...

Šeimos verslas, sujungęs statybas ir želdynų dizainą

Verslas

2022.03.14

Autorius: Raminta Žalkauskaitė

Temos: , , .

Šeimos verslas, sujungęs statybas ir želdynų dizainą

Anastasija Bojog Asmeninio albumo nuotrauka

Įmonės „Darni vizija“ įkūrėjai Anastasija Bojog (36) ir Rolandas Bojog (38) sako, kad šeimos verslas yra savotiškas iššūkis. Nors ir yra privalumų, tačiau, jei pasitaiko nesutarimų, kenčia ir darbas, ir santykiai. „Rasti aiškią liniją tarp darbo ir namų šeimos versle itin sudėtinga, mes vis dar mokomės“, – sako verslininkė.

Anastasija pasakoja, kad vyro tėvas dirbo statybų srityje. Tad ir vyras nuo pat jaunystės mokėsi šio amato, dirbdavo kartu su tėčiu. Vėliau, gimus pirmagimei, mėgino dirbti ir užsienyje, tačiau Lietuva ir šeima šaukte šaukė grįžti, tad jis mėgino ir čia dirbti įvairiose statybų srityse. Atsirado kolegų, bendraminčių, vis daugiau ir daugiau žinių. Dirbdavo dažniausiai savarankiškai, tad po truputį pirkdavo sau įrankius, kitus nuomodavosi. Vėliau susikūrė ir nedidelė komanda, kuriai Rolandas vadovavo.

„Aš tuo metu dirbau barmene. Kai sūnui suėjo metukai, supratau, kad grįžti į šį darbą nenorėsiu. Tuo metu nebuvome finansiškai stiprūs, tad pabandžiau stoti į valstybės finansuojamas studijas. Sužymėjau visas studijų programas. Labai norėjau studijuoti ir leidau likimui man parodyti, ką ir su kuo sieti savo gyvenimą toliau. Patekau į Kraštovaizdžio dizaino studijas. Pasidomėjau tuo giliau ir nustebau, kaip tai įdomu. Studijos inžinerinės krypties, o tai man itin patiko. Čia galiu pritaikyti ir savo matematinius gebėjimus, ir išlaisvinti kūrybą, ir įveiklinti savo detalumą bei gebėjimą spręsti problemas. Ši sritis leidžia man nuolatos tobulėti ir mokytis, nepaprastai mėgstu tai“, – džiaugiasi Anastasija.

Verslininkė prisimena, kad studijuodama antrajame kurse pastojo trečią kartą. Vos pagimdžiusi, lėkė į egzaminus, rašė darbus. Netrukus Rolandas užsiminė apie mintį įkurti įmonę. Anastasija tą laiką atsimena kaip labai sunkų laikotarpį: vaikai maži, studijos, namai, o dar kiekvieną laisvą minutę reikėjo skirti aiškinimuisi, kaip atidaryti įmonę ir kaip su ja elgtis. Vasaros atostogų metu važinėjo mokytis buhalterinės apskaitos ir pirmuosius metus įmonės dokumentus ir visą buhalteriją tvarkė pati.

Bendradarbiauja su kitais želdynų specialistais

„Taip gimė mūsų statybų ir želdinimo įmonė UAB „Darni vizija“. Aš kuriu aplinkos projektus, konsultuoju, o šiltuoju laikotarpiu projektus ir įgyvendiname. Vyras vadovauja įvairiems statybos, renovacijų ir trinkelių klojimo darbams. Želdynų dizainas Lietuvoje jau tampa paklausus ir vertinamas. Vis daugiau lietuvių supranta, kad nebūtina viską daryti tik savo rankomis. Esame kiekvienas savo srities specialistas tam, kad darytumėme geriausia, ką mokame. Žmonės pasitiki specialistais, ieško tokių, kurie patiktų būtent jiems, renkasi – ir tai išties puiku“, – sako A. Bojog.

Verslininkė sako, kad želdynų dizaineriai vieni su kitais draugauja, bendrauja, bendradarbiauja, vyksta į bendrus mokymus. Nelaiko vieni kitų konkurentais – labiau kolegomis. Net dalinasi užsakymais, jei tuo metu tiesiog neturi galimybės nuvykti ar apsiimti darbo. Rekomenduoja vieni kitus. Anastasija sako, kad galbūt darbas toks atpalaiduojantis ir artimas gamtai, kad pavydui ir negražioms ambicijoms nelabai lieka vietos. Juolab statybos sektoriuje Lietuvoje niekada darbo netrūko, ypač įmonėms, kurios greitai persiorientuoja ir gali pasiūlyti platų paslaugų spektrą.

