Silicio slėnio ateities eskizas
2013.02.22
Temos: Startuolis.
Silicio slėnis – tai dalis amerikietiškosios svajonės, kuri tiksliuosius mokslus kremtančius spuoguotus ir retai išvaizdžius vaikėzus paverčia pasaulio žvaigždėmis, saujomis žarstančiomis pinigus. Tai tarsi Meka islamą išpažįstančiam žmogui, nes kiekvienas save gerbiantis IT specialistas trokšta bent kartą gyvenime aplankyti vietą, kurioje sužibo ir žlugo tiek idėjų. Tik ar pavyks Silicio slėniui išlaikyti šią aurą ir ateityje?
Svarstymus, matyt, reikia pradėti nuo ten, kur teka didžioji investuotojų pinigų dalis. Daugelis rizikos kapitalo valdytojų dabar žaidžia pagal tas pačias taisykles – jiems viskas labai aišku. Susirandi perspektyvų startuolį, investuoji į jį ir po poros metų lauki pirmosios grąžos. Šiais laikais mažai kas ryžtasi merkti pinigus į sudėtingus, daug kainuojančius ir ilgai grąžos laukti verčiančius projektus, nors nusišypsojus sėkmei jie būtų pelningesni.
Interneto svetainėje http://siliconvalleyindex.org siliconvalleyindex.org pateikiami 2012 m. rezultatai rodo, kad daugiausia pernai ir nuo pat 2002 -ųjų Silicio slėnio investuotojai skyrė programinės įrangos, (vadinasi, ten vis daugiau dėmesio skiriama programavimo kodo eksportavimui), o ne tikrų prietaisų kūrimui.
Didelė investicijų dalis ir nemažas pinigų pyrago gabalas atitenka duomenų apdorojimo ir saugojimo sprendimams. Kaipgi kitaip? Vien kompanijų „Google“ ir „Facebook“ generuojamas informacijos srautas yra toks, kad sunku suvokti protu.
Nepaisant naujų tendencijų, kurios labiausiai į priekį stumia mobiliąją platformą ir socialinius tinklus, užribyje paliekant realų technologinį tobulėjimą, Silicio slėnis vis dar turi parako. Ten nuo pat dešimto dešimtmečio darbuotojo sukuriama vertė buvo didesnė nei JAV vidurkis. Be to, ten užregistruojama žymiai daugiau patentų nei bet kurioje kitoje Amerijos dalyje. Tiesa, 2009 m. smogusi ekonomikos krizė privertė patentų registravimo kreivę pasukti žemyn, bet nežymiai.
Vis dėlto vis daugiau ekspertų teigia, kad senojo Silicio slėnio jau niekada nepamatysime. Jis pasikeitė nepažįstamai. Tuo įsitikinęs Steve’as Bankas (http://steveblank.com) tvirtina, kad „dabartiniai investuotojai tiesiog vaikosi pinigus savo išmaniųjų telefonų ekranuose, o Silicio slėnio aukso amžius praėjo. Mes šokame ant jo kapo ir tai kelia tikrai prieštaringus jausmus“.
Žinoma, kaip ir kiekvienu atveju, galima sakyti, kad nėra to blogo, kas neišeitų į gera. Rizikos kapitalas, teikiamas naujų iniciatyvų autoriams, skatina spartų startuolių skaičiaus augimą. Vadinasi, daugėja galimybių sukurti „kitą didelį dalyką“. Be to, sumažėjo investuotojų skaičius. Tai reiškia, kad norintys tiesiog pralobti pasuko kitais keliais, o likusieji yra nusiteikę dirbti.
Ar gali nutikti taip, kad Silicio slėnis nusilps ar apskritai išnyks? Greitai – tikrai ne. Ten sukasi tiesiog per daug pinigų ir vilčių. Laikui bėgant situacija gali ir greičiausiai keisis. Silicio slėnį bus sunku nurodyti žemėlapyje, mat jis taps virtualus. Ir tam pamatus paklojo interneto plėtra bei socialiniai tinklai. Dabar daugelis beveik bet kur ir bet kuriuo metu gali prisijungti prie pasaulinio tinklo ir dirbti bei dalytis aktualia informacija. Kas paneigs, kad Lietuva ir kai kurie čia gyvenantys žmonės jau yra dalis virtualaus Silicio slėnio – tinklo, kuris vienija šviesiausius IT, telekomunikacijų, biochemijos ir kitų ateities gerovę kuriančių mokslų?
Taigi Silicio slėnis bus idėja, aura, gaubianti kūrybiškiausias ir išradingiausias asmenybes, kurios nestokoja ir finansinės paramos. Naujausi duomenys rodo, kad ekonominės galios svarstyklės netruks gali pakrypti Kinijos naudai. Turint galvoje, kiek jaunų kinų dabar važiuoja studijuoti į JAV ir Europos universitetus, darosi akivaizdu, kad anksčiau ar vėliau Vakarų sukauptos žinios pradės nešti vis didesnę naudą daugiausia gyventojų pasaulyje turinčiai Azijos valstybei.
O kol kas Silicio slėnio gyventojai tik gali tikėtis ir kreiptis į aukštesnes jėgas, kad jiems atsiųstų dar vieną asmenybių brigadą, kurią būtų galima vadinti „Silicio slėnio piratais“ (būtinai pažiūrėkite šį filmą). Naujųjų kompanijų šlovė kol kas neatrodo tvari ar suteikianti jų kūrėjams teisę vadinti save ateities pranašais.
Aišku, sakant, kad toks buvo Steve’as Jobsas, rizikuojama būti banaliam ir nusibodusiam. Kita vertus, kad ir kaip būtų replikuojama, tai tiesa. Ne vienas apžvalgininkas jau sutiko, kad Timas Cookas, dabartinis „Apple“ vadovas, nusileidžia savo akiniuotam mokytojui.
Taigi pagrindinis Silicio slėnio iššūkis šiais ir artimiausiais metais – naujų žmonių paieška. Tai jų išgyvenimo garantas. O jau paskui tik fantazija lems, kaip juos prisivilioti ar išlaikyti saulėtojoje Kalifornijoje.
Organizuojate renginį?
Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.