...

Dr. Alexas Chafuenas: „Technologijas suvaldysime tik tada, kai suvaldysime save“

Verslas

2016.12.07

Autorius: Povilas Sabaliauskas

Temos: , .

Dr. Alexas Chafuenas: „Technologijas suvaldysime tik tada, kai suvaldysime save“

Ekonomistas, tarptautinės organizacijos „Atlas Network“ prezidentas - dr. Alexas Chafuenas. Asmeninio albumo nuotr.

„Pastaruoju metu visi tenori kalbėtis apie Donaldą Trumpą…“ – atsiduso garsus ekonomistas, tarptautinės organizacijos „Atlas Network“ prezidentas dr. Alexas Chafuenas ir padėkojo už tai, kad beveik nieko neklausinėjau apie naująjį JAV prezidentą. Anot pašnekovo, D. Trumpas yra didesnės tendencijos dalis. Šiuo metu technologijos vystosi milžiniškais tempais, taip spartindamos globalizaciją, o ši, savo ruožtu, gąsdina didelę dalį visuomenės. Kaip mes tvarkysimės su šiais klausimais, kaip keisis verslumas ir visa ekonomika? Apie visa tai su dr. A. Chafuenu, apsilankiusiu mūsų šalyje Lietuvos laisvosios rinkos instituto kvietimu, mes ir pasikalbėjome.

Turime greičiau reaguoti į permainas

Pačios technologijos yra visiškai neutralios. Mūsų sprendimas, ką mes su jomis darysime, kokias taisykles sau nusistatysime, sako žinomas ekonomistas. Tačiau tiesa yra tokia, kad mes vis dar bandome suprasti, kur link juda pasaulis ir jo ekonomika.

 

„Pagrindinis vaistas, saugantis nuo manipuliacijų, turėtų būti sąžiningumas.“

Dr. A. Chafuenas.

 

„Kai žiūriu į dabartinę pasaulio ekonomiką, mane labiausiai stebina neigiami paskolų procentai. Apie tokius dalykus retas iš mūsų mokėsi mokykloje ar universitete. Tačiau tai yra šiuolaikinio pasaulio dalis. Žinoma, tai tik kur kas didesnių permainų ženklas. Kalbu apie skaitmeninės valiutos ir skaitmeninio atsiskaitymo įsigalėjimą. Tai be galo įdomus fenomenas, kurio reikšmės mes kol kas netgi iki galo nesuprantame“, – pripažįsta „Atlas Network“ prezidentas.

Be abejo, šios jo minimos revoliucijos priežastis – technologijos. Jos ne tik pakeitė tai, kaip mes perkame ir parduodame. Jos sukūrė iš esmės naujas industrijas. Ir visi šie pokyčiai yra tik pradžia. Keičiasi esminiai verslo kūrimo mechanizmai, pinigų uždirbimo principai. Viskas keičiasi taip greitai, kad nauji verslo modeliai kelia ir daugybę klausimų apie tai, kaip reikėtų juos reguliuoti. Užtenka prisiminti, kokį sujudimą sukėlė dalijimosi ir minios finansavimo (angl. crowdfunding) platformos.

„Tas atsilikimas yra natūralus. Visa tai mes jau matėme ne kartą. Aišku, šiuolaikiniai permainų tempai yra vis greitėjantys. Pagrindinis vaistas, saugantis nuo manipuliacijų, turėtų būti sąžiningumas. Žinoma, tikėtis, kad visi elgsis sąžiningai, būtų šiek tiek naivoka. Valstybės turėtų išmokti bent iš dalies numatyti, kur judės technologijos, bet kartu ir neužkrauti naujus sprendimus siūlančių įmonių per griežtais reguliavimais. Tai sunkus ir slidus procesas. Mums reikia išmokti tikėtis permainų, o tada lanksčiai į jas reaguoti“, – teigia dr. A. Chafuenas.

Nauji verslo modeliai dažnai sudaro nelygias teises konkuruoti

Tačiau nereikia žiūrėti ir pernelyg lanksčiai. Tokie verslai kaip „Uber“ ar „AirBnb“ daugumą vartotojų žavi patogumu, bet kelia konkurentų pasipiktinimą. Kodėl? Ar tikrai tik todėl, kad bijo prarasti turimas pozicijas? Anot pašnekovo, esminis klausimas yra lygiateisiškumas. Pernelyg dažnai naujai atsiradę verslo modeliai nepaklūsta toms pačioms taisyklėms, pagal kurias dirba seniau veikiantys konkurentai. Ir ši tendencija niekada nebuvo tokia ryški kaip dabar.

