...

Rekordiniai metai startuoliams: auga pardavimai ir investicijos

Verslas

2021.08.12

Autorius: bzn start

Temos: , .

Rekordiniai metai startuoliams: auga pardavimai ir investicijos

R. Rudokienė Asmeninio albumo nuotr.//

Šiais metais Lietuvos startuoliai turi kuo didžiuotis. Per pirmąjį 2021 m. pusmetį pritrauktos rekordinės lėšos – daugiau nei 311 mln. Eur investicijų iš užsienio ir Lietuvos investicinių fondų. Net 61 proc. Lietuvos startuolių apyvarta augo daugiau nei dvigubai. Tai leidžia optimistiškai prognozuoti ir antrąjį metų pusmetį.

Vos per pirmąjį pusmetį Lietuvos startuoliai sugebėjo pritraukti rekordinę 311 mln. Eur sumą, kai prieš tai buvusio 2019 metų rekordo suma siekė 169 mln. Eur. Didžiąją dalį šių metų investicijų sudaro užsienio investuotojų lėšos, tačiau taip pat intensyviai investavo Lietuvos investuotojai – iš 25 pirmojo pusmečio sandorių, jie dalyvavo net 20-yje.

Prie šių metų rekordinių investicijų sumos ženkliai prisidėjo Lietuvos vienaragio „Vinted“ pritraukta investicija – 250 mln. Eur, kuri yra iki šiol didžiausia Lietuvos startuolių pritraukta suma. Išsiskyrė ir „Interactio“ pritraukta 24,4 mln. Eur investicija, kuri skelbiama kaip didžiausia „Series A“ etapo investicija Lietuvoje bei Baltijos šalyse per pastaruosius 10 metų.

„Pastebime džiuginantį Lietuvos startuolių ekosistemos spurto etapą – turime nemažai startuolių, kurie yra išaugę iki globalių kompanijų, kuriomis patiki, į kurias investuoja žinomi užsienio investuotojai. Manome, kad ateityje tokių sandorių tik daugės ir į startuolius investuojamos sumos augs. Svarbu pabrėžti ir tai, kad visgi pritrauktos investicijos neparodo viso ekosistemos potencialo, nes turime ir nemažai startuolių, kurie veikia globaliai ir be išorinių investicijų, pavyzdžiui, „Tesonet“, „Omnisend“ ar „Kilo Health“, – pasakoja Roberta Rudokienė, VšĮ „Versli Lietuva“ startuolių ekosistemos plėtros padalinio „Startup Lithuania“ vadovė.

Pasak R. Rudokienės, tikimasi, kad ir antrąjį pusmetį įgautas pagreitis nenuslops ir bus galima išgirsti apie naujus Lietuvos startuolių sandorius bei pritrauktas investicijas. To tikėtis skatina pastebima džiuginanti tendencija, jog vis aktyviau sėkmingų startuolių kūrėjai ar vietinės IT kompanijos investuoja į inovatyvius verslus, kaip verslo angelai. Puikūs to pavyzdžiai yra „Kilo Health“, kurie investavo į „Revolab” ar „TeleSoftas“ į startuolį „Aichom“.

Startuoliai augo, o su jais – pardavimai ir eksportas

Versli Lietuva“ analitikų atlikta startuolių veiklos rezultatų analizė rodo puikius rezultatus. Per 2021 m. pirmąjį ketvirtį Lietuvos startuolių bendri pardavimai vidaus bei užsienio rinkose siekė 520,2 mln. Eur ir lyginant su 2020 m. tuo pačiu laikotarpiu, išaugo 110 procentų. Tiesa, reikėtų atkreipti dėmesį, kad praėjusių metų rezultatams įtakos turėjo karantinas. Lietuvos startuolių kuriamų aukštos pridėtinės vertės prekių ir paslaugų eksportas pirmąjį šių metų ketvirtį taip pat parodė nematytas aukštumas, 348,4 mln. eurų ribą, kuri yra 107 proc. didesnė nei 2020 m. pirmuoju ketvirčiu, kuri siekė 168,1 mln. eurus.

Startuolių ekosistemos augimą rodo duomenų platformos „Unicorns.lt“ duomenys. Nors startuolių skaičius šiais metais ir išliko gana stabilus, tačiau jų darbuotojų skaičius per pirmąjį metų pusmetį augo 15 proc. Šiuo metu siekia 12,4 tūkst. talentų. Ryškų startuolių talentų augimą galime matyti žvelgiant į metų laikotarpį – per metus jų augimas buvo didesnis nei 33 proc. Šių metų pirmąjį pusmetį taip pat augo startuolių sumokėti mokesčiai, jie išaugo iki 87,6 mln. Eur, kai praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu fiksavome 59,6 mln. Eur sumokėtų mokesčių.

Ekspertai

Roberta Rudokienė

Roberta Rudokienė

Vadovė / „Startup Lithuania“

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.