Vadovauti įmonei ir smagu, ir sunku
2013.11.25
Temos: Startuolis, Technologijos.
Su „QuatroDev“ įkūrėju ir vadovu Dovydu Navicku susitikome per savaitgalį vykusią konferenciją „Silicon Valley Comes to the Baltics 2013“. Kadangi susidomėjimas pranoko visus renginio organizatorių lūkesčius (užsiregistravo daugiau nei penki tūkstančiai žmonių), vyravo tikras chaosas. Kiekviename kampe būriavosi žmonės, kažkas kažkur ėjo, kažkas kalbėjo ant scenos ir t. t. Visgi su D. Navicku susėdome ant sėdmaišių šalia jo komandos stendo ir pasikalbėjome apie „QuatroDev“, spontaniškumą ir ambicijas.
Komandoje daug kas vyksta spontaniškai
„QuatroDev“ – tai jaunų programuotojų, dizainerių komanda, kuri nori į verslo pasaulį atnešti ką nors nauja. D. Navicko teigimu, gali būti, jog „QuatroDev“ greitai susijungs su kita mobilų programėlių įmone „Gludis“. Su jo nariais jau ilgokai kartu dalyvaujama įvairiuose projektuose, konkursuose. Vienas iš tokių buvo ir šiemetis „App Camp“, kuriame už programėlę „Co-op Camera“ gavo net du prizus: geriausio tarptautinio potencialo ir geriausios „Windows Phone“ programėlės.
Įdomu tai, kad komanda „App Camp“ sugalvojo dalyvauti tik jo išvakarėse. D. Navickas sako, kad toks spontaniškumas yra neatsiejama šio darbo dalis.
„Microsoft“ mane prie to pripratino. Būna taip, kad jie man paskambina ir klausia, ką veikiu rytoj devintą valandą. Aš sakau, kad miegu, nes rytoj šeštadienis. O jie man atsako, kad skaitau pusantros valandos pranešimą. Todėl sėdi, ruošiesi skaidres ir ryte šypsaisi, tarsi viskas taip ir suplanuota. Aišku, taip būna ne kasdien, tačiau su „Microsoft“ taip pasitaiko, nes jie organizuoja didelius renginius ir ten vis kas nors atsitinka, o problemas reikia spręsti greitai“, – sako jis.
Bendradarbiaujant su „Microsoft“ ir atsiranda ryšių, idėjų, ambicingų projektų. Jaunam „QuatroDev“ kolektyvui jų tikrai netrūksta. Pats ambicingiausias – turinio valdymo sistema „Simplr“.
„Simplr“ yra didelis projektas, kuriam plėtoti reikia bent metų, kad galėtume paleisti į rinką. Kol kas jį naudojame sau. Viskas, ką mes darome, yra paremta juo. „Simplr“ turės būti ta sistema, kuri bus neatsiejama nuo mūsų projektų. Norime parengti sprendimą, kuris iš pradžių būtų įvaldytas mūsų ir galėtų greitai bei patikimai veikti. Šalia to atsirastų galimybė turėti masinį produktą. Galbūt komercinio tipo, galbūt viešojo turinio. Matysime. Galimybių yra daug“, – kalbėjo D. Navickas.
Sėkmingai dirbti ir kurti ambicingus planus verslininkams netrukdo net ir jaunas amžius. Pačiam D. Navickui dar tik devyniolika. Tiek pat – ir „Gludis“ vadovaujančiai Gerdai Aleksandravičiūtei. Jaunatviško entuziazmo jie kartais turi gal net per daug, bet šalia yra žmonių, kurie pataria pristabdyti, geriau pagalvoti.
„Vadovauti įmonei smagu, bet sunku. Kartais dėl to kenčia sveikata. Kad nepadarytume kvailų sprendimų, turime žmonių, kurie mus pristabdo. Tie žmonės nėra vadovai. Mes galbūt tai darome šiek tiek geriau. Tačiau jie mums pasako, kada nurimti. Labai svarbu galėti pasitikėti komanda. Mes su Gerda galime padaryti bet ką – rytoj pat išvažiuoti į „App Camp“ ar ką nors panašaus. Po truputį augame. Nusvilome vieną kartą, nusvilome antrą. Ir su pinigais, ir be pinigų. Po truputį ta patirtis atsiranda. Nemanau, kad kas nors iš karto turėjo patirties ir žinojo, kaip elgtis. Augame gal šiek tiek per greitai darbų mastu, sunku rasti personalo“, – sakė D. Navickas.
Komandos chemija – itin svarbu
„QuatroDev“ komanda atvira. Į savo būrelį ji priima ne tik jau patyrusius programuotojus ar dizainerius, bet ir naujokus. D. Navickas sako, kad taip yra dėl paprastos priežasties – svarbiausia šiame darbe asmeninės savybės, o visa kita išmokstama.
„Mes vertiname ne tiek tai, kiek žmogus turi patirties, bet ir tai, ar galima juo pasitikėti. Svarbu, kad jis turėtų atsakomybės jausmą. Buvo taip, kad kažkas bandė vadovauti, o viskas baigėsi tuo, kad iš įmonės tiesiog dingo. Būna, kad kas nors ką nors pažada, bet neduoda, o pasirašytos sutartys yra niekas. Tokių dalykų negali būti. Stengiamės patys to laikytis. Jeigu ką nors pažadame, tai bus padaryta. Ir iš savo žmonių norime, kad tesėtų pažadus“, – teigė jis.
Dar svarbu, kad žmogus sugebėtų dirbti komandoje, nes kartu tenka praleisti daug laiko. Jeigu įsivyraus trintis arba atsiras nepasitikėjimas, dirbti kartu bus praktiškai neįmanoma.
„Kol kas pastebėjome, kad pas mus ateina žmonės ir čia visko išmoksta, o ne atvirkščiai. Todėl man atrodo, kad chemija yra labai svarbi. Jeigu žmonės nori ateiti į biurą ir čia praleidžia daugiau laiko nei namie, tai šį tą pasako. Juk net ir važiuojant į kokį nors renginį visa komanda keliauja viena ar dviem mašinomis. Tu turi žinoti, kas, pavyzdžiui, yra šturmanas, ir jeigu jis pasakys, jog reikia sukti į kairę, tai ir suksi į kairę. Tas pats ir su darbas. Jeigu bendradarbis tau pasako, kad kas nors negerai, privalai juo pasitikėti. Kartais sprendimai tokie svarbūs, kad net menkiausia klaida gali kainuoti tris ar keturis mėnesius darbo. Vien nuo chemijos gali priklausyti labai daug, ypač jeigu įmonėje yra mažai žmonių“, – sakė D. Navickas.
Pašnekovo teigimu, dirbti „QuatroDev“ yra paprasčiausiai smagu. Nuolatinis judėjimas į priekį, dalyvavimas įvairiuose projektuose, naujų idėjų generavimas, kūryba atperka bemieges naktis. Kartais net nelieka laiko susimąstyti apie ateitį, nors ji atrodo daug žadanti.
„Aš net negaliu pasakyti, ką veiksiu rytoj… Galbūt toliau dirbsime savo klientams, šalia to įgyvendinsime savo projektus, o su kuria nors idėja imsime ir iššausime. Tiesiog tokia startuolių kasdienybė – kai kas pavyksta, o kai kas ne. Mes negalime sau leisti kiekvieną savaitę nuo pirmadienio iki penktadienio būti kur nors išvykę, bet galime tai padaryti kartą per mėnesį. Tą kartą ir išnaudojame kuo geriau“, – sakė D. Navickas.
Organizuojate renginį?
Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.