Mokėjimo sistemos 2020-aisiais
2016.01.07
Temos: Finansai, Technologijos.
Mokėjimo sistemos evoliucionuoja gana lėtai. Vis dėlto pastaraisiais metais atsiskaitymo srityje juntama vis ryškesnių permainų. Kaip atsiskaitymas atrodys artimoje ateityje, pasikalbėjome su SEB banko pardavimų kanalų strategijos ir plėtros vadovu Baltijos šalims Pauliumi Tarbūnu.
Nauji sprendimai privertė bankus pasitempti
Paklaustas, kokius inovatyviausius pastarųjų metų mokėjimo sprendimus išskirtų, P. Tarbūnas pamini porą vardų. „Galbūt pasirodysiu nuobodus, tačiau pasaulio mastu išskirčiau „Apple Pay“. Ne todėl, kad „Apple“ sprendimas yra kuo nors netikėtas, o todėl, kad pirmąkart matome mastą, kuris gali ir, manau, sukels proveržį mokėjimo srityje. „Apple“ šio atžvilgiu unikali – bendrovė daugybėje pasaulio šalių turi milijonus klientų, jau patikėjusių savo mokėjimo kortelių duomenis „Apple“. Jie žino, vertina ir pasitiki įmonės paslaