...

Kaip atnaujinti verslo puslapį?

Verslas

2020.06.09

Autorius: Agnė Kavaliauskaitė

Temos: , .

Kaip atnaujinti verslo puslapį?

Algirdas Dvarionas Asmeninio albumo nuotr.

Pasaulis sparčiai juda į priekį, o su juo bando suspėti ir verslas. Dažnai ir jaunas, ir kelis dešimtmečius sėkmingai gyvuojantis verslas susiduria su ta pačia problema – reikia naujo įmonės tinklalapio. Laikui bėgant tinklalapių dizainas praranda patrauklumą, turinys neatitinka įmonės vykdomos veiklos arba dažnai pasitaiko, kad kai kurios interneto puslapio dalys tampa nebeaktualios. Būtent dėl šių priežasčių tinklalapio atnaujinimas yra ne tik reikalingas, bet ir būtinas.

Kas svarbiausia atnaujinant tinklalapį ir į ką reikėtų atkreipti dėmesį, pataria laisvai samdomas žiniatinklio programuotojas Algirdas Dvarionas.

Kokia puslapio paskirtis?

Jeigu nusprendėte atnaujinti tinklalapį, A. Dvarionas pataria pradėti nuo puslapio paskirties ir kokią informaciją jame skelbsite: „Pirmiausia reikėtų aptarti tinklalapio paskirtį (reprezentacinis, el. parduotuvė ar kita), viziją bei norus. Kuo daugiau turėsite informacijos prieš kreipdamiesi į specialistus, tuo tiksliau jie galės įvertinti projekto apimtį. Aišku, sunku viską iš karto apgalvoti, tad, pateikus užklausą tinklalapius kuriančiai įmonei ar laisvai samdomam specialistui, dar teks atsakyti į jų užduotus papildomus klausimus. Tik retais atvejais klientai turi iš karto pasiruošę išsamų būsimo tinklalapio aprašymą. Į specialistus galima kreiptis ir neturint daug informacijos – jie patys padės išsigryninti bei apsispręsti, koks tinklalapis tai turėtų būti.“

Kur ieškoti paslaugų teikėjo?

Kitas svarbus darbas – tinkamo paslaugų teikėjo paieška. Specialistą galite rasti įvairiuose interneto puslapiuose arba pasikliauti kolegų ar draugų rekomendacijomis.

„Rekomendacijos padeda išsirinkti iš gausybės tinklalapius kuriančių įmonių ar savarankiškai dirbančių asmenų, nes galima ne tik pamatyti sukurtą rezultatą, bet ir sužinoti, kaip sekėsi bendradarbiavimas. Kita vertus, tai tik viena dalis – dar reikia įvertinti ir atliktų darbų pavyzdžius, nes kuo jie įvairiapusiškesni ir kokybiškesni, tuo labiau atskleidžia aukštą kompetencijos lygį. Pasirinkimas priklauso ir nuo paties projekto apimties. Jeigu tinklalapis didelis, įmonė gali užtikrinti geresnį proceso valdymą ir rezultatą, nes dirba skirtingi žmonės (dizaineris, programuotojas (-ai), projektų vadovas). Jeigu apimtis vidutinė arba maža, su užduotimi puikiai gali susitvarkyti ir laisvai samdomas programuotojas“, – patarimais dalijasi A. Dvarionas.

Gali atrodyti, kad keli paslaugos teikėjai kainuos gerokai daugiau, tačiau pašnekovas tikina, kad kaina gali išlikti tokia pati ar net mažesnė, nei samdant įmonę. Be to, laisvai samdomi specialistai patys veikia kaip projektų vadovai, todėl gali skirti daugiau dėmesio. Žinoma, reikia atidžiai rinktis specialistus, kurie bus atsakingi už, pavyzdžiui, dizainą ar programavimą atskirai, kad vėliau nereikėtų gailėtis.

Svarbu nepamiršti sutarties

Radote paslaugos teikėją ir aptarėte visas detales? Laikas pasirašyti sutartį, kuri ne tik bus rašytinė garantija paslaugos teikėjui dėl apmokėjimo, bet ir klientui dėl galutinio rezultato. 

„Sutartyje būtina apibrėžti tinklalapio apimtį ir funkcijas. Kuo detaliau viskas bus aprašyta, tuo mažesnė ginčų tikimybė. Jeigu projektas didelis, verta jį išskaidyti į dalis ir įvertinti jas pinigine išraiška. Kilus ginčui ir nutarus nutraukti sutartį, būtų galima objektyviau įvertinti jau atliktų darbų apimtį. Taip pat vertėtų atskirai pakalbėti ir apie atsakomybes (pvz., kas sukels turinį), nes sutartyje tai gali būti nenurodyta, bet klientas galbūt tikėsis, kad tuo pasirūpins paslaugų teikėjas. Dar reikėtų įtraukti ir garantines sąlygas (jeigu darbams teikiama garantija) bei kaip vyktų klaidų taisymas ar darbai pasibaigus garantijai“, – svarbiausius sutarties aspektus vardija A. Dvarionas.

Darbo pradžia

Po sutarties pasirašymo prasideda pagrindinė dalis – tinklalapio kūrimas. Pašnekovas sako, kad šiame etape yra labai svarbi komunikacija tarp kliento ir paslaugos teikėjo. Geras projekto valdymas – dalis paslaugos, tad kuo procesas bus sklandesnis, tuo labiau bus patenkintas klientas. 

„Pagrindinis vaidmuo tenka projektų vadovui, nes jis turi kuo geriau išsiaiškinti kliento poreikius, suvaldyti lūkesčius bei vesti ir konsultuoti klientą viso projekto metu, kartu dirbdamas ir su savo komanda (programuotoju, dizaineriu, tekstų rašytoju). Kai projektą įgyvendina laisvai samdomas specialistas, procesas paprastesnis, nes mažėja žmonių, per kuriuos keliauja informacija, grandinė – komentarus ir užduotį gauna tiesiogiai tą darbą atliekantis žmogus. Kita vertus, dažniausiai laisvai samdomas darbuotojas specializuojasi tam tikroje srityje, tad jeigu dirbama su programuotoju, kuris nepiešia dizaino, dėl dizaino keitimo dar reikia kreiptis į dizainerį, išskyrus atvejus, kai pats laisvai samdomas programuotojas turi savo nedidelę komandą ir tampa projekto vadovu“, – pasakoja žiniatinklio programuotojas.

Kita ne mažiau svarbi darbo dalis yra turinys. A. Dvarionas atkreipia dėmesį į tai, kad jeigu tinklalapį kuria rinkodaros agentūra, dažniausiai ji ir pasirūpina turiniu, todėl viskas vyksta greičiau. Jeigu perkamos tik dizaino ir programavimo paslaugos, turiniu tenka pasirūpinti pačiam klientui. Tad apie turinį verta pradėti galvoti kuo anksčiau, kai jau aiški būsimo tinklalapio struktūra. 

O kas toliau?

A. Dvarionas įspėja, kad tinklalapio sukūrimas taip greitai nesibaigia po turinio įkėlimo ir paleidimo: „Neretai interneto puslapiuose naudojamos atvirojo kodo turinio valdymo sistemos (pvz., „WordPress“ ar „Drupal“), todėl jas dėl saugumo būtina atnaujinti. Iš karto po paleidimo beveik visuose tinklalapiuose gali atsirasti anksčiau nepastebėtų klaidų, kurias būtina ištaisyti. Klaidų taisymui, jeigu nesusitarta kitaip, galioja garantija, bet neretai vėliau atsiranda ir papildomų darbų, kai reikia vėl derinti dizainą, programavimo darbus. Tokiu atveju atnaujinimai vykdomi ir toliau, tik mažesne apimtimi. Be to, veikiant konkurencingoje nišoje ir naudojant tinklalapį kaip pagrindinę klientų pritraukimo priemonę, galima investuoti į paieškų sistemų optimizavimą.“

Ekspertai

Algirdas Dvarionas

Algirdas Dvarionas

Laisvai samdomas WEB programuotojas

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.