„Duosiu vieną paprastą pavyzdį. Vašingtone veikia tokie restoranai ant ratų. Jie sustoja gatvėje, išsistato staliukus ir prekiauja. Tačiau jie nemoka tokių pačių mokesčių, kuriuos privalo mokėti tradiciniai restoranai. Tai iš esmės pažeidžia lygiateisiškumo principą. Juk kalbame ne apie kažkokį dešrainių kioską, o apie tikrą restoraną“, – įsitikinęs jis.

Pasak dr. A. Chafueno, žaidimo sąlygas reikia vienodinti taip, kad jos skatintų inovacijas ir netradicinius sprendimus, o ne juos gniaužtų. Užuot apkrovus novatoriškus verslus papildomais mokesčiais, daug geriau būtų juos sumažinti tiems, kurie dirba pagal nusistovėjusį modelį. Taip visi turės tokias pačias galimybes, o klientai – galimybę pasirinkti.

Ne visada spėjamame su technologijomis

Garsus ekonomistas atkreipia dėmesį ir į dar vieną sritį, kurioje skirtingi elementai juda net nepanašiais greičiais. Regis, technologijos vystosi tokiu greičiu, kad mes patys su jomis nespėjame. Kitaip tariant, pati visuomenė laikosi įsikibusi tam tikrų principų, kurie šiandien mus tik stabdo. Pats geriausias tokios disproporcijos pavyzdys yra švietimas.

„Pasaulis ir technologijos keičiasi labai sparčiai, o štai švietimas iš esmės vykdomas taip pat jau kelis šimtmečius. Tu turi sėdėti kažkur klasėje griežtai nustatytu laiku. Alternatyvūs mokymosi būdai daugelyje šalių vis dar nepripažįstami. Tai turės pasikeisti. Aišku, procesas jau prasidėjo. Net ir tokia prestižinė institucija kaip Masačusetso technologijos institutas jau pradėjo teikti kursus internete. Galų gale turėsime sistemą adaptuoti taip, kad nuotolinis mokymasis būtų prilygintas tradiciniam. Švietimas paprasčiausiai nebegali išlikti toks, koks yra pastaruosius dešimtmečius“, – įsitikinęs „Atlas Network“ prezidentas.

Turime išmokti save valdyti

Vis dėlto besitraukiantis pasaulis, galimybė sėdint savo kambaryje gauti praktiškai visą įmanomą informaciją ar pasiekti bet kurį žmogų sukūrė ir labai specifinių problemų, apie kurias turime pradėti galvoti.

„Dabar naudodamasis technologijomis su savo artimaisiais bendrauju dažniau nei bet kada anksčiau. Tačiau galimybė taip lengvai pasiekti vieniems kitus turi dvi puses. Mums taip nesunku bendrauti su savo bendraminčiais, kad kyla pavojus prarasti ryšį su savo kaimynais, kurie gyvena ir mąsto šiek tiek kitaip nei mes. Tampame vis didesni individualistai, pamirštame, kad gyvename labai įvairialypėje visuomenėje“, – dėsto pašnekovas.

Kitaip tariant, technologijų suteikiamas patogumas turi ir šalutinį poveikį, kurį mes privalome suvokti. Todėl dr. A. Chafuenas labai norėtų, kad, net ir turėdami visas šias nuostabias technologijas, mes nepamirštume išeiti į gatvę pasivaikščioti ar pasižiūrėti futbolo rungtynių.

„Tiesa tokia, kad visuomenė yra kaip niekada susiskaldžiusi. Mes gyvename burbuluose ir nepajėgiame iš jų išlįsti. Burbule gyventi paprasta, bet ilgainiui mes pasijusime įkalinti. Tačiau tai irgi ne pačių technologijų kaltė. Jos tik įrankis, o mes turime išmokti jomis naudotis. Technologijos ir inovacijos gali mus išlaisvinti, leisti pasiekti neįtikėtinų dalykų, bet jos pajėgios ir mus įkalinti. Viskas priklauso nuo mūsų pačių“, – teigia „Atlas Network“ prezidentas.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.