Mokesčiai sandėliuojant prekes platformose „eBay“ ar „Amazon“

Verslas

2016.09.06

Autorius: Kristina Augustinaitė

Temos: , .

Mokesčiai sandėliuojant prekes platformose „eBay“ ar „Amazon“

„KM Consulting“ įkūrėja - Kristina Makaveckaitė. Asmeninio albumo nuotr.

Ekonominę veiklą Lietuvoje įregistravę verslininkai dažnai renkasi savo prekes sandėliuoti užsienyje dėl įvairių priežasčių: siekdami užtikrinti greitesnį prekių pristatymą klientams ar atsižvelgdami į tarptautinių prekybos platformų, tokių kaip „Amazon“ ar „eBay“, automatinio prekių reitingavo paieškų rezultatus pagal faktinę prekės buvimo vietą. Apie tai, kokių mokestinių rizikų kyla verslininkams, pasirinkusiems sandėliuoti prekes tarptautinėse prekybos platformose, kalbamės su „KM Consulting“ įkūrėja konsultante Kristina Makaveckaite.

 

Rizika dėl mokesčių objekto persikėlimo

Pašnekovė atkreipia dėmesį, kad tais atvejais, kai prekes, pardavimo metu esančias ne Lietuvoje, parduoda Lietuvoje ekonominę veiklą įregistravę fiziniai ar juridiniai asmenys, būtina atidžiai išanalizuoti pardavimo schemą dėl galimo mokesčių objekto persikėlimo ir dėl to atsirasiančių mokestinių prievolių už šalies teritorijos ribų. „Užsienio valstybės, kurioje prekės yra sandėliuojamos, mokesčių administratorius visada suteiks reikiamą informaciją – visų pirma, ar tokios pajamos nepriskiriamos prie pajamų, uždirbtų per nuolatinę buveinę ten, taip pat ar reikia registruotis mokesčių mokėtoju“, – sako K. Makaveckaitė.

Dvigubo apmokestinimo rizika

„KM Consulting“ įkūrėja teigia, kad mokesčių, kurių objektas vis dėlto persikelia į užsienio šalį, sumokėjimas Lietuvos mokesčių administratoriui jokiu būdu neatleidžia nuo prievolės sumokėti juos ten, kur, remiantis galiojančiais teisės aktais, realios mokestinės prievolės iš tikrųjų kyla. Tai reiškia, kad, pavyzdžiui, Lietuvos prekybininkui, visus mokesčius mokančiam tik Lietuvos mokesčių administratoriui, gali kilti realių piniginių prievolių užsienio valstybei nuo tų pačių pajamų. Pašnekovė atkreipia dėmesį, kad tais atvejais, kai yra sudaryta dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartis, pateikus mokesčių sumokėjimą užsienio šalyje įrodančius dokumentus, nuo mokesčių Lietuvoje tokie prekybininkai atleidžiami, o susidariusios realios ir pagrįstos mokesčių permokos, aišku, grąžinamos.

PVM: svarbu atskirti sandorius

„Prekybos platformose, sakykime, jau minėtoje platformoje „eBay“ prekiaujantiems ir prekes laikantiems „eBay“ sandėliuose verslininkams reikia iš karto atskirti prekių išgabenimą į užsienyje esantį sandėlį nuo realaus vėliau įvyksiančio prekės pardavimo sandorio“, – sako K. Makaveckaitė.

 

„Galutinis prekės, kuri tiekimo metu jau yra užsienio šalies sandėlyje, pardavimas – visiškai atskiras sandoris…“

K. Makaveckaitė.

 

Pirmiausia pašnekovė atkreipia dėmesį, kad Lietuvoje įsiregistravusiam PVM mokėtojui savo prekių tiekimas į sandėlį, esantį EB teritorijoje, remiantis LR PVMĮ 5 (1) straipsniu, priskiriamas prie prekių pervežimo verslo tikslais, kuris apmokestinamas 0 proc. PVM tarifu pagal LR PVMĮ 49 straipsnį, jeigu užsienio šalyje Lietuvos prekybininkas įsiregistravęs į PVM mokėtojų registrą, ir standartiniu lietuvišku PVM tarifu – jei neįsiregistravęs. Abiem atvejais prekių pervežimo metu išrašoma PVM sąskaita faktūra, pirkėjo pusėje įrašius tuos pačius pardavėjo duomenis, tik nurodomas nebe lietuviškas, bet užsienio šalies suteiktas PVM mokėtojo kodas, jei, aišku, toks yra suteiktas. Kita vertus, „KM Consulting“ vadovė atkreipia dėmesį, kad tais atvejais, kai prekės išvežamos į sandėlius, esančius už EB teritorijos ribų, pagal šiuo metu galiojančią tvarką muitinėje surašomas laisvos formos dokumentas. „Galutinis prekės, kuri tiekimo metu jau yra užsienio šalies sandėlyje, pardavimas – visiškai atskiras sandoris: iš jo gautos pajamos, remiantis LR PVMĮ 3 ir 12 straipsniais, ne PVM objektas Lietuvoje, būtent todėl mokesčio deklaravimo ir sumokėjimo prievolė persikelia į užsienio šalį“, – aiškina K. Makaveckaitė.

Patarimai prekiaujantiesiems prekybos platformose

„Jokiu būdu neatsisakykite verslo modelio, t. y. sandėliavimo ne Lietuvoje, bet užsienyje, vien dėl pasikeisiančių mokestinių prievolių: sandėliavimas užsienyje ekonomiškai naudingas visų pirma dėl pardavimų augimo, o tai juk kiekvieno verslo tikslas“, – teigia „KM Consulting“ vadovė.

Pašnekovės teigimu, svarbiausia išsiaiškinti visas atsirasiančias mokestines prievoles šalyse, kuriose realiai vykdoma ekonominė veikla. Tapus mokesčių mokėtoju ne vienoje šalyje, K. Makaveckaitė pataria naudotis galiojančiomis dvigubo apmokestinimo sutartimis, pirkimo PVM ataskaita ir teisingai surašyti apskaitos dokumentus.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.