Mokestinė smulkiojo verslo aplinka
2021.04.07
Temos: Finansai.
Mokestinė aplinka kiekvienam verslui turi daug įtakos. Atitinkamas šios srities supratimas ir svarbiausių principų žinojimas yra itin svarbus. Gana dažnai šioje srityje įvyksta pokyčių. Ką svarbu žinoti smulkiojo verslo atstovams, įžvalgomis ir patarimais dalinasi „Grant Thornton“ mokesčių ir verslo konsultacijų skyriaus vadovas Vykintas Valiulis bei apskaitos skyriaus vadovas Sergejus Abakumovas.
Du svarbiausi pakeitimai
Šiais metais, anot V. Valiulio, daugiausia įtakos turės du pokyčiai, kuriuos būtų galima įvardyti kaip vienus pagrindinių. Visų pirma, pelno mokesčio lengvatinio 5 proc. tarifo taikymo patikslinimas. „Siekiant didesnio teisinio aiškumo, buvo pataisytos Pelno mokesčio įstatymo 5 straipsnio 2 dalies nuostatos, kurios reglamentuoja lengvatinio 5 proc. tarifo taikymą. Įstatymo pakeitimu aiškiai nustatoma, kad lengvatinis 5 proc. pelno mokesčio tarifas gali būti taikomas tik tuo atveju, kai nustatyti susiję vienetai kartu neviršija nė vieno iš nustatytų dydžio kriterijų. Vadinasi, jų bendras vidutinis sąrašuose esančių darbuotojų skaičius neviršija 10 žmonių ir mokestinio laikotarpio bendros pajamos neviršija 300 tūkst. eurų“, – pasakoja „Grant Thornton“ mokesčių ir verslo konsultacijų skyriaus vadovas.
Kitas pakeitimas susijęs su Europos Sąjungos Tarybos priimtu sprendimu dėl pridėtinės vertės mokesčio (PVM) bendros sistemos. „ES komisija leido padidinti ribą, iki kurios galima nesiregistruoti PVM mokėtojais. 2021 m. sausio 22 d. Europos Komisijos sprendimu Lietuvai leista padidinti metinės apyvartos ribą, kurią viršiję apmokestinamieji asmenys turi mokėti pridėtinės vertės mokestį. Padidinta riba siektų 55 tūkst. eurų. Ji galėtų būti taikoma nuo atitinkamų PVM įstatymo pakeitimų Lietuvoje priėmimo iki 2024 m. gruodžio 31 dienos. Tačiau tam dar reikia, kad būtų inicijuoti ir priimti Lietuvos PVM įstatymo pakeitimai“, – teigia pašnekovas.
Mokestinės pagalbos pratęsimas
Išliekantys karantino suvaržymai – nemenkas iššūkis daugeliui. Pasak V. Valiulio, valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) pratęsė mokestinės pagalbos priemonių taikymą nuo COVID-19 pandemijos nukentėjusiam verslui bei gyventojams ir parengė naują sąrašą, į kurį patenkančioms bendrovėms nebus skaičiuojamos palūkanos, o mokesčių susigrąžinimo veiksmų nebus imamasi iki balandžio 30 dienos.
Be to, mažoms ir vidutinėms įmonėms valstybė skiria 150 mln. eurų pagalbos priemonę. Pašnekovas sako, kad pasinaudoti tokia galimybe gali ir naujos įmonės, ir tos, kurių apyvarta praėjusių metų lapkričio–sausio mėnesiais mažėjo 30 proc., palyginti su tuo pačiu laikotarpiu 2019–2020 metais.
Konsultacijos dėl mokesčių
Kiekvieną kartą dvejoti dėl geriausio sprendimo pasirinkimo mokestinėje aplinkoje nebūtina, o tai įrodo kitų valstybių geroji praktika. V. Valiulis atkreipia dėmesį, kad daugelyje ekonomiškai išsivysčiusių šalių konsultacijos mokesčių klausimais yra svarbi veiklos dalis, ne tik leidžianti išvengti galimų krizių ir nesklandumų, bet ir padedanti siekti užsibrėžtų tikslų: „Visuotinai priimta net ir smulkiausiems verslininkams turėti savo nuolatinį ar ilgalaikį mokesčių konsultantą, kuris padeda įvertinti mokesčių aspektus. Bendrosios kompetencijos teisininkas, apskaitininkas ar auditorius paprastai negali tinkamai aprėpti visų mokestinių aspektų, taip pat ydingas ir sporadiškas konsultavimasis vienu ar kitu mokesčių klausimu, nes tuomet mokesčių konsultantas, gerai nepažįstantis to kliento ir nežinantis jo verslo subtilybių, negali laiku įžvelgti kylančių mokestinių rizikų.“
Patarimai būsimiems verslininkams
Net įvedus visuotinį karantiną ir pasikeitus gyvenimo būdui, pasaulis nestovi vietoje, todėl ir naujo verslo idėjos nebūtina atsisakyti. Svarstant pradėti verslą, anot pašnekovo, svarbu kruopščiai įvertinti visus galimus mokestinius elementus, išanalizuoti reikiamą informaciją bei pasitarti su mokesčių konsultantu: „Tuomet bus laiku suvaldytos mokestinės rizikos, pavyzdžiui:
- veikla užsienyje, kad ir nuotoliniu būdu, gali lemti reikšmingas mokesčių prievoles;
- neatskleidus informacijos apie kartu su susijusiais asmenimis ar, pavyzdžiui, sutuoktiniu valdomus verslus, galima netinkamai taikyti mažesnį pelno mokesčio tarifą ar praleisti PVM mokėtojo registracijos prievolę;
- vykdant individualią veiklą, turėti riziką nešti atsakomybę ir asmeniniu šeimos turtu.“
Dar vienas svarbus elementas, keliantis nemažai iššūkių verslo naujokams, yra apskaita. Nors kompiuterinių programų pasirinkimas gana didelis, S. Abakumovo nuomone, šiuo atžvilgiu itin svarbus kompetentingas konsultantas: „Nuo šio „key element“ priklauso, kaip bus organizuoti ir suderinti apskaitos procesai įmonės viduje, koks pasirinktas IT sprendimas apskaitai organizuoti bei verslui valdyti ir kaip visi šie elementai sąveikaus tarpusavyje. Technologinė pažanga jau leidžia didesnę dalį bet kokio tipo verslo ūkinių operacijų sinchronizuoti, importuoti ar integruojant sistemas sujungti taip, kad žmogiškojo elemento įsitraukimas būtų minimalus. Tačiau galutinį sprendimą vis tiek turės priimti žmogus ir tai bus pagrindinis verslo klausimas: koks tai turi būti žmogus?“
Organizuojate renginį?
Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.