Startuolis išaugo Lietuvos rinką ir tapo lyderiu užsienyje
2017.07.03
Temos: Startuolis, Vadyba.
Prieš trejus metus užsimezgusią išmaniojo ūkininkavimo idėją kaunietis Remigijus Pakštys jau gali vadinti sėkmingu nuosavu verslu – startuolis spėjo ne tik apšilti kojas Lietuvoje, bet ir su trenksmu įsiveržė į užsienio rinkas. Šiandien didėjanti komanda ir augantys poreikiai rodo, kad einama tinkama linkme, o rinkodaros specialistė Agnė Buinickaitė atskleidžia, kad tai anaiptol ne galutinis tikslas.
Naudinga kiekvienam ūkininkui
„Farmis“ – tai išmanioji tiksliosios žemdirbystės programėlė, kurioje galima stebėti kainų pokyčius ir parduoti savo užaugintą produkciją sulaukus palankių rinkos kainų, stebėti technikos veikimą, matyti darbuotojų darbo laiko apskaitą, o svarbiausia – kaupti ūkyje atliekamų darbų istoriją su panaudotais produktais, normomis bei laikais. Programėlėje įdiegtas kritulių radaras. Visa tai padės ateityje priimti efektyvesnius sprendimus pasirenkant vienokias ar kitokias trąšas ar chemikalus bei planuojant darbą ir didinant jo našumą. Nuo šiol „Farmio“ sudėtyje ūkininkams lengvai prieinamas pirmasis ir pats didžiausias Lietuvoje piktžolių, ligų ir cheminių priemonių skaitmeninis katalogas. Anot R. Pakščio, tik po tokių fiksavimų sezono gale galima matyti realų rezultatą ir priimti ūkiui naudingus sprendimus. Nors būta ir kitų technologinių sprendimų, verslininkas įsitikinęs – „Farmis“ yra unikali ir gerokai patogesnė sistema.
„Mūsų sistema padeda viską skaitmeninti. Ūkininkai yra tokie žmonės, kurie nuo ankstyvo ryto iki vėlyvo vakaro dirba ir neturi laiko užsiimti įvairiais užrašais, todėl labai daug duomenų prarandama. Žinoma, yra įvairių internetinių, kompiuterinių programų, bet žmogus, vakare grįžęs po darbų, nebeturi jėgų ir noro surašinėti duomenis. Tad nuo pat pradžių orientuojamės į mobiliąją aplinką: telefonas visą laiką yra kišenėje, vadinasi, ūkininkas visada turi prieigą prie ūkio valdymo platformos ir visada informacija pasiekiama vienoje vietoje“, – teigia R. Pakštys.
Nors platforma sukurta Lietuvos ūkių rinkai, ji sėkmingai pritaikoma ir užsienyje, todėl atsiveria kur kas platesnės perspektyvos.
Įsiveržė į užsienio rinkas
Regis, tikėjimas savo idėjomis ir patogus išmaniojo ūkininkavimo sprendimas pasiteisina. Sėkmingai augantis startuolis jau gali pasigirti įdiegtomis naujovėmis ir pirmaisiais, bet labai drąsiais ir sėkmingais žingsniais užsienyje.
„Mūsų komandoje dirba žmonės iš viso pasaulio – nuo Japonijos, Indijos iki Brazilijos.“
A. Buinickaitė.
„Užaugome, subrendome, pradedame matyti klaidas prieš suklysdami ir nebekartojame jų, daug išmokome, patobulėjome, nusiėmėme rožinius akinius ir suvokiame, kiek darbo ir pastangų reikia norint būti startuolių ekosistemos dalimi, bet neprarandame pozityvo bei motyvacijos ir tikime, kad vieną dieną tapsime unicorn tipo įmone. Užsienyje mūsų produktai sulaukė didelio populiarumo – kai kurie net pirmauja savo srityse. Ypač džiaugiamės vienu produktu, kurio naudotojų skaičius jau šešių nulių zonoje – tai yra be galo didelis pasiekimas verslo verslui (B2B) produktui“, – pasakoja R. Pakštys.
Siekdama sėkmingo proveržio užsienyje, „Farmio“ komanda priėmė sprendimą įdarbinti laisvai samdomus profesionalus ir užsieniečius, gerai pažįstančius vietinę rinką.
„Mūsų komandoje dirba žmonės iš viso pasaulio – nuo Japonijos, Indijos iki Brazilijos. Komanda dinamiška, ji keičiasi, esant poreikiui prisijungia laisvai samdomi darbuotojai, todėl sunku pasakyti tikslų komandos narių skaičių“, – teigia A. Buinickaitė.
Būtų ką keisti
Penkeri metai – tai laikotarpis, per kurį akivaizdžiai matomos starto klaidos, smulkūs trūkumai, įgyjama patirties, todėl nieko keista, kad pašnekovai dabar jau žino, ką darytų kitaip. Anot jų, jeigu reikėtų viską pradėti iš pradžių, jie kur kas mažiau laiko eikvotų dalykams, kurie iš tiesų nėra tokie svarbūs, kaip atrodo startuolio kūrimo pradžioje.
„Atsisakytume per ilgo bootstrapinimo, kuo greičiau stengtumės pritraukti investicijų spartesniam vystymuisi, taupytume laiką – atsisakytume bendradarbiauti su nepatyrusiais darbuotojais“, – vardija R. Pakštys.
Žinoma, verslo nebūtų galima vadinti sėkmingu, jeigu išmaniojo ūkininkavimo atstovai neturėtų kuo pasidžiaugti. Pašnekovas patikina, kad labiausiai jie didžiuojasi savo ryžtu ir drąsa startuoti – to dažnai pristinga kitiems pradedantiesiems.
„Sėkmingiausias sprendimas – pradėti tai, ką darome dabar, kad nesustojome pusiaukelėje ir pasiekėme tą tašką, kuriame esame dabar. Džiaugiamės milžiniška produkto sėkme“, – teigia kūrėjas.
Lieka paslaptingi
Nors ir sulaukė sėkmės, programėlės „Farmis“ kūrėjai nestovi vietoje, todėl atskleisti visų kortų vis dar negali.
„Nustebinti planuojame – ruošiame didelius atnaujinimus, kurie dar palengvins naudojimąsi mūsų programėle, naujas funkcijas. Greitu metu planuojame pateikti taip laukiamą ir be galo reikalingą kompiuterinę versiją. Taip pat kuriami papildomi sprendimai ir projektai, tačiau apie tai galėsime papasakoti tik netolimoje ateityje“, – šiek tiek atvirauja A. Buinickaitė.
Remdamiesi savo patirtimi ir aplankiusia sėkme, kitiems pradedantiesiems „Farmio“ kūrėjai linki motyvacijos, mat su ja kiekvienas darbas bus džiugus, malonus ir sėkmingas.
„Motyvacija ir darbas – raktas į sėkmę. Reikia nepamiršti motyvacijos pakeliui, o jai esant darbas malonus ir lengvas. Ketiname plačiai plėstis, bet nepamiršti Lietuvos rinkos. Jei nesate apsisprendę, linkiu nepradėti, o jei apsisprendėte – eiti iki galo ir nepasiduoti. Tai bus ilgas, varginantis, bet be galo įdomus ir dinamiškas kelias“, – ištvermės ir mėgavimosi savo darbu linki R. Pakštys.
Organizuojate renginį?
Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.