...

Startuoliai, žadantys perversmą lazerių ir medicinos mokslų srityse

Verslas

2017.02.28

Autorius: Agnė Liubertaitė

Temos: , .

Startuoliai, žadantys perversmą lazerių ir medicinos mokslų srityse

Įmonės „Femtika“ direktorius - Vidmantas Šakalys. BFL/Vyginto Skaraičio nuotr.

Jau seniai ne paslaptis, kad Lietuva gali didžiuotis savo lazerių pramone ir nuolat ją tobulinančiais mokslininkais. Lietuvių sukurtos inovacijos leidžia mūsų valstybei būti tarp lyderių būtent lazerių srityje. Nors lazerines inovacijas kuriantys mokslininkai gauna itin mažą valstybės finansavimą, tai nesustabdo naujų įmonių plėtros. 2013 m. susikūrusi UAB „Femtika“ yra viena iš tokių įmonių, kurių kuriamos inovacijos žada dar didesnį technologijų augimą Lietuvoje. Kita tais pačiais metais savo veiklą pradėjusi įmonė „Diagnolita“ rūpinasi technologijų panaudojimu medicinoje, o jos inovacijos žada teigiamus pokyčius onkologinių ligų diagnozavimo srityje.

Ryškūs lazerių inovacijų rezultatai

UAB „Femtika“ save vis dar vadina startuoliu, tačiau ši bendrovė jau yra nuveikusi labai daug, todėl darbuotojai į ateitį žvelgia su dideliu optimizmu. Įmonė vysto hibridinio mikrofabrikavimo technologijas, kurias naudoja trimačių nanostruktūrų gamybai. Mokslininkai turi unikalių mikrodarinių formavimo, mikromechanikos žinių, kurias pritaiko ir medicinoje, ir mikrorobotikoje, kurdami mikroskylutes ar įpjovas, todėl vėliau žmones pasiekia tokie įrenginiai kaip naujos kartos rašaliniai spausdintuvai ar dyzelinio variklio purkštukai. Tai leidžia padaryti itin trumpi lazerių impulsai, kurių vienas trunka vos dešimt femtosekundžių (viena femtosekundė yra viena milijoninė nuo vienos milijardinės sekundės dalies).

 

„Nusprendus, kurie būdai yra tinkamiausi, prasideda darbas laboratorijose, eksperimentuojant su medžiagomis ir technologijomis.“

V. Šakalys.

 

Įmonės „Femtika“ direktorius Vidmantas Šakalys pasakoja, kad įmonės tikslas – kurti technologijas bei įrankius, kurie leistų viso pasaulio inovatoriams gaminti ypač mažus funkcinius mikrodarinius. „Tokie dariniai naudojami kuriant ateities technologijas medicinos, elektronikos, tiksliosios mechanikos srityse“, – sako jis.

Tikslai pasiekiami ir eksperimentuojant

V. Šakalys teigia, kad inovacijos kuriamos glaudžiai bendradarbiaujant su užsienio universitetų mokslininkais, tyrėjais bei užsakovais. Pasak jo, viskas prasideda nuo kliento išsakyto pageidavimo inovacijai aptarimo, o pageidavimai dažniausiai būna itin sudėtingi. „Vienas svarbiausių aspektų aptarimo metu – sugebėjimas pažvelgti į iššūkį iš skirtingų sprendimo pozicijų. Taip randami keli alternatyvūs būdai tai pačiai problemai spręsti. Nusprendus, kurie būdai yra tinkamiausi, prasideda darbas laboratorijose (nuotr. dešinėje), eksperimentuojant su medžiagomis ir technologijomis“, – atskleidžia pašnekovas.

Kokie yra pačios „Femtikos“ laimėjimai? Direktorius V. Šakalys sako besidžiaugiantis tuo, kad būtent į juos kreipiasi viso pasaulio pažangių technologijų bendrovės, norėdamos išspręsti joms iškilusias problemas. „Turime daug klientų sudėtingoje Japonijos rinkoje, atliekame tyrimus kartu su keletu žinomų Europos mokslo institucijų“, – teigia vadovas ir priduria, kad „Femtikos“ kuriamos inovacijos ateityje bus naujai kuriamų produktų, tokių kaip medicininiai mikrorobotai, galintys kraujagyslėmis pristatyti vaistus tiesiai į organizmo pažeistą vietą, dalys. O štai elektronikos pramonėje įmonė prisideda prie naujo tipo akumuliatorių baterijų mobiliesiems telefonams ir naujos kartos monitorių matricų kūrimo. Kuriami produktai praverčia ir medicinoje, pavyzdžiui, inovacijos naudojamos kontroliuojamai auginant ląsteles.

Siekia ligų diagnostikos aukštumų

Kitas lietuvių startuolis „Diagnolita“ taip pat turi kuo pasigirti. Nors įmonėje dirba vos septyni darbuotojai, ši bendrovė kuria inovatyvius medicininės molekulinės diagnostikos testus. Viena svarbiausių įmonės sričių – onkologinių ligų diagnostika. Kaip teigia pats UAB „Diagnolita“ direktorius Julius Gagilas (nuotr. kairėje), jie tiria DNR ir RNR biologinius žymenis bei jų pakitimus šlapime. Taigi šios bendrovės sukurti testai leis gydytojams daug anksčiau ir tiksliau diagnozuoti ligas bei suteikti pacientams reikiamą gydymą.

J. Gagilas teigia, kad „Diagnolitos“ misija yra taikyti šiuolaikinius biotechnologijų laimėjimus moderniausiai medicinos diagnostikai, konkrečiau, skysčių biopsijos technologiją neinvazinei onkologinių ligų diagnostikai. „Inovacijų kūrimas yra mūsų kasdienė veikla. Susiduriame su iššūkiais, kuriems nėra tinkamų technologinių sprendimų rinkoje, todėl tenka juos sukurti patiems“, – teigia „Diagnolitos“ direktorius. Paklaustas, kokiais laimėjimais galėtų pasigirti ši įmonė, J. Gagilas teigia, kad šiuo metu jie yra sukūrę unikalią nukleorūgščių biožymenų nustatymo pacientų šlapime technologiją ir tikrina galimybę ją taikyti prostatos vėžio diagnostikai bei naujų biožymenų paieškai. „Mūsų kuriamam testui nereikalingas prostatos masažas, kuris taikomas panašiuose prostatos vėžio testuose prieš surenkant šlapimo mėginį. Tai neinvazinis diagnostikos testas, leidžiantis tiksliau nustatyti diagnozę ir sumažinti pacientams nemalonių invazinių diagnostinių procedūrų (biopsijų), galinčių sukelti komplikacijų, skaičių“, – išsamiai paaiškina „Diagnolitos“ vadovas.

J. Gagilo teigimu, įmonė siekia, kad šiuolaikiniai genomikos mokslo laimėjimai duotų realią naudą Lietuvos gyventojams.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.