...

Išrinkta geriausia Lietuvos mokinių bendrovė

Verslas

2024.05.18

Autorius: bzn start

Temos: , .

Išrinkta geriausia Lietuvos mokinių bendrovė

Geriausia bendrove išrinkta „Smartway“ // Organizatorių nuotr.

Gegužės 17-ą dieną 55 mokomosios mokinių bendrovės prekybos centre „Vilnius Outlet“ varžėsi dėl geriausios titulo ir kelialapio į „Gen-E“ Europos antreprenerystės festivalį Italijoje, Katanijos regione. Geriausią bendrovę „Lietuvos Junior Achievement“ organizuotoje „Nacionalinėje eXpo“ rinko daugiau nei 100 komisijos narių – įvairių Lietuvos verslo įmonių ir institucijų atstovų. Iš daugiau nei pusšimčio komandų atrinktas geriausiųjų dešimtukas dar turėjo „paskutinį žodį“ – savo verslą komisijai pristatyti per 4 minutes. Geriausia bendrove išrinkta „Smartway“ – penkių vaikinų komanda, sukonstravusi CO2 matavimo patalpose prietaisą.

Prietaisą sukonstravo pastebėję klasėse kylančią problemą 

Vilniaus Gedimino Technikos inžinerijos licėjaus moksleiviai jau anksčiau yra pelnę geriausios Vilniaus regiono mokomosios mokinių bendrovės apdovanojimą. Prietaisą, matuojantį CO2 lygį patalpoje jie sukonstravo patys, pastebėję, jog klasiokai po kelių pamokų darosi mieguisti, kai kam įsiskausta galva. Tokie simptomai pasireiškia, kai patalpoje ima trūkti oro, kitaip tariant, kai CO2 koncentracija tampa per didelė.

Moksleivių sukonstruotas prietaisas pagal CO2 koncentracijos lygį įjungia žalią, geltoną arba raudoną lemputę. Raudonas signalas reiškia, kad CO2 koncentracija patalpoje tapo per didelė, reikia trumpam palikti patalpas ir jas išvėdinti.

Moksleiviai Kristijonas Kazilionis, Rapolas Čepaitis, Mykolas Ratkevičius, Kipras Avižinas ir Martynas Bureika sukonstravo ne tik patį prietaisą, bet ir programėlę, atvaizduojančią CO2 koncentracijos lygį bei jo kitimą dienos eigoje. Tai leidžia užfiksuoti, kada anglies dvideginio koncentracija pasiekia aukščiausią lygį, turint šiuos duomenis keisti pamokų ar paskaitų tvarkaraštį (palikti tarpą tarp pamokų patalpoms išsivėdinti). Taip pat komanda sukūrė svetainę CO2detektorius.lt

Iki pasirodymo „Gen-E“ Italijoje „Smartway“ dar ketina patobulinti programėlę taip, jog ji leistų kelis CO2 matuoklius sujungti į vieną sistemą ir apibendrinti jų duomenis. 

Pirmasis prietaisas parduotas naktį prieš renginį 

Nacionalinės mokomųjų mokinių bendrovių eXpo pirmoji vieta buvo visų metų darbo rezultatas. Pirmiausia bendrovė „Smartway“ dalyvavo nuotoliniu būdu vykusiame žaibiškų prisistatymų konkurse „Pitch Battle“, kur pelnė 2-ąją vietą.

Vėliau pristatė prietaiso prototipą gruodžio pradžioje vykusioje „Kalėdinėje eXpo“ ir šiame renginyje buvo apdovanoti dviem apdovanojimais – kaip „Startuoliškiausia mokinių bendrovė“ ir „Aukštos pridėtinės vertės produktas“. 

Balandžio mėnesį laimėję geriausios Vilniaus regiono mokomosios bendrovės apdovanojimą, vaikinai užsibrėžė iki Nacionalinio renginio išeiti į rinką. Ir šis tikslas buvo pasiektas likus vos vienai nakčiai iki finalinio renginio. 

„Pardavėme prietaisą vienai įmonei, kuri sakė norinti jį išbandyti ir tuomet galbūt nusipirks daugiau,“ – sakė vienas iš komandos narių, Kristijonas Kazilionis.

„Šiuo metu kaip tik ir gaminame daugiau tokių prietaisų“, – pridūrė kitas „Smartway“ atstovas Rapolas Čepaitis. Apžvelgdami visų praėjusių metų darbą vaikinai prisipažino, jog buvo momentų, kai motyvacija buvo smukusi. 

