...

Žinomi investuotojai: metų apžvalga ir linkėjimai 2022 metams

Verslas

2021.12.27

Autorius: Ieva Kniukštienė

Temos: , , .

Žinomi investuotojai: metų apžvalga ir linkėjimai 2022 metams

V. Vaitkevičė Asmeninio albumo nuotr.

Šie metai lietuviško verslo ekosistemai buvo išties puikūs – pritrauktas rekordinis kiekis investicijų. Kuo dar prie pabaigos artėjantys metai džiugino žinomus investuotojus ir ko jie tikisi iš ateinančių Naujųjų?

Trys svarbiausi džiaugsmai

gytenis-GalkisRizikos kapitalo fondo „70 Ventures“ partneris Gytenis Galkis (nuotr. kairėje) pateikia tris, jo nuomone, džiugiausias praėjusių metų tendencijas. Viena jų – sritis, kurioje Lietuva aplenkė net JAV.

„Ataskaitoje, kurią parengė „McKinsey“, nurodoma, kad Lietuva yra antra Europoje pagal B2B startuolių sugeneruojamas pajamas pritrauktam investuotojo doleriui. Šis rezultatas yra dešimt kartų geresnis nei JAV. Tai įrodo, kad mūsų startuoliai yra gerokai produktyvesni ir turime puikų potencialą tolesnei plėtrai bei galimybei tapti Europos B2B startuolių šalimi“, – sako G. Galkis.

Pašnekovas patikina visus, dvejojančius dėl lietuviškų startuolių kapitalo svorio, kad šie metai buvo išties neeiliniai. 

„Norėčiau pasidžiaugti, kad šie metai yra rekordiniai pagal startuolių pritrauktas investicijas. Daugiau detalių bus atskleista per „Wrap Up of the Year“ apdovanojimus. Prie viso ekosistemos augimo smarkiai prisidėjo Lietuvos verslo angelų tinkas, kurio nariai šiais metais investavo daugiau pinigų nei per visus ankstesnius metus kartu sudėjus. Beje, „LitBAN“ tinklui trūksta 12 asmenių, kad iš viso būtų 200 narių. Tad jei skaitote šį pranešimą, dar ne vėlu prisijungti“, – skatina pašnekovas.

Pasitikėjimas užaugo

Paklausta, kuo labiausiai žavėjosi šiais metais, rizikos kapitalo fondo „Coinvest“ vadovė Viktorija Vaitkevičienė atkreipia dėmesį, kad keitėsi požiūris į startuolius, o kartu augo ir investicijos.

„Startuolių ekosistema kasmet plečiasi – daugėja ir bendrovių, ir investuotojų. Prieš kelerius metus fondų, investuojančių į startuolius, dydis buvo skaičiuojamas dešimtimis milijonų eurų, o šiuo metu nieko nestebina, kai jis siekia šimtus milijonų. Tai, kad investuotojai į jauną verslą nukreipia vis daugiau lėšų, rodo, jog Lietuvos startuoliai užsitikrino jų pasitikėjimą“, – įsitikinusi V. Vaitkevičienė.

Viktorija džiaugiasi verslų gebėjimu greitai prisitaikyti šiais nerimastingais metais, kai dėl pandemijos verslo aplinka buvo itin dinamiška.

„Smagu, kad bendrovės sugebėjo greitai prisitaikyti prie dėl pandemijos pasikeitusių sąlygų. Metai startuoliams buvo dosnūs ir rinkoje matėme ne vieną sėkmės istoriją“, – džiaugiasi „Coinvest“ vadovė.

Pašnekovė atkreipia dėmesį į atsiradusias naujas tendencijas: „2021-ieji taip pat ypatingi tuo, kad rinkoje išryškėjo naujos tendencijos – „silvertech“, „greentech“ ir „socialtech“ sprendimų poreikis. Manau, kad ateinančiais metais apie šias tris sritis girdėsime vis daugiau ir į jas kryps ir investuotojų, ir verslo kūrėjų dėmesys.“ 

Pandemija ne keitė, o greitino

Lietuvos „Verslo angelų fondo II“ vadovaujantysis partneris Arvydas Strumskis (nuotr. dešinėje) pritaria kolegoms, minėdamas, jog metai išties buvo rezultatyvūs. Greta to, jis pastebi, kad visų akcentuojama pandemija iš esmės versle nieko nepakeitė, o tik paspartino procesus.

„Metai buvo geri, labai produktyvūs. Pandemija nepakeitė nieko, nes fundamentai yra tie patys. Žinoma, virtuali veikla tikrai sulaukė žymiai daugiau dėmesio, tačiau tai ir taip turėjo nutikti. Pandemija tiesiog keliais metais viską pagreitino“, – neabejoja pašnekovas. 

Arvydas patikina, kad Lietuva pilna potencialo turinčių startuolių, kurių veikla iš tiesų žavi ir žavėjo visus šiuos metus: „Jie verti susižavėjimo ne tik dėl rezultatų, bet ir dėl to, kiek jie kukliai ir sunkiai dirba.“

Linki neprarasti tempo

Tai, kad šie metai buvo sėkmingi, lėmė tik didžiulis startuolių įdirbis. A. Strumskis rekomenduoja neprarasti šio užsidegimo, išlikti aukštumose gali padėti tik mokymasis.

„Linkiu daugiau mokytis. Tai svarbiausia, norint išlikti „ant bangos“. Žinios labai greitai sensta. Tai, kas buvo labai nauja prieš tris mėnesius, dabar jau nebeįdomu. Mokykitės užsienio kalbų – užsienio rinkose lietuviškai kalba mažuma“, – šypsosi investuotojas. 

Rizikos kapitalo fondo „Coinvest“ vadovė V. Vaitkevičienė linki surasti abipusį ryšį ir toliau sėkmingai veikti. „Linkiu ekosistemos dalyviams atrasti tuos partnerius, su kuriais norisi nuversti kalnus. Susiformavęs įvaizdis, kad tik startuoliai stengiasi atrasti jų verslo modeliui tinkantį investuotoją. Tačiau tiesa ta, jog ir investuotojui svarbu surasti tokią bendrovę, kuri tiktų jo pasirinktai investavimo strategijai. Tad svarbiausia – būti atviriems vieni su kitais“, – įsitikinusi pašnekovė.

Rizikos kapitalo fondo „70 Ventures“ partneris G. Galkis pokalbį užbaigia linkėdamas dar vienų rekordinių metų.

„Linkiu, kad ateinančiais metais mūsų startuolių ekosistema neprarastų šio gero įdirbio ir tai būtų dar vieni rekordiniai metai. Ačiū EIMIN, INVEGA, „Startup Lithuania“ ir kitoms valstybinėms organizacijoms už jų paramą startuoliams. Tikrai pradedame matyti atsiperkančius rezultatus“, – džiaugiasi „70 Ventures“ partneris. 

Ekspertai

Gytenis Galkis

Gytenis Galkis

Partneris / „70 Ventures“

Arvydas Strumskis

Arvydas Strumskis

Vadovaujantysis partneris / „Verslo angelų fondas I“

Viktorija Vaitkevičienė

Viktorija Vaitkevičienė

Direktorė / Koinvesticinis fondas

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.