...

Vienaragiai: tinkamai panaudoti duomenys sprendžia gyvybiškai reikšmingas problemas

Verslas

2019.08.20

Autorius: Violeta Radzevičiūtė

Temos: , .

Vienaragiai: tinkamai panaudoti duomenys sprendžia gyvybiškai reikšmingas problemas

Justas Malinauskas. Iš asmeninio albumo

Vienas iš neabejotinų jauno verslo sėkmės rodiklių yra tapimas vadinamuoju vienaragiu – sparčiai augančia, daugiau nei 1 mlrd. dolerių vertinama bendrove. Tiesa, kol kas Lietuvoje tokių neturime, bet pasaulio rinkoje pavyzdžių nemažai. Vienas jų yra „Palantir Technologies“ – kompanija, kurianti programinę įrangą, skirtą duomenims tvarkyti, analizuoti ir saugoti.

Įžvelgė problemą, kuriai pasiūlė sėkmingai pasiteisinusį sprendimą

„Palantir“ produktai sukurti, kaip skelbia patys šio verslo sumanytojai, užčiuopus spragą. Viešojoje erdvėje, organizacijose sklando begalė pavienių duomenų įvairiausiu pavidalu bei formatais, pradedant dokumentais, baigiant skirtingomis analizėmis, vaizdais ir kt., tačiau įrankio, kuris viską sujungtų į viena ir leistų iš to turėti aiškius, apčiuopiamus, realias problemas įveikti padedančius sprendimus, nėra. Jie įžvelgė šią spragą ir sukūrė įrankį, kuris leidžia turėti tai, apie ką anksčiau buvo galima tik pasvajoti.

Dabar, kaip skelbiama viešojoje erdvėje, vienaragio programinę įrangą žvalgybai naudoja jūrų pėstininkai, o JAV armija su šia įranga gali analizuoti reljefus, judėjimą ir orų informaciją atokiose vietose. Teisėsaugos agentūros naudoja „Palantir“ sukurtus įrankius telefonų įrašų, nuotraukų, transporto priemonės informacijos, kriminalinės istorijos, biometrinių duomenų, kredito kortelių operacijų, adresų ir policijos pranešimų nuorodų paieškai. Policija taip gali kur kas lengviau išsiaiškinti, pavyzdžiui, šeimos ir verslo ryšius. Humanitarinės pagalbos organizacijos veiksmingiau nukreipia išteklius bendruomenėms, nukentėjusioms nuo stichinių nelaimių. Visuomenės sveikatos pareigūnai stebi ir sustabdo mirtinų ligų plitimą. Informacijos saugumo specialistai aptinka intelektinės nuosavybės vagystes, o priežiūros institucijos tikrina vartotojų veiklą, kad apsaugotų neskelbtinus duomenis nuo netinkamo naudojimo. Net buvo gandų, kad ši programinė įranga buvo naudojama susekti Osamai bin Ladenui, nors „Palantir“ to tiesiogiai nekomentavo. Ir tai dar ne visi pavyzdžiai, kokiais mastais šis produktas jau yra taikomas.

„Palantir“ bendradarbiauja su didelėmis korporacijomis ir vyriausybinėmis organizacijomis bei agentūromis, kad galėtų pateikti įvairių duomenų įrankius. Tiesa, duomenų saugumo klausimas jų atžvilgiu buvo keltas ne kartą, tačiau, kaip patys kūrėjai skelbia, šiai sričiai skiriamas ypatingas dėmesys ir čia pažeidimų būti negali.

Skaičiuojama, kad „Palantir“, kaip privačios bendrovės, vertinimas svyruoja nuo 11 iki 41 mlrd. dolerių, atsižvelgiant į tai, kas vertina.

Nebeužtenka tik matyti pavienius rodiklius

Tam tikra prasme panašiu principu veikiantis startuolis yra ir lietuviškasis „Whatagraph“. Šis įrankis automatizuoja duomenų vizualizavimą rinkodaros agentūroms ir kompanijoms. Tai leidžia greičiau priimti sprendimus, pasitelkiant informaciją, gautą iš savo duomenų. „Whatagraph“ vadovas ir bendraįkūrėjis Justas Malinauskas įsitikinęs, kad informacija ir jos apdorojimas yra vienas svarbiausių šių laikų iššūkių.

„Ir mūsų įkurta kompanija, ir „Palantir“ tai puikiai suprato ir kryptingai su tuo dirba, tik skirtingose nišose. Informacijos kiekiai milžiniški ir jie tvyro labai įvairiuose sektoriuose. „Palantir“ dirba su didelėmis kompanijomis ir dideliais projektais valstybinėse įmonėse, kur duomenų kiekiai labai greitai kinta ir, pasitelkiant juos, reikia itin tikslių įžvalgų“, – komentuoja J. Malinauskas.

 

„Pritaikymas skirtingoms šalims yra tiesiog techninis klausimas, nes svarbiausia kompanijos dalis yra išdirbti algoritmai ir sistema.“

J. Malinauskas.

 

„Whatagraph“ bandraįkūrėjo teigimu, jie, kaip ir kompanija „Palantir“, suvokia, kad tiems, kurie dirba su duomenimis, nebeužtenka matyti tik pavienius rodiklius, jie nori matyti informaciją, kuri gaunama koreliuojant duomenis iš daugybės kanalų, ir tik tada priimti sprendimus. „Mūsų tipo kompanijos tai leidžia atlikti daug greičiau ir paprasčiau. Juk labai dažnai žmogus įžvalgų tiesiog nepastebi, nes duomenų kiekiai yra sunkiai apdorojami dėl ribotų žmogaus galimybių“, – tikina pašnekovas.

J. Malinauskas sako nemanantis, kad sukurti panašų į „Palantir“ įrankį būtų poreikis ir mūsų šalyje. „Jau yra sukurtas įrankis, kuriam tobulinti skirta labai daug laiko, todėl mums pasivyti juos būtų labai sudėtinga. Tad kartais pravartu kurti ne savo, o naudotis jau sukurtais ir patikrintais produktais. Pritaikymas skirtingoms šalims yra tiesiog techninis klausimas, nes svarbiausia kompanijos dalis yra išdirbti algoritmai ir sistema“, – savo įžvalgomis dalinasi verslininkas.

Paklaustas, kas, jo nuomone, lėmė „Palantir“ kompanijos įvertinimą ir tokią didelę sėkmę, J. Malinauskas sako, kad pirmiausia atsakingas ir sunkus darbas, tikslingas komandos atsirinkimas: „Tai leido paruošti tokį įrankį, kuris pateikia įžvalgas geriau ir greičiau nei žmogus, todėl atsirado galimybė išspręsti problemas, kurios yra kur kas didesnės nei kompanijos vertė šiandien. Kaip sakoma rinkoje, jeigu sprendi problemą, kurios kaina kompanijai yra 100 mln. eurų, tuomet kompanija tau sumokės bent jau dešimtadalį tos sumos.“

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.