„Tačiau turėjome stiprų lyderį ir galiausiai ir patys susivokėme, jog viskas – čia yra paskutiniai metai, kai kažką tokio galime padaryti, todėl reikia padaryti geriausiai, – sakė komandos narys Rapolas Čepaitis. – Jautėme įkvėpimą ir iš mūsų bendrovės vadovo, prezidento Martyno Bureikos. Prieš Nacionalinę mokomųjų mokinių bendrovių eXpo gavome grįžtamąjį ryšį, kad mūsų ataskaita yra padaryta labai gerai. Taip pat manau, kad šiandien puikiai pasirodėme pitch (verslo pristatymų) užduoties metu.“ 

Liepos 2-4 dienomis Italijoje, Katanijoje, penkiems bendrovės „Smartway“ nariams vėl reikės prisistatyti komisijai, tik šįkart – anglų kalba. Jie varžysis su iš kiekvienos Europos šalies atvykusiomis geriausiomis mokinių bendrovėmis.

Pasak R. Čepaičio, greičiausiai pristatymas nebus keičiamas, tačiau iki tarptautinio konkurso komanda sieks patobulinti programėlę ir parduoti daugiau CO2 matuojančių prietaisų. 

Nacionalinėje eXpo – dėmesys turintiems negalią, praktiškiems ir tvariems sprendimams

Šiemet Nacionalinėje mokomųjų mokinių bendrovių eXpo varžėsi 55 geriausios moksleivių bendrovės iš visos Lietuvos, kurių produktai sprendė sveikatos, švietimo, perteklinio vartojimo problemas, siekė įtraukti negalią turinčius asmenis. Pirmosios vietos apdovanojimą šioje eXpo įsteigusio SEB banko atstovė Eglė Dovbyšienė sako, jog tokie renginiai paskatina smulkių verslų kūrimą. 

„Jau daugiau negu septynerius metus kartu su „Lietuvos Junior Achievement“ skatiname jaunimą kurti savo verslus ir ugdyti tam reikalingus įgūdžius, kad šalyje užaugtų versliai mąstanti ir drąsi jaunimo karta. Tikiu, kad tokios verslumo skatinimo programos, kurios įtraukia jaunimą ir profesionalius mentorius, padidins visame pasaulyje konkurencingų verslų kūrimą“, – teigia SEB banko ir „Lietuvos Junior Achievement“ valdybų narė Eglė Dovbyšienė.

Pasak jos, šių metų jaunimo sukurtos inovacijos, įskaitant neįgaliesiems pritaikytus produktus, tokius kaip „Dyslexia Rainbow“ (programėlė, padedanti skaityti dislekciją turintiems asmenims, –red. past.), rodo teigiamą požiūrį į šių asmenų integravimą į visuomenę, inžineriniai sprendimai ir ekologiški buities produktai – tvarumo ir praktiškumo tendenciją. Dabar retas verslo kūrėjas numoja ranka į galimą savo veiklos poveikį aplinkai, todėl skatinti verslumo kultūrą yra svarbu ne tik ekonomikai, bet ir tvarumui puoselėti.

O kas lėmė bendrovės „Smartway“ sėkmę? 

„Visų pirma, savo prietaisą jie sukūrė nuo „balto lapo“. Vienas iš komisijos narių, Martynas Kandzeras pastebėjo, jog mokslininkai vis garsiau kalba apie tai, kad matuojame lauko taršą, tačiau nepastebime vidaus patalpų taršos. CO2 koncentracija – vienas iš vidaus patalpų oro kokybės matų. Kadangi „Smartway“ kuria būdą, kaip sujungti savo prietaisus į bendrą sistemą, universitetai ar mokyklos galėtų panaudoti šį sprendimą planuodami paskaitų laiką. Manome, kad tai, ką sukūrė ši komanda gali išaugti į labai didelį verslą. Galiausiai – vyšnia ant torto – pristatymas. Iš jų verslo prisistatymo matėme, kad jie turi motyvacijos, o į Italiją ir norėjome išsiųsti žmones, kurie nori dar stipriau pasiruošti Europos lygio konkursui“, – iškart po apdovanojimų sakė E. Dovbyšienė. 

Bendrovė „Smartway“ vyks į liepos mėnesį Italijoje vyksiantį Europos mokomųjų mokinių bendrovių konkursą. Praėjusiais metais mažeikiškių mokomoji bendrovė „Brailliant“, sukūrusi reginčius ir neregius prie vienos žaidimo lentos suburiantį stalo žaidimą, buvo pripažinta antra geriausia Europoje. Iki šiol tai – geriausias lietuvių pasiektas rezultatas šiame konkurse. 

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.