...

Lietuva įkopė į rekordines aukštumas pasauliniame startuolių reitinge

Verslas

2020.09.30

Autorius: Veronika Bielinytė

Temos: .

Lietuva įkopė į rekordines aukštumas pasauliniame startuolių reitinge

Živilė Glaveckaitė Greta Skaraitienė/Fotobankas nuotr.

Izraelio tyrimų centro „StartupBlink“ skelbiamame kasmetiniame startuolių ekosistemos reitinge Lietuva įkopė į 15 vietą, o didieji mūsų šalies miestai Vilnius ir Kaunas irgi labai pagerino savo pozicijas, palyginti su praėjusiais metais. Vertinant Baltijos regiono kontekste, Lietuvą aplenkė tik Estija, tad šiųmetis šalies pasirodymas išties puikus.

Nuoseklus augimas

„StartupBlink“ yra pasaulinis startuolių ekosistemų žemėlapis, kurį sudarant įvertinami trys pagrindiniai kriterijai: startuolių ekosistemoje veikiančių verslui skirtų institucijų skaičius, startuolių kokybė ir verslo aplinka bei jos kontekstas. Lietuva praėjusiais metais užėmė 18 vietą, o šiemet šoktelėjo dar per tris pozicijas aukštyn bei pelnė 15-ąją. 

Didžiausio žinių centro „bzn start“ įkūrėja ir strategė Živilė Glaveckaitė pastebi, kad augimas yra ilgo ir nuoseklaus darbo bei startuolių ekosistemos puoselėjimo rezultatas. 

„Vertindama realius startuolių ekosistemos pokyčius, pirmiausia pastebiu prasiplėtusias žinių visuomenės kompetencijas, kurios, be abejonės, padeda kurti konkurencingas idėjas, geba spręsti problemas kitaip, inovatyviai, aiškiai. Prie Lietuvos kilimo pasauliniame reitinge, žinoma, prisidėjo globalėjantis pasaulis, lietuvių imlumas ir gebėjimas pasiimti žinias, išnaudoti patirtį. Pritrauktos užsienio investicijos į pažangius verslus, kurie Lietuvoje užderėjo, sukūrė ne tik darbo vietas, bet ir skleidė inovatyvią kultūrą, leido atsiskleisti talentams ir kartu skatino tobulėti kitus. Šių dienų naujų verslų kultūra yra gerokai pasikeitusi per pastarąjį dešimtmetį, startuolių kūrėjai ne tik turi žinių, bet ir jų elgsena, supratimas yra perspektyvūs“, – teigia Ž. Glaveckaitė.

Didieji miestai šoktelėjo

Nors pernai pakilimu reitinge galėjo pasidžiaugti tik Kaunas (miestas užėmė 114 vietą, o Vilnius 2019 m. buvo nukritęs reitinge per 15 pozicijų), šiemet puikiomis reitingo pozicijomis bei pakilimu gali pasigirti ir Vilnius, ir Kaunas. 

Sostinė pakilo per dešimt pozicijų ir užima 75-ąją, o Kaunas šiemet pasirodė su kiek kuklesniu augimu. Miesto reitingas pagerėjo dviem pozicijomis ir pakilo į 112 vietą. Paklausta, ką mums signalizuoja šis augimas, Ž. Glaveckaitė teigia, kad iš to laimėsime tik mes visi.

„Vilnius koncentruoja didžiausius inovacijų, mokslo centrus, turi geriausiai išplėtotą startuolių ekosistemos infrastruktūrą. Kitų miestų augimas rodo, kad didėja konkurencija ir nuo to laimėsime mes visi“, – įsitikinusi „bzn start“ įkūrėja.

Siekis kilti dar aukščiau

Nors jau šiuo metu patenkame į perspektyviausią startuolių ekosistemą turinčių šalių dvidešimtuką, motyvacija kilti dar aukščiau tik didėja. Pašnekovė pastebi, kad yra keletas veiksnių, į kuriuos atsižvelgę kitąmet galėtume tikėtis dar geresnių rezultatų „StartupBlink“ reitinge.

„Lietuvai palinkėčiau laisvės kurti žinias ir dar palankesnės startuolių infrastruktūros, kuri skatintų eksperimentuoti dar neišbandytas technologijas. Šioje vietoje Lietuva gali būti pionierė, bet be politinės valios ji nebus įveikiama“, – sako Ž. Glaveckaitė.

Pirmauja JAV

Nieko nestebina, kad šių metų reitinge aukščiausią poziciją pelnė JAV. Jeigu tiksliau, San Fransiskas, kuris dažnai vertinamas kaip startuolių lopšys. Miestas pagal bendrą surinktų taškų skaičių išsiveržė į priekį itin smarkiai, surinkdamas 225 310 taškų, nors antroje vietoje esantis taip pat JAV miestas Niujorkas pelnė tik 65 416 taškų. Visgi šis rezultatas leido JAV tapti reitingo lydere. 

Trečioji vieta atiteko Didžiajai Britanijai. Šalies sostinė Londonas pelnė 48 390 taškų ir stabiliai įsitvirtino bronzinėje trečiojoje vietoje.

Ekspertai

Dr. Živilė Glaveckaitė

Dr. Živilė Glaveckaitė

„bzn start” įkūrėja, vadovė. / UAB „Glaveckaitė Media”

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.