...

Paišant minčių žemėlapius, pavyko sujungti visus pomėgius

Verslas

2023.01.30

Autorius: Loreta Lileikienė

Temos: , , .

Paišant minčių žemėlapius, pavyko sujungti visus pomėgius

Indraja Raudonikytė Regimantas Zakšenskas

Kauno rajone su šeima gyvenanti Indraja Raudonikytė (44) sako judanti trimis „vagomis“, bet kadangi sugeba jas suderinti tarpusavyje, tai nevargina. Žolynams, keramikai ir tekstilei – tris jos pomėgius suvienijančiai veiklai – prieš trejus metus moteris įkūrė savo interneto parduotuvę „Pelkių žolė“, o po pirmojo karantino ėmė rengti ir edukacijas.

Kilusi iš Kauno, I. Raudonikytė šiuo metu gyvena užmiestyje, daug laiko leidžia atokioje sodyboje kaime, kurią ruošia nuolatiniam šeimos gyvenimui. Kurianti, profesionali menininkė, baigusi VDA menų magistro studijas, dėsto dizaino dalykus Kauno Technologijos Universitete, o greta akademinio darbo užsiima širdžiai mielomis veiklomis: riša iš lietuviškų žolynų natūralius smilkalus, lipdo keramikos gaminius ir neria pledus.
Nuo mažų dienų padėdavusi tėvams jų keramikos versle, vėliau pati skirtingais gyvenimo etapais užsiėmė įvairiais amatais. Po studijų ilgą laiką dirbo grafikos dizainere, tačiau yra tekę išbandyti jėgas ir dirbant pardavėja ir TV laidos vedėja, redaktore.

Pavyko sujungti visus pomėgius

Menininkė prieš pirmąjį karantiną savo profesionalaus meno kūrinius parduodavo „Etsy“ platformoje, tačiau jai keičiantis, susiformavus labai didelei konkurencijai, atsiradus sudėtingoms muitų sistemoms, savo pardavimų planus teko keisti. Norėdama apjungti visus savo pomėgius į visumą, ji ėmė piešti „minčių žemėlapius“, planuoti, dėlioti visus „už“ ir „prieš“, skaičiuoti darbo sąnaudas ir reikiamas investicijas. Pasitarnavo ir studijų metu įgytos fotografijos žinias, tad ėmė kurti fotografijas pasakojančias istoriją, surengė kelias fotosesijas su sūnumi, profesionaliu fotografu Sebastijonu. Teliko medžiagą sukelti į interneto svetainę.

Per karantiną pardavimai augo

Per karantiną, kai visi verslai strigo, „Pelkių žolei“ nutiko priešingai – pradėjo augti smilkalų pardavimai.

„Vos spėjau sukti žolynus, rankos būdavo pūslėtos nuo lininės virvės ir šiurkštesnių augalų… Ir viena bičiulė pajuokavo „žinoma geriausias biznis iš žolės…“, – dar šiandien prisimena šį juokelį pašnekovė, nors kanapių nenaudoja smilkalams rišti. – Nemažai skeptikų klausia, „tai kas tas žoles gali pirkti ir deginti?“ ar apie keramiką, kad tokių gaminių niekam nereikia, „pilna Maxima gražių lėkščių, puodelių“. Tačiau mano rankų darbo smilkalinės, puodeliai, arbatai skirtos pialos, japoniškai vadinamos chawan – gan greitai atrado savo gerbėjus.

Apmaudu, kai skolinasi neatsiklausę

Prieš šešerius metus sumanyto „Pelkių žolė“ prekių ženklo autorė sako, kad sunkiausia ir apmaudu, kai ilgai kurtus tekstus interneto svetainei, produktų aprašus, gaminių receptūras – gan greitai ėmė skolintis kiti kūrėjai.

Žinoma, mintimis dalijasi pašnekovė, kartais kai krinta pardavimai, reklama nepadeda, nauji gaminiai neatranda savo šeimininkų ir dulka lentynose, kyla noras viską mesti… „Bet susikaupi ir dirbi tol, kol vėl viskas išjuda iš aklavietės“.

Sąlygos panašios į žemės ūkio

Darbas su augalais, įsitikino I. Raudonikytė, yra panašus į žemės ūkį. Vienais metais augalai auga prasčiau, kitais –nespėja pražysti įprastu metu ar dar nepasibaigus vasarai pradeda keisti spalvą, juoduoti, dėl gausaus lietaus. Negana to – nuolat tenka saugoti atsargas nuo parazitų (smilkalai gaminami be jokių cheminių priedų), palaikyti tinkamą drėgmę, temperatūrą, ventiliaciją.

Kita vertus, pačios įkurtame nedideliame versle, patinka dinamika, – gali pritaikyti visas žinias ir patirtis: „Keramikos pradmenys atkeliavo iš vaikystės, dirbant su tėvais jų studijoje, apie augalus mokė senelė ir prosenelė. O pomėgį tekstilei – paveldėjau iš kitos senelės, puikios mezgėjos. Tiesa mano pledai kuriami upcycle metodu – neriami tik iš siūlų, kurie atlikę nuo kitų projektų, mezginių likučių.

Rizika, planavimas ir skaičiavimai

Veikla iš to ir susideda. Nuolat tenka stebėti gamtą, planuoti augalų rūšis, sėjos laiką, ruošti žaliavas, atsargas. Keramikoje – sekti likučius, gaminti naujus gaminius, kurti, tobulinti gamybos procesą. Pledų nėrimas – gal maloniausias dalykas, nes juos kuriu lėtai, pasimėgaudama.

Privalumas, kai esi pats sau bosas, gali planuotis viską, kada dirbti, kada ilsėtis, tačiau taip pat niekas neateis, nesumokės atlyginimo, jei sėdėjai visą mėnesį parimus, nepateiks plano ar nurodymų, ką reikėtų artimiausiu metu nuveikti. „Kartais paliūdžiu, kad „nėra kam nuleisti užduočių“, tačiau žinau, kad kol kas nėra tokio didelio darbų srauto, kad samdyti papildomų žmonių“, – pajuokaudama dėsto pašnekovė.

Vis auganti suma į interneto svetainę

Didžiausia investicija iki šiol yra į interneto svetainę – el. parduotuvę, įvairius įskiepius, jos tobulinimą, reklamą.  I. Raudonikytė be galo dėkinga savo vyrui, kuris visa tai sukūrė, palaiko, o priežiūrą ir pildymą – atlieka abu kartu. Jei reikėtų skaičiuoti valandiniais įkainiais, tai yra didžiausia investicija, kuri dar neatsipirko, tačiau „Pelkių žolės“ savininkė nori tikėti, kad po truputį viskas susidėlios į vietas.

Išlaidų buvo ir modernizuojant keramikos krosneles, apsirūpinant modernia džiovykle augalams.

Atsakyti sau – kokią problemą išspręsiu?

Raudonikytė didžiumą darbų: kūrybos, gamybos, prekybos atlieka pati, o didžiausias pagalbininkas – šeima. Tiesa, prieš didesnius renginius, edukacijas, atliekant vidaus auditą – tenka ieškoti ir papildomų rankų. Ateityje, svarsto ji, norėtųsi bent dalį procesų perleisti pagalbininkams, tačiau kai gamta diktuoja sąlygas – itin sunku planuoti.
Pasak „Pelkių žolės“ autorės I. Raudonikytės, nors kuriant verslą visada yra daug rizikų ir abejonių, visiems, norintiems pradėti, rekomenduotų pasidomėti „design thinking“ (liet. dizaino mąstysenos) metodika, ir pirmiausia atsakyti į klausimus sau, „kokią aš problemą savo gaminiais, savo veikla, savo paslauga ar prekiaujamais produktais išspręsiu?“ Jei pavyks, tada telieka pasirašyti planą, pasitikrinti rinką, konkurentus, numatyti kiek ir kokių lėšų reiks pradžiai, kas jums padės, kai bus labai blogai ir jei dar nebaisu – startuoti.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.