...

Pirmoji sertifikuota ekologiška kavinė Lietuvoje

Verslas

2021.08.03

Autorius: Loreta Lileikienė

Temos: , .

Pirmoji sertifikuota ekologiška kavinė Lietuvoje

Konstantinas ir Darya Aleksandrovičiai Asmeninio albumo nuotr.

Trečius metus ekobendruomenėje Krunuose (Širvintų r.) gyvenantis Konstantinas Aleksandrovičius (44) kartu su žmona Darya šios vasaros pradžioje sostinėje įkūrė ekologišką kavinę-parduotuvę-bendruomenę „Žaliuomenė“, vertinančią sveiką maistą, veganų ir nulinių atliekų (zero waste) idėjas. Save jis pristato šios bendruomenės vedliu. Prieš savaitę parduotuvė gavo „Ekoagros“ patvirtinimą, kad jos veikla – pakavimas ir prekyba – sertifikuota ir tapo pirma sertifikuota ekologiška kavine Lietuvoje.

Verslas pirma mokslų

Pabaigęs Eišiškių (Šalčininkų r.) vidurinę mokyklą, vaikinas vis pradėdavo studijuoti, tačiau studijas mesdavo. Dar mokykloje pasidarbavęs statybose su tėvu, pradėjęs studijuoti sumanė dirbti sau – kartu su partneriais pradėjo vandens maišytuvų ir jų komplektuočių pardavimo bei surinkimo verslą, vėliau ir eksportą. 

Po daugelio darbo metų K. Aleksandrovičius, žinodamas, kad yra daug gerų, tvarių projektų, kuriems reikia finansavimo („Sengirė“ – miškų saugojimas, vaikų, suaugusiųjų švietimas ir kt.), kartu su žmona panoro sukurti tvarų verslą, kurio didele pelno dalimi galėtų pasidalinti. 

Su idėja – iš Kosta Rikos

Pašnekovas prisimena: „Tą mintį nešiojomės galvose maždaug metus, o būdami Kosta Rikoje aptikome ekologišką kavinę-parduotuvę-bendruomenę (tik augalinis maistas) ir supratome, kad tai yra būtent tai, kuo patys gyvename ir ką norėtume sukurti.“ 

Konstantinas šypsodamasis sako, kad jie viską daro greitai. Sugalvojo šių metų pradžioje, vasarį, o gegužę jau įkūrė įmonę. Birželio 11 dieną atidarė kavinę-parduotuvę be pakuočių Vilniuje. 

Siekia telkti pokyčiams

Pasak verslininko, aiški idėja įkvėpė veikti nedelsiant. „Reikėjo ruošti daug dokumentų: bankams, sertifikavimui, programai, patalpoms įrengti, – Konstantinas prisimena kilusius iššūkius. – Kuriamas verslas mums svarbus dėl to, kad skatiname gyventi paliekant mažiau atliekų, tausojant gamtą ir ją darant švaresnę, o visa tai kartu susiję ir su geresne mūsų visų sveikata. Be to, mėgstame tai, kas skanu ir sveika. Mes patys tuo gyvename, mums svarbu, kokioje Žemėje gyvens mūsų vaikai. Mus įkvepia ir palaiko bendraminčiai. Sukūrėme tokią galimybę visiems.“

Kaip tapo „Žaliuomene“

Galvojant pavadinimą, Aleksandrovičių šeimos mintys sukosi apie kažką, kas susiję su augalais: „Krapai“, „Bruknė“… „Tuo metu su mumis kartu dirbo savanorė Ugnė, pasidalinome su ja savo svarstymais ir po kelių dienų ji pasiūlė savo variantų, vienas iš jų buvo „Žaliuomenė“. Iš karto buvo aišku, kad tai mums labai tinka, nes visą mūsų bendruomenę sieja panašios vertybės“, – pasakoja bendruomenės telkėjas.

Veikla įsibėgėja

Verslo kūrėjai įsibėgėja su nauja veikla: pradėjo savo parduotuvės ir kavinės pristatymą, planuoja didmeninę prekybą. „Supratome, kad kartu vyksta dar ir švietimas – mūsų ir ateinančių žmonių. Vieni iš kitų sužinome naujų dalykų, prisidedame prie tvarumo. Šio verslo privalumai, kad turime vienoje vietoje ir parduotuvę, ir kavinę be pakuočių. Tai ekologiška. Mus sieja tvarūs tarpusavio santykiai. Tokios vietos iki tol mes patys nežinojome“, – savo idėja tiki ir su kitais noriai dalinasi „Žaliuomenės“ vadovas. Kurdamas šį projektą Konstantinas įsitikino, kad jį įgyvendinti greitai pavyko bendradarbiaujant su savo sritį išmanančiais profesionalais. 

Pelnu pasidalins

„Žaliuomenės“ veiklos pradžiai versli šeima skyrė maždaug 25 tūkst. eurų. Patys vadina tai investicija į ateitį – Žemės, sveikatos, santykių. Siekiama, kad projektas duotų pelno, kuriuo būtų galima pasidalinti. K. Aleksandrovičius planuoja pervesti 30 proc. pelno „Sengirės“ fondui, kad saugotų mūsų miškus, o kitą uždirbto pelno dalį skirs verslui plėtoti.

Pradedantiesiems savo verslą ar projektą, „Žaliuomenę“ buriantis verslininkas K. Aleksandrovičius linki: „Darykite tai, kuo tikite. Su tais, kurie palaiko ir su kuriais jums būti kartu smagu.“

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.