...

Ateities perspektyvos: kaip keičiasi verslas ir galimybės

Verslas

2019.10.10

Autorius: Agnė Kavaliauskaitė

Temos: , .

Ateities perspektyvos: kaip keičiasi verslas ir galimybės

Aurimas Pautienius-Želvys ir Ilja Laurs Iš asmeninio albumo

Prie naujausių technologijų ir inovacijų bando prisitaikyti ne tik žmogus, bet ir verslas. Tačiau kai kurie verslo atstovai mano, kad naujausios technologijos ir inovacijos reikalingos ne visiems. Ar iš tiesų verslo galimybės nesikeičia? Įžvalgomis apie verslo keitimąsi ir ateities perspektyvas jau penktą kartą vyksiančioje konferencijoje „NEXT Economy“ dalinsis „Nextury Ventures“ įkūrėjas Ilja Laurs (nuotr. kairėje) ir Lietuvos verslo paramos agentūros direktorius Aurimas Pautienius-Želvys.

Verslas anksčiau ir dabar

Paklausti apie verslo kūrimą ir išlaikymą anksčiau ir dabar, atidarymo diskusijoje dalyvausiantys I. Laurs ir A. Pautienius-Želvys sako, kad dabar verslui labai svarbus greitis.

„Kas lankstesnis, tas ir laimi. Lankstesnis visomis prasmėmis, taip pat ir pasirenkant nišą, nes anksčiau 99 proc. verslų buvo apie tai, kaip atkovoti pyrago gabalą iš kitų žaidėjų. Tas pyragas buvo gana statinis ir nišos, rinkos, produktai, paslaugos ir verslo modeliai buvo gana konservatyvūs ir retai kas nors keitėsi. Šiandien kalbame apie tai, kad pyragas arba galimybės labai greitai plečiasi, atsiranda daug daugiau naujų krypčių negu kada nors anksčiau. Todėl dabar kyla klausimas, ne kaip atkovoti konkurento gabaliuką, bet kaip greičiau suprasti ir įsisavinti naują rinką, technologiją, modelį, nišą. Galimybių yra daug daugiau, bet pasinaudoti tomis galimybėmis reikia daug greičiau“, – kalba I. Laurs.

A. Pautienius-Želvys pastebi, kad dabar verslas konkuruoja dėl visai kitų priežasčių: „Kadangi konkurencija padidėjo, o pagrindinis konkuravimas – kas pirmiau įneš į rinką produktą arba paslaugą. Laimi ne tas, kas pirmas idėją sugeneruoja, o tas, kuris tą suformuluotą idėją ištestavo, išbandė ir pirmas realizavo.“

Verslui svarbios inovacijos

„Inovacijos gimdo inovacijas ir nestandartinis mąstymas gimdo rezultatą. Vis labiau inovacijose reikia pačioms kompanijoms būti kitokioms negu visi kiti ir sugebėti gerai organizuoti darbą, kad tu būtum greitas, lankstus ir pirmas. Ne tiek idėjos realizavimo srityje, nes tie, kurie būna pirmi, nebūtinai pirmi ją realizuoja“, – teigia A. Pautienius-Želvys ir priduria, kad verslas be inovacijų ilgalaikėje perspektyvoje negali išgyventi. Jeigu verslas nori būti ilgalaikis, inovacijos tiesiog būtinos.

Kas laukia verslo ateityje?

I. Laurs sako, kad ateityje vienas didžiausių iššūkių verslui bus tai, kad valstybė nespės paskui inovacijas: „Prieš 20 metų nei nišų, nei konkrečių aktyvių verslų tokiu greičiu kaip dabar neatsirasdavo. Erdvė sprogsta daug greičiau, todėl žmonės valstybėje nespėja susigaudyti, kas vyksta. Gimsta tam tikra nauja sukurta erdvė, t. y. naujos galimybės, technologijos, modeliai, principai, yra visiškas vakuumas. Ten niekas neveikia: nei supratimas, nei taisyklės, nei etika, nei moralė. Manau, kad tai tampa rimta problema, nes, tarkime, yra du kraštutinumai. Pirmas – kai kurios šalys yra pasirinkusios kaip Kinija ar Rusija – uždaro viską, kas nauja, neleidžia niekam naujam susikurti, kas naujo ir mums nekontroliuojama. Kadangi mes to nekontroliuojame, mes to neleidžiame. Tai veda į stagnaciją, primena Sovietų Sąjungos patirtį – visiška kontrolė ir nulis laisvės veda prie stagnacijos. Kitas kraštutinumas – laukiniai Vakarai. Šis pavyzdys yra žinomas iš pasaulio istorijos, kai atsirado laukiniai Vakarai. Šis terminas atsirado, nes čia neveikia nei įstatymai, nei savivalda, niekas. Lieka tiesiog vakuumas ir žmonės daro, ką nori. Tai yra du kraštutinumai, o kurį kelią pasirinkti, čia jau gili filosofinė diskusija, įskaitant ir visuomenės lygmenį. Tai, ką įvardijau, yra didžiausia problema verslo koncepte.“

A. Pautienius-Želvys sako, kad verslo srityje išryškės naujos tendencijos – klientų poreikiai taps labai svarbūs, taip pat technologijos ir su tuo susiję gebėjimai. Verslo greitis ateityje nesumažės: „Ateityje didžiausi iššūkiai yra tai, kad verslo nuo idėjos iki jos realizavimo greitis padidės. Kitas labai svarbus aspektas tiek verslo savininkams ar idėjų generatoriams bus naudų realizavimas, t. y. ne tai, kad kažkokį projektą padarau per tam tikrą laiką, bet vis svarbiau bus realizuoti naudas. Vadinasi, labai svarbu, kaip greitai galima į tą rinką tą produktą, paslaugą įvesti ir tas naudas realizuoti per naujus produktus ar per naujas paslaugas. Ir greitis, ir įėjimas į rinką labai svarbu, kaip ir susivokimas joje. Bet kai kalbame apie procesus, apie darbus, apie gebėjimus, vis ryškės gebėjimų, ar mes pirmi sugeneruojame idėją, ar ją išpildome.“

Ši ir kitos aktualios temos bus aptariamos didžiausio jauno verslo portalo „BZN start“ spalio 22 d. organizuojamame renginyje „NEXT Economy“. Čia bus pristatomos verslui aktualios temos, aptariami technologiniai iššūkiai ir ateities rinkos tendencijos. Renginio partneriai: advokatų kontora „Primus Derling“, didžiausias naujienų portalas „Delfi“, Lietuvos verslo paramos agentūra (LVPA), verslo miestelis „Technopolis“, spaudos profesionalai „Spaudos departamentas“.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.