...

Ateities medicina: didžiulė kovos su vėžiu pažanga ir kūno dalių spausdinimas

Verslas

2019.06.06

Autorius: Urtė Kasparavičiūtė

Temos: , .

Ateities medicina: didžiulė kovos su vėžiu pažanga ir kūno dalių spausdinimas

Ateities medicina: didžiulė kovos su vėžiu pažanga ir kūno dalių spausdinimas. Iš asmeninio albumo

Technologijų pažanga pastaraisiais metais auga žaibiškai ir sukuria galimybių atrasti poilsines keliones į kosmosą ar kurti patogesnes gyvenimo sąlygas. Visuomenei senstant, labai daug dėmesio kreipiama į kuo ilgesnį kokybiško gyvenimo išsaugojimą, o sveikatos sektorius yra vienas svarbiausių prioritetų, orientuotų į žmogaus ilgaamžiškumo didinimą. Diegiant naujausias inovacijas, siekiama atrasti vaistus ir gydymo būdus nuo žmoniją kamuojančių ligų, kad galėtume mėgautis ilgesniu ir sveikesniu gyvenimu.

Pirmajam trijų žmonių DNR turinčiam kūdikiui – 26 mėnesiai

Dr. Valerijus Zukinas iš Ukrainos išgarsėjo padėjęs išvysti pasaulį trijų skirtingų žmonių DNR turinčiam sveikam kūdikiui. Iki tol dar niekam nebuvo pavykę padėti nevaisingai moteriai susilaukti savo palikuonių. V. Zukinas, jau birželio 13 d. skaitysiantis pranešimą forume „Innovation Drift“, teigia nujautęs, kad procedūra bus sėkminga ukrainiečių porai, kuri negalėjo susilaukti vaikų. Pasak V. Zukino, gydymas gali padėti vaikų negalinčioms susilaukti moterims, kurios susiduria su liga, paliečiančia vieną iš 150 pacienčių, kurioms taikomas IVF (pagalbinis apvaisinimas mėgintuvėlyje). Medikai svarsto, ar tokiu būdu gimę kūdikiai ateityje nesusidurs su sveikatos problemomis ir ar nebus padarinių jų vystymosi raidai.

Pirmajam trijų žmonių DNR turinčiam kūdikiui šiuo metu turėtų būti 26 mėnesiai. Skelbiama, kad iš viso šia procedūra pasinaudojo daugiau nei 21 moteris, daliai jų procedūra nebuvo sėkminga, manoma, dėl jų amžiaus.

Didžiulė pažanga kovojant su vėžiu

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenys rodo, kad viena iš šešių mirčių yra susijusi su vėžinėmis ligomis. Šiuo metu dažniausi kovos su vėžiu būdai yra chemoterapija, radioterapija, operacija ar hormonų terapija. 2018 m. Didžiosios Britanijos mokslininkai nustatė, kad terapiniai virusai gali būti veiksmingas ginklas šioje kovoje. „Tai yra pirmas kartas, kai terapinis virusas prasiskverbė pro smegenų ir kraujo barjerą, o tai leidžia pasitelkti imunoterapiją gydyti žmonėms, sergantiems agresyvių formų vėžiu“, – teigė atradimo autoriai.

Pasak „Innovation Drift“ pranešėjo prof. Arvydo Laurinavičiaus, ligos pažeistuose audiniuose, kuriuos tiria patologai, yra milžiniški duomenų kiekiai, vertingi ne tik diagnozei nustatyti, bet ir gydymo strategijai parinkti. Patologijos tyrimai ypatingi ir tuo, kad leidžia tyrinėti biožymenų raišką erdviniame ir struktūriniame audinio kontekste. Pastaruoju metu sparčiai plėtojamos skaitmeninės mikroskopijos, bioinformatikos bei dirbtinio intelekto technologijos suteikia naujų galimybių atpažinti ligą ir pamatuoti kliniškai svarbius, dažnai žmogaus akimi nematomus ligos parametrus. Ypatingą reikšmę šie tyrimai įgyja plėtojant naujus vėžio imunoterapijos metodus, kuriems parinkti reikalingas imuninio atsako įvertinimas naviko mikroaplinkoje.

Kūno dalių spausdinimas

Trimatis spausdinimas yra pripažintas viena didžiausių industriją keičiančių technologijų prekių ir gamybos srityje. Vis dėlto dar nedaug kalbama apie tai, kad mokslininkai taip pat sėkmingai atspausdino žmogaus kūno dalis, naudodami trimatį spausdintuvą. Pavyzdžiui, dar 2013 m. specialistai iš Kornelio universiteto sėkmingai išspausdino išorinę žmogaus ausį, galinčią atstoti tikrąją. San Diege įsikūrusi kompanija „Organovo“ pranešė įsipareigojusi spausdinti žmogaus kepenis, o pirmąją trimačių kepenų transplantaciją numatė atlikti iki 2020-ųjų.

Pirmoji dalinė veido transplantacija buvo atlikta 2005 m. Prancūzijoje. Po penkerių metų medikai Ispanijoje atliko pirmąją pasaulyje viso veido transplantaciją žmogui, patyrusiam avariją. Per 24 valandas trukusią operaciją jam buvo atkurta nosis, lūpos, dantys ir žandikaulis.

Martinas Bonde’as Jensenas iš Danijos sukūrė trimačių technologijų taikymą, palengvinantį veido transformacijas patyrusių žmonių gyvenimą, trimačiu spausdintuvu spausdinant kiekvienam individualiam atvejui reikalingus kaulų implantus rekonstrukcijai.

Ketvirtasis forumas „Innovation Drift 2019“ vyks Vilniuje, Lietuvos parodų ir kongresų centre LITEXPO, 2019 m. birželio 13–14 dienomis. Forumas skirtas visiems inovatoriams, kūrėjams, ekspertams, inovacijų politikos formuotojams ir vykdytojams, siekiantiems pristatyti inovacijas ar pasitelkti praktinį jų pritaikymą.

Renginį organizuoja Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA) kartu su Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerija. Jis finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo lėšomis. Inovacijų forumas yra nemokamas, tačiau dalyvių skaičius ribotas, todėl norintieji dalyvauti kviečiami registruotis svetainėje innovationdrift.com.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.