Neišmanymas, kaip gauti paskolą, mažina galimybes

Verslas

2021.05.18

Autorius: Gustė Valantinavičiūtė

Temos: .

Neišmanymas, kaip gauti paskolą, mažina galimybes

L. Armalys Asmeninio albumo nuotr.

Nors pinigų sklandžiai veiklai užtikrinti reikia kiekvienam verslininkui, nemaža dalis jų mažai žino apie savo galimybes gauti reikalingą finansavimą. Menkos žinios apie rinkoje esančius pasiūlymus gali turėti įtakos tam, ar įmonė gaus norimo dydžio paskolą, o galbūt jai iš karto bus pasakyta „ne“. Kaip nepasimesti paskolų prašymo subtilybėse ir gauti norimo dydžio paskolą, pataria alternatyvaus verslo finansuotojo „Noviti finance“ vadovas Linas Armalys. 

Kriterijų įmonėms yra ne vienas

Pasak „Noviti finance“ vadovo Lino Armalio, įprasta manyti, kad siekiant gauti finansavimą svarbiausia yra bendrovės apyvarta ir pelnas. „Visgi tai yra tik dalis dedamųjų – kreditorius vertina ir bendrovės įsipareigojimus, ilgalaikį turtą, tikrina, ar bendrovė laiku sumoka mokesčius“, – aiškina pašnekovas.

Be visų šių kriterijų, kiekviena įmonė, ketinanti prašyti finansavimo, turi atsižvelgti į savo verslo vykdomą veiklą: jeigu ji nuostolinga, finansavimo tikėtis būtų naivu. Tiesa, pasitaiko atvejų, kai įmonės nuostolingumą lemia sparti plėtra, bet sukauptas kapitalas yra pakankamas, kad įmonė galėtų gauti paskolą papildomoms prekėms įsigyti. 

„Geras kredituotojas niekada netaps savo susikurtų vertinimo formulių įkaitu, bet stengsis suprasti kliento verslo ypatumus. Šiam supratimui labai svarbus yra verslininko pasirengimas suteikti reikiamą informaciją“, – pastebi L. Armalys.

Pirma grąžinkite senas skolas 

Dar vienas trukdis įmonėms, siekiančioms gauti paskolą, – senos, kad ir nedidelės skolos. Todėl įmonės savininkams, prieš kreipiantis į kredito kompaniją, rekomenduojama įsitikinti, kad nėra senų ir galbūt jau seniai pamirštų skolų. Visos kredito įstaigos naudojasi kredito biuro paslaugomis ir prieš priimdamos sprendimą – išduoti paskolą ar ne – patikrina paskolos paraiškas pateikusių bendrovių kredito istoriją – kredito reitingą, turto areštus, nepadengtus įsiskolinimus, pradelstus mokėjimus ir kitą panašią informaciją.

L. Armalys atkreipia dėmesį, kad bendrovių kredito reitingą gali sugadinti ir neapmokėtos sąskaitos už komunalines paslaugas ar vėluojami apmokėti mokesčiai „Sodrai“ – įrašai apie šias skolas į kredito istoriją įprastai patenka automatiškai ir greitai.

Pandemija didina skolinimosi poreikį

Prasidėjus pandemijai smulkiojo verslo poreikis skolintis gerokai išaugo. Be to, buvo skolinamasi daugiau. 2020 m. antrą pusmetį „Noviti finance“ išduodama vidutinė paskolos suma, palyginti su 2019 m. tuo pačiu laikotarpiu, padidėjo 75 proc. – iki 13,3 tūkst. eurų. 

Išaugus verslo poreikiui skolintis, pastebima ir tai, kad įmonės vis labiau vertina tuos finansuotojus, kurie siūlo lankstesnius finansavimo sprendimus. 

„Gyvenant sunkiai prognozuojamu laikotarpiu, įmonėms neretai skubiai prireikia lėšas nukreipti kitur, kartais reikia atidėti paskolos mokėjimus. Todėl mes siūlome verslui daugiau galimybių valdyti savo finansus. Smulkių įmonių atstovai ypač vertina tai, kad leidžiame atidėti paskolos sudarymo mokestį, o prireikus atidėti mokėjimų grąžinimą, palūkanų nedidiname. Be to, esame vieninteliai finansavimo rinkoje, kurie verslo nesėkmės atveju iš laiduotojų prašo sumokėti tik likutinę skolą“, – sako L. Armalys. 

Paslauga populiarėja

Ne vienai įmonei pandemijos metu skolintis tapo dar sunkiau. Tam neturėjo įtakos netgi ir verslo vykdymo sklandumas ir sėkmingumas. Tačiau auga kredituotojų ir galimybių gauti finansavimą skaičius. Taigi valstybės iniciatyva, leidžianti užtikrinti paskolų prieinamumą mažomis palūkanomis, buvo labai daug žadanti. „Noviti“ teigia, kad praėjusiais metais verslai atnaujintai „Alternatyvai“ skirtus pinigus išnaudojo per kelis mėnesius. Įmonės turėtų suskubti teikti paraiškas, o mes pasirūpinsime, kad paraiškų vertinimo procesas būtų greitas ir sklandus“, – sako L. Armalys.

„Alternatyvos“ priemonės veikimo principas, kaip pasakoja „Noviti“ atstovai, tai nedidelės metinės palūkanos, suteikiančios galimybę didžiąją dalį jų susigrąžinti, tuomet metinės palūkanos siekia tik 0,35 proc. 

Pandemijos metu veiklos nesustabdžiusios, o dažnu atveju net ir ją plėtusios, įmonės aktyviai naudojasi valstybės suteikta galimybe pigiai pasiskolinti. Todėl šioms lengvatinėms paskoloms skirti pinigai sparčiai senka. 

COVID-19 išgrynino dvi įmonių kategorijas

Daugeliui verslų tokios valstybės suteiktos skolinimosi galimybės, anot L. Armalio, tik padėjo: „Natūralu, kad esame linkę kiek skeptiškai žiūrėti į paskolas, tačiau pandemijos metu kai kurie verslai išlošė, jie galėjo investuoti į plėtrą, pasinaudoję galimybėmis pinigus gauti pigiai.“

Kalbant apie smulkiuosius ir vidutinius verslus, paskolos tuose sektoriuose visada buvo populiaresnės, tad pandemija to nepakeitė: „Paskola išlieka populiariausias ir dominuojantis verslo finansavimo šaltinis.“

Pataria spinduliuoti drąsą

Taip pat labai svarbu, teikiant paraišką dėl finansavimo, užtikrintumas. Galbūt tai atrodo nekonkretus ir nerimtas patarimas, tačiau, pasak L. Armalio, negalint detaliau paaiškinti verslo ypatumų ir lėšų panaudojimo paskirties, kreditoriui gali kilti abejonių dėl kliento patikimumo ir dėl finansavimo paskirties ar prašomos sumos pagrįstumo. Taigi verslininkams patariama užtikrintai pristatyti savo verslą ir logiškai pagrįsti pinigų naudojimo paskirtį.

Ekspertai

Linas Armalys

Linas Armalys

Vadovas / „Noviti finance”

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.