Versle sunkumų netrūksta

„Sunkumų buvo, yra ir, neabejoju, kad dar daug jų bus. Verslas nėra vieta žmonėms, kurie gali greitai nuleisti rankas, mėgsta bėgti nuo atsakomybės ir nėra užsispyrę. Nesusipratimai su klientais ir darbuotojais, piniginiai sunkumai, būtinos nenumatytos investicijos, institucijų patikrinimai, kvalifikacijų kėlimai, darbuotojų kaita. Visa tai nemenkai veikia nervų sistemą“, – apie sunkumus pasakoja įmonės savininkė.

Anastasija pabrėžia, kad vyro ir žmonos darbas kartu irgi savotiškas iššūkis. Nors nedirba kartu kasdien, sritys skirtingos, tačiau dokumentacija bendra ir daug klausimų reikia spręsti kartu. Pasak jos, privalumas, kad kai yra sunkumų, visuomet gali vienas į kitą atsiremti, būna šiek tiek lengviau morališkai bei gali pasidalinti darbais, tačiau nesutariant kenčia ir darbas, ir santykiai. Reikia rasti aiškią liniją tarp darbo ir namų, bet šeimos versle tą padaryti itin sudėtinga.

„Patarčiau iš pat pradžių rasti įmonei gerus specialistus buhalterijos, darbo saugos ir kitose srityse. Taupyti čia neverta dirbant visą darbą pačiam, nes per tą laiką būtų galima padaryti labai daug naudingesnių darbų. Specialistai savo darbą atliks daug greičiau ir kokybiškiau“, – patirtimi dalinasi verslininkė.

Naudoja ir senus reklamos būdus

Želdinimo specialistė sako, kad geriausia reklama yra iš lūpų į lūpas. Dažniausiai klientai skambina išgirdę apie juos iš savo draugų ir pažįstamų. Tai labai malonu, nes supranti, kad žmonės jų darbą įvertino teigiamai ir mielai rekomenduoja visiems savo pažįstamiems.

„Turiu ir feisbuko puslapį „Darni vizija“, kuriame dalinuosi aplinkos formavimo, augalų priežiūros informacija. Tiesą pasakius, kai darbų prisikaupia daug, nelabai spėju puslapį tvarkyti ir rašyti naujus straipsnius. Du sezonus vietiniame laikraštyje rašiau straipsnius savo specialybės tema. Klientų taip nepritraukiau daug, tai labiau būdas man tobulėti, tirti vis giliau ir mokytis“, – pasakoja A. Bojog.

Anastasija džiaugiasi, kad labai padeda bendradarbiavimas su vietiniais augintojais ir kitais partneriais. Tikrai nemažai užsakymų sulaukia dėl jų rekomendacijų. Taip pat naudinga ir dalomoji medžiaga bei skelbimai skelbimų lentose. Ji sako, kad šie dalykai vis dar veikia – galbūt ne tiek efektyviai kaip skaitmeniniai, tačiau vienas kitas klientas paskambina skrajutėje rastu numeriu.

Investuoja nuolat

„Vis dar nenustojame investavę, norisi viską optimizuoti, turėti geresnę techniką, įrankius, mašinas, sustoti nelabai pavyks, nes vis atsiranda sričių, kur plėstis ir kur investuoti. Pasijuokiame, kad turbūt uždirbame mažiau negu darbuotojai, nes viskas, kas uždirbama, grįžta atgal į verslą“, – sako Anastasija.

Verslininkė vertina, kad pandemija jų veiklos beveik nepaveikė. Darbai truputį aprimo, nes žmonės nebežinojo, kas bus, galbūt reikės taupyti, bet apsipratus viskas stojo į savo vietas. Kadangi dirbama lauke, tad įmonės atliekamoms veikloms daug pasikeitimų net nereikėjo. Pandemijos laikotarpiu vyko daug statybų, renovacijų, buvo klojamos trinkelės ir atliekama daug kitų darbų. Žmonės, pabuvę ilgiau namie, suprato, kad ir greta namų norėtų gražesnių vaizdų, labiau pritaikytų erdvių. Tad „Darni vizija“ užsakymų turėjo rekordiškai daug – vos spėjo suktis.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.