...

Būdas – darai tai, kas patinka

Verslas

2013.09.11

Autorius: Gintaras Gimžauskas

Temos: , .

Būdas – darai tai, kas patinka

Pijus Navickas BFL/Tomo Urbelionio nuotr.

Skambindamas Pijui Navickui apie jį žinojau nedaug. Man tai buvo žmogus, kuris sukūrė išmaniesiems telefonams skirtą programėlę „MobKinas“. Nenorėdamas susidaryti išankstinio įspūdžio tyčia daugiau neieškojau informacijos. Energingas, bet rimtas balsas, išgirstas telefonu, visgi suformavo tam tikrą nuostatą – įsivaizdavau, kad interviu imsiu iš mokslus seniai baigusio vyro, kopiančio karjeros laiptais. Susitikus paaiškėjo, kad tai ką tik studijuoti pradėjęs kuklus 19-metis.

Per daug laisvo laiko

Iš Prienų kilęs Pijus dar mokydamasis septintoje klasėje susidomėjo kompiuteriais ir programavimu. Kadangi bendramoksliai į šią sritį ne itin buvo linkę, būsimas programuotojas bendraminčių būriu pasigirti negalėjo. Ypač vėliau, kai Pijus pradėjo gilintis į sudėtingesnius programavimo darbus.

Būdamas dešimtokas P. Navickas pradėjo savo žinias versti pinigais – kurį laiką kūrė interneto svetaines. Vėliau vaikinas apleido šią sritį. Anot jo, tai buvo ne taip įdomu, o ir užsakovų nuostatos nedžiugino.

„Kaip ir anuomet, žmonės mano, kad sukurti interneto svetainę galima ir greitai, ir labai pigiai, nekreipiant dėmesio į kokybę. O man kokybė yra labai svarbi“, – aiškino P. Navickas.

Laikui bėgant polinkis į informacines technologijas ir kodų rašymą niekur nedingo ir atvedė į Vilniaus universiteto Matematikos ir informatikos fakultetą. Čia P. Navickas dabar studijuoja programų sistemas.

Nors iš pradžių svarstė galimybę mokytis užsienyje, galiausiai Pijus nutarė likti Lietuvoje. Tokio sprendimo vaikinas dabar nė kiek nesigaili, priešingai, mėgaujasi ne tik studijomis, bet ir darbu bendrovėje „App Camp“.

„Pradėjęs studijuoti maniau, kad neturėsiu laiko kitokiems užsiėmimams, tačiau netrukus pajutau, jog laisvalaikio lieka. Pradėjau galvoti, kaip jį prasmingiau išnaudoti. Nesu iš tų, kurie gali nieko neveikti“, – šyptelėjo pašnekovas.

Svarstydamas galimybes P. Navickas suprato, kad norėtų kaip nors padėti žmonėms – sukurti realią pagalbą teikiančią programėlę išmaniesiems telefonams.

Programėlės kūrimas nekainavo

Nors ir žinojo, kam nori skirti laisvalaikį, P. Navickas neturėjo konkrečios idėjos. Ieškodamas jos vaikinas popieriaus lape susirašė visus variantus, kuriuos tik pajėgė sugalvoti, ir pradėjo kiekvieną analizuoti.

„Labai padėjo mano mergina, nes į siūlomas idėjas žiūrėjo kaip paprasta vartotoja ir sąžiningai sakė, kokia programėle naudotųsi. Atmetus daugybę idėjų liko viena – pasiūlyti žmonėms unifikuotą kino teatrų repertuarą“, – pasakojo Pijus, pirmą programėlės versiją sukūręs savo jėgomis.

Anot jo, kuriant programėlę „MobKinas“ pirmiausia reikėjo detalaus jos aprašo, atspindinčio kiekvieną funkciją ir išvaizdos detalę. Vėliau nereikalingi elementai iš aprašo dingo. Taip Pijus išgrynino „MobKinas“ koncepciją ir kibo į programavimo darbus, o jie truko ištisą mėnesį. Tuomet prasidėjo programėlės bandymai, tobulinimo darbai.

 

„Esu tikras, kad ir Lietuvoje galima sukurti bendrovę, kurią žinotų visas pasaulis.“

 

„Jeigu skaičiuotume nuo pirmų darbo dienų, programėlė buvo sukurta per tris mėnesius. Per tą laiką „MobKinas“ ne itin pasikeitė. Daugiausia dėmesio buvo skiriama dizaino tobulinimui – šiuos darbus atlikti padėjo „App Camp“ renginyje sutikti specialistai“, – pasakojo Pijus.

Anot jo, vienas didžiausių programėlės, kuri pasirodė šių metų vasarį, pranašumų – tai, kad ja galima naudotis neturint interneto ryšio. Reikiamą informaciją ji išsaugo telefone, todėl atnaujinti duomenis reikia tik kartais, pavyzdžiui, kas savaitę – kai papildomas kino repertuaras.

Šiuo metu programėle „MobKinas“ gali naudotis telefonų, kuriuose veikia „Android“ ir „iOS“ sistemos, savininkai. Pasak jaunojo kūrėjo, iki pavasario pabaigos pasirodys versija, skirta „Windows Phone“ platformai.

Pats Pijus programavo tik sistemai „Android“ skirtą „MobKinas“ versiją, o likusiomis rūpinosi jo surasti specialistai.

Nauda yra visada

Paklaustas, kodėl skyrė tiek laiko ir pastangų šiam projektui, P. Navickas nedvejodamas atsakė, kad tai daryti skatino aistra ir idėja. Nuo pat pradžių vaikinas net nesusimąstė, kokios finansinės naudos galėtų iš to tikėtis. Jaunasis programuotojas tiesiog džiaugiasi, kad programėlės kūrimas jam nekainavo nė lito.

„Nežinau, ar galiu ką nors pasakyti apie „MobiKinas“ man atneštą naudą, bet tikrai žinau, kad žalos ji nepadarė. Priešingai, sukaupiau daug neįkainojamos patirties, sutikau puikių žmonių ir net susiradau darbą. Atvirai pasakysiu: dariau tai, kas patinka. Visada taip elgiausi. O kai esi patenkintas savo veikla, pinigų, manau, atsiranda savaime“, – džiaugėsi P. Navickas.

Programuotojas pripažino, kad ateityje programėlėje greičiausiai atsiras reklamos pozicijų arba konkursų. Tai turėtų generuoti bent šiokias tokias pajamas.

Užsiminus apie tėvų reakciją į sprendimą ne tik studijuoti, bet ir kuriant programėlę žengti verslo link, P. Navickas tik nusišypsojo ir patikino, kad jie visada rėmė ir net skatino. Stebėtis tuo, matyt, nevertėtų, nes Pijaus tėvai gerovę irgi kuria savo jėgomis, todėl supranta, kad toks projektas yra gera proga tobulėti. Be to, juk nėra geresnio laiko eksperimentuoti nei studijų metai.

„Tėvai mane palaiko, tad jaučiuosi ramus, galiu nesibaimindamas pasinerti į savo idėjų įgyvendinimą ir mokslus. Na, o jei kas nepasisektų, jie man tikrai padės“, – sakė Pijus.

Svarbiausia – disciplina

P. Navickas mėgstamiausių verslininkų ar šiaip asmenybių neturi. Vieni jam patinka labiau, kiti mažiau, tačiau iš visų vaikinas stengiasi mokytis geriausių dalykų ir pavyzdžių.

Programuotojas taip pat nesureikšmina savo pasiekimų. „Neturiu kuo labai didžiuotis. Manau, taip yra todėl, kad pasiekus tikslą viskas tampa natūralu ir įprasta. Daug svarbesni ir didesni atrodo dar nepasiekti iššūkiai“, – svarstė P. Navickas, svajojantis apie darbus, kurie būtų pripažinti ir naudingi aplinkiniams. Dar jis trokšta gerai gyventi ir turėti šeimą.

Siekti šių ir kitų tikslų pašnekovui padeda disciplina. Pijaus įsitikinimu, tai bene svarbiausias bet kokio darbo elementas. „Būna akimirkų, kai, rodos, nieko nesinori, tačiau tuomet nevalia pasiduoti pagundai simuliuoti. Geriau prisiversti ir padaryti tai, ką reikia padaryti. Aišku, iš pradžių bus sunku, bet vėliau tai taps natūralu. To linkiu ir norintiems įgyvendinti savo projektus – tiesiog pradėkite veikti“, – aiškino jaunuolis, kuris ir toliau ketina gilintis į programavimo subtilybes, o savo ateitį sieja su Lietuva.

„Esu tikras, kad ir Lietuvoje galima sukurti bendrovę, kurią žinotų visas pasaulis. Turime puikią IT infrastruktūrą, daugelis kitų prielaidų taip pat palankios, tad po kiek laiko, manau, iškils galingas verslas“, – viltimis dalijosi 19-metis.

Anot jo, iki šiol tokia bendrovė Lietuvoje nesukurta tik dėl lėtų kultūrinių ir moralinių pokyčių, taigi, reikia šiek tiek palaukti. Vis dėlto P. Navickas nelinkęs niurnėti. Vaikino nuomone, Lietuva laikosi gerai, ypač turint galvoje, kiek metų tvarkosi savarankiškai.

Kokią problemą sprendžia MobKinas?

galimybė turėti vienoje vietoje unifikuotą Lietuvos kino teatrų repertuarą išmaniąjame telefone.

„MobKinas“ pateikia 5 Lietuvos miestuose esančių kino teatrų repertuarus. Pasirinkti galima iš „Forum Cinemas“, „Multikino“, „Pasakos“, ir „Cinamon“

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.