėlstantys robotai iš elektronikos atliekų

„Meškėnams įdomi antrinio atliekų panaudojimo tema – pastaruosius kelis mėnesius su mokytojais ir mokiniais kūrėme projektus iš elektronikos atliekų. Prieš kelias savaites, keliaudami į Alytų, įsigijome ir nusivežėme daugiau nei 100 kg atrinktų elektronikos atliekų, o išvažiuodami palikome daugiau nei 60 vaikų sukurtų „vibrobotų“ ir skulptūrą iš korpusų, plastmasės ir kitų dalių“, – pasakoja G. Kavaliauskas. Vaikai išmoko išrinkti senus elektronikos prietaisus ir panaudojo jų dalis (varikliukus, lemputes, mygtukus ir laidus), susikurdami po vibruojantį ir judantį vabalą. Neseniai tokios dirbtuvės buvo surengtos renginyje „TEDxVilnius ED“. Vykstant mugei „Vilnius Mini Maker Faire“, kartu su mokyklomis ir atvirosiomis dirbtuvėmis „Meškėnų laboratorija“ planuoja pratęsti idėją ir kartu sutelkti didelių „vibrobotų“, kuriuos dalyviai sukurs iš senų skalbyklių, šėlsmą.

Unikalus projektas mokyklose

„Vienai ar dviem savaitėms mokyklos erdvėje įkuriame dirbtuves, kuriose vyksta aktyvus praktinis techninės kūrybos procesas. Pabaigoje mokinių ir mokytojų sukurti projektai pristatomi mokyklos renginyje „Maker Faire“, – aiškina G. Kavaliauskas.

Pašnekovo teigimu, kito tokio projekto Lietuvoje kol kas nėra. „Meškėnų laboratorijos“ bendrakūrėjis pripažįsta, kad kelionės ir aktyvus darbas su mokiniais bei mokytojais išties nelengvas iššūkis, tačiau tai ir viena geriausių patirčių, ypač grįžtamasis ryšys, kuris ir toliau nenutrūksta. „Labai tikimės, kad atsiras panašių iniciatyvų, o savo ruožtu esame atviri, norėtume, kad prie mūsų prisijungtų daugiau žmonių, kuriems įdomi tokia veikla ir kurie galėtų ją papildyti savo dalyvavimu“, – sako jis.

Dėmesys regionams

„Meškėnų laboratorijai“ jau pavyko aplankyti daugiau nei 20 mokyklų ir edukacinių renginių. G. Kavaliauskas atskleidžia, kad planuojama aplankyti daugiau mokyklų, ypač skirtinguose Lietuvos regionuose. „Turime planą šį pavasarį arba vasarą nuvykti į nedidelę mokyklą Drevernoje ir ten padirbėti su aplinkinių mokyklų vaikais iš Klaipėdos rajono. Gana seniai ir ypač maloniai kviečia į Šiaulius ir kitus miestus“, – vardija pašnekovas.

2017 m. rudenį planuojamos kelionės po regionus. „Meškėnų laboratorijos“ projektui šiemet skirta dalinė parama iš Lietuvos kultūros tarybos – įgyvendinsime menų ir technologijų sintezės projektą, kuris leis apsilankyti skirtingų Lietuvos regionų dailės ir menų mokyklose. „Būsime pasibaigę „BioHack“ akademiją, vyks pirmasis „Phablabs 4.0“ etapas, tad galėsime išmėginti įvairius biologijos ir fizikos mokslo projektus, įgyvendinamus pasitelkus „Fab Lab“ technologijas, atliekų perdirbimo, menų ir dizaino sprendimus. Tokie STEAM projektai prisidės prie mokslo ir technologijų populiarinimo ir yra patrauklesni platesnei mokinių ir mokytojų auditorijai“, – teigia pašnekovas.

Investicijos kuriant „Meškėnų laboratoriją“

Pasak Techninių erdvių asociacijos vadovo, „Fab Lab“ technologijų laboratorijos, kaip ir kitos atvirosios bendruomeninės dirbtuvės, pavyzdžiui, „Makerspace“ ir „Hackerspace“, dažniausiai nėra verslo projektas – tai platforma inovacijoms ir jų narių veikloms, kurios gali būti labai įvairios: nuo asmeninių projektų, švietimo veiklų vaikams ir suaugusiesiems iki prototipų ir dizaino sprendimo verslui arba aparatinės įrangos startuolių. Pradinis investicijų dydis, įsigyjant „Meškėnų laboratorijos“ įrangą, siekė apie 15 tūkst. eurų, tačiau žmogiškieji – laiko ir energijos – ištekliai visada didesni. Verslininkas ir mokslininkas V. Lašas, suprasdamas šio laiku sukurto projekto svarbą Lietuvai ir švietimo sistemai, skyrė dalį finansavimo, dar patys susirinkome lėšų, tačiau žmogiškieji ištekliai yra ta dalis, be kurios tokie projektai sunkiai pavyktų. Reikalingi motyvuoti žmonės, pasirengę nuolat mokytis ir tobulinti savo žinias bei įgūdžius.“

Pašnekovas džiaugiasi, kad šiuo metu baigiamos įrengti patalpos Vilniuje, tad „meškėnai“ pagaliau turės savo namus ir netrukus duris atvers „Fab Lab Vilnius“.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.