...

Startuoliai vienaragiai: ar automobilių draudimo rinka gali tapti galimybe Lietuvos startuoliams?

Verslas

2019.05.30

Autorius: Violeta Radzevičiūtė

Temos: , , .

Startuoliai vienaragiai: ar automobilių draudimo rinka gali tapti galimybe Lietuvos startuoliams?

R. Tamošiūnas Iš asmeninio albumo

Bene kiekvieną dieną pasaulio rinkoje pasirodo įvairių ambicingų tikslų turinčių startuolių. Daugelio jų pagrindinis siekis yra tapti vadinamuoju vienaragiu – jauna įmone, kuri dėl spartaus augimo ir pritrauktų investicijų išauga į didesnės nei 1 mlrd. JAV dolerių vertės bendrovę. Pavyksta toli gražu ne visiems. Bet tokių, kurie šią svajonę realizuoja, neabejotinai laukia žvaigždžių valanda. Vienas tokių pavyzdžių – per kelerius metus veiklos jau vienaragiu tapęs amerikiečių startuolis „Root“. Jo įkūrėjai, regis, pataikė tiesiai į dešimtuką – ėmėsi spręsti problemą tokios paslaugos, kuri itin aktuali gyventojams, tiksliau, vairuotojams, ir pasiūlė kur kas paprastesnį bei pigesnį sprendimą.

„Root“ yra automobilių draudimo bendrovė, įkurta, kaip pabrėžia patys kūrėjai, visų pirma, siekiant sąžiningumo automobilių draudimo srityje. „Sukūrėme programėlę, kad įvertintume vairuotojus pagal tai, kaip jie iš tikrųjų vairuoja, o ne tik jų demografinius rodiklius“, – sako „Root“ įkūrėjai.

Skelbiama, kad su „Root“ automobilio draudimas gali tapti net perpus pigesnis. Kokiu principu tai veikia? Vairuotojas pasirenka norimą planą ir apdraudžia automobilį su tam tikra pritaikyta nuolaida 60 dienų. Tuomet, atsisiuntęs ir užsiregistravęs programėlėje, pradeda savo bandomąjį važiavimą. Programėlė „Root“ fiksuoja važiavimą (stabdymą, apsisukimus, greitį ir pan.) ir naudoja šią informaciją apskaičiuodama vairavimo reitingą. Vairuotojai po 30 dienų gauna galutinį pasiūlymą – kuo geresnis vairuotojas, tuo palankesnė draudimo kaina pasiūloma. Arba pranešama, kad vairuotojas, deja, negaus draudimo. Tokiu atveju paliekama 30 dienų rasti kitai draudimo bendrovei.

Apskaičiuojant kainą atsižvelgiama į stabdymą, greitį, apsisukimus, paros laiką, važiavimo maršrutus. „Jūs iš esmės tiesiog turite laikytis kelių eismo taisyklių ir atidžiai stebėti kitus vairuotojus, kai esate prie vairo“, – rašoma vienaragio svetainėje.

Per pastaruosius dvejus metus bendrovė išsiplėtė į daugiau nei 20 valstijų ir toliau planuoja augti. Tempai spartūs, o populiarumas didėjantis. „LinkedIn“ teigimu, jie jau patenka tarp 25 patraukliausių startuolių įmonių.

Kas padėjo tapti vienaragiu?

Rizikos kapitalo fondo „Open Circle Capital“ partneris Rokas Tamošiūnas įsitikinęs, kad ši stipri komanda turėjo kryptingą ir teisingą viziją. Ji sujungė kelis labai svarbius ir aktualius aspektus. „Finansinių technologijų sritis yra ta, kuri dabar aktuali. Po bankų būtent draudimo sektoriui tai labai aktuali niša. Minimas startuolis pasiūlė patrauklesnį, patogesnį, operatyvesnį sprendimą. Jie analizuoja klientų duomenis (big data), nebelieka žmonių (kontakto el. paštu, telefonu, ėjimo pas brokerius ir pan.), todėl paslaugą galima pasiūlyti kur kas pigiau“, – teigia pašnekovas.

Niša Lietuvos jauniesiems verslams?

Investuotojas sako, kad tai labai reali galimybė, ypač dabar, įsigalėjus antrajai Mokėjimo paslaugų direktyvai (PSD2), kuri įpareigoja saugiai atverti duomenis. „Gal netgi galima apsieiti ir be bandomojo važiavimo – galima būtų sukurti algoritmą, kuris tiesiog fiksuotų važiavimus, iš sukauptos istorijos galima būtų daryti vairavimo išvadas“, – svarsto R. Tamošiūnas.

Tiesa, kaip pastebi pašnekovas, Lietuvos ar Europos draudimo rinka daug mažiau išsivysčiusi nei Amerikos. „Tačiau startuoti yra visos priemonės. Mūsų labai maža rinka, bet tikrai su savo pažangia technine, teisine baze galima judėti toliau. Tapti globaliam, pritraukti tarptautinių investuotojų galbūt būtų sudėtingiau, bet bandyti, manau, vertėtų. Tam yra išties palanki dirva: minėtoji PSD2 direktyva, Centrinio banko palaikymas finansinių technologijų plėtros srityje, kūrybingi žmonės. Maža to, turime didelę vežėjų tinklo dalį, tad transporto draudimai tikrai galėtų būti tinkama niša“, – komentuoja „Open Circle Capital“ partneris.

Anot R. Tamošiūno, tradicines draudimo įmones būtina skaitmeninti. Tai leidžia gauti paslaugą pigiau ir paprasčiau – būtent to reikia šiuolaikiniam vartotojui.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.