...

Verslo plėtra: apyvartai ir investicijoms teikiamos finansinės priemonės

Verslas

2014.08.01

Autorius: Agnė Žilevičiūtė

Temos: , .

Verslo plėtra: apyvartai ir investicijoms teikiamos finansinės priemonės

UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ („Invega“) Projektų valdymo skyriaus projektų vadovė Jurgita Januševičiūtė „Invega“ archyvo nuotr.

Dėmesio centre – „startupai“. Kad ir kur pasisuksi, visur įvairios priemonės, skirtos jiems. Visi skatina nebijoti kurti naują verslą, taip užmiršdami senbuvius, kurie ne vienus metus tenkina mūsų poreikius ir yra nusipelnę verslininkų vardo. Išsiaiškinti, ar patirties turintys verslininkai gali sulaukti finansinės malonės savo įmonės apyvartai ir investicijoms didinti, padės UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ („Invega“) Projektų valdymo skyriaus projektų vadovė Jurgita Januševičiūtė.

Paskola daugumai galbūt skamba kaip keiksmažodis. Gal esate vienas iš tų, kuris yra nudegęs nuo banko gero noro jums suteikti paskolą, o gal esate tas, kuris prisiklausėte draugų nuomonių ir išgyvenimų apie jau turimos paskolos keliamus nemalonumus. Prisipažinsiu, iki susitikimo su Jurgita manęs irgi nežavėjo idėja imti paskolą. Kiek esu bendravusi su verslininkais, dalis jų linkę skolintis iš draugų, giminių, pažįstamų arba susitaupyti. Žinoma, šie būdai yra neblogi, bet draugas kitą dieną gali tapti priešu, o tu liksi be pinigų, kurių taip reikia verslo plėtrai. Ar verta rizikuoti? Ne, nes dabar ir iš banko galite gauti palankią paskolą verslui.

Paskolos abėcėlė, kurią reikia mokėti

Džiugu, kad vieniems galiu priminti, o kitus supažindinti su lengvatinėmis paskolomis ir kredito linijomis iš Atvirojo kreditų fondo (AKF). Tai yra finansinės inžinerijos priemonė, kuri mūsų, verslininkų, finansinius poreikius tenkina tik ribotą laiką. Ribotas laikas reiškia, kad šia priemone galite pasinaudoti dar iki šių metų vidurio. Kada toks panašus fondas galės vėl suteikti kreditą, nežinia, todėl norėčiau įvardyti jo privalumus ir kitus svarbius aspektus.

AKF yra Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų ir valstybės lėšos, kurių administratorius yra „Invega“. Kad galėtumėte pasinaudoti paskolomis iš AKF, turite būti labai maža, maža ar vidutinė įmonė. Jums turi reikėti pinigų investicijoms finansuoti ir (ar) apyvartinio kapitalo trūkumui papildyti. Jums reikia, kad būtų skirta iki 2 mln. litų, bet jei jums reikia eurų – ne problema. Matote save? Gerai, tada judame į Medicinos banką, banką „Citadelė“ ar „Finastą“, nes tik jie turi galimybę jums skirti lėšų.

Kiekvienas bankas paskolas dalija pagal iš anksto numatytas sąlygas, kurias reguliuoja „Invega“, todėl bankai negali keisti ir diktuoti naujų sąlygų, kada užsimano, ir privalo būti stabilūs kliento naudai. Jei nutinka taip, kad visi bankai jums pasako neigiamą atsakymą, susimąstykite, gal kai kurie dokumentai neatitinka reikalavimų, ir nebijokite klausti, kas blogai, ką reikia patobulinti ar įvertinti. Kalbėkite su bankais, su „Invega“. Jai klausite ir domėsitės, visada visi bus linkę jums pagelbėti ir pakonsultuos.

Svarbu atvykus į banką nebūti balta varna ir su savimi turėti: įmonės juridinį statusą patvirtinančius dokumentus, užpildytą kredito paraiškos formą ir priedus, smulkiojo ir vidutinio verslo subjekto statuso deklaraciją, verslo planą, investicinį projektą, kuriame pagrįstumėte ir užtikrintumėte, kad lėšos bus skirtos jūsų įmonės plėtrai ir panašiai.

Be to, yra tikimybė, kad bankas gali paprašyti ir kitų dokumentų, kurie jiems yra svarbūs, kad įvertintų jūsų riziką ir atsiperkamumo galimybes. Reikalavimų dėl pinigų, kuriuos teks grąžinti, yra nemažai, bet „Invegos“ atstovė sako, kad „yra apskaičiuota ir įrodyta, jog pasiskolinti pinigai visada atneša didesnę naudą ir pelną negu savos įdėtos lėšos. Imant paskolą reikia apsiskaičiuoti ir įsivertinti riziką, pažvelgti keliais žingsniais į priekį“.

Įsidėmėkite, kad paprastai bankų palūkanos tiek paskoloms, tiek kredito linijoms varijuoja nuo 5–6 procentų. Jeigu skolinatės iš AKF, bankai šiuo metu gali pasiūlyti tik 3,5 proc. dydžio metines palūkanas. Beje, gaudami šią paskolą galite papildomai pasinaudoti „Invegos“ garantija, kuri atstoja dalį prašomo užstato ir gali siekti iki 80 proc. paskolos sumos. Gavę garantiją gaunate ir iki 50 proc. palūkanų kompensavimą.

Už paskolos lėšas įsigiję planuotas paslaugas ar įrangą privalote banką informuoti ir jam pateikti sąskaitas faktūras, bendradarbiavimo sutartis, kad įrodytumėte, jog lėšos panaudotos pagal paskirtį.

Gražiai skamba, o Jurgita man paantrina: „Iš tikrųjų skamba gražiai ir gerai, bet taip ir yra, nes kol žmogus nepabando, negali tuo įsitikinti.“

Pasidalytos rizikos paskolos

Jeigu esate tie patys smulkiojo ir vidutinio verslo subjektai (SVV), galimų investicijų sąraše turite ir kitą verslo plėtros finansinę priemonę. Jūsų didžiuosius užmojus gali padėti įgyvendinti kredito suma, kuri siekia iki 16,57 mln. litų, arba atitinkama suma konvertavus į eurus.Neįtikėtina, bet šią paskolą bankas yra labai linkęs suteikti, nes paskolos riziką dalijasi per pusę su „Invega“, o tai reiškia, kad jis dalijasi riziką su valstybe ir jūsų neapkrauna daugybe saugiklių, kurie atbaidytų imti paskolą. Šios paskolos galime prašyti tik Šiaulių banke, SEB, „Swedbank“, kurie taip pat atitinka tam tikras „Invegos“ sąlygas ir jų laikosi. Į juos vykstame užpildę visus tradicinius dokumentus, kurių reikia norint gauti paskolą. Žinoma, bankas turi teisę paprašyti papildomų dokumentų. Imdami šią paskolą taip pat galite pasinaudoti „Invega“ garantija.

Noriu priminti, kad šios aptartos finansinės priemonės rinkoje yra laikinos. Po kurio laiko jos keičiamos kitomis priemonėmis, kurios sąlygos ir paskirtis gali skirtis. Nelaukite, kol jūsų pinigus paims kiti, patys pasiimkite juos ir įgyvendinkite verslo plėtros svajones.

Arūnas Liutkevičius (nuotr. aukščiau), UAB „Paulini“ įkūrėjas, pasinaudojo AKF pinigais, kuriuos, kaip sako, gavo gana lengvai ir tikrai pasinaudotų dar kartą.

„Norint siekti didesnių rezultatų, kad išliktum konkurencingas, reikia investuoti į savo verslą. Dirbdami daugiau nei dešimt metų „Linos artelė“ išplėtojome didžiausią tinklą Lietuvoje, siūlantį drabužių taisymo ir siuvimo paslaugas. Nuolat stebėdami savo klientų poreikius supratome, kad jiems būtų patogu, jei teiktume ne tik drabužių taisymo, bet ir valymo paslaugas.

Didžiausia nauda – laimingi klientai, o kai jie patenkinti, jų turime daugiau.“

Gyd. Rūta Radzevičienė-Jurgutė (nuotr. dešinėje) pasidalytos rizikos paskola jau kelis kartus pasinaudojo UAB „Mano šeimos gydytojas“ plėtrai. Pasiskolintos lėšos padėjo įsigyti patalpas ir odontologijos įrangą. „Jeigu reikėtų ir planuotume plėsti verslą, matydami, kad tai perspektyvu, žinoma, kad šią paskolą imtume dar kartą“, – sakė R. Radzevičienė-Jurgutė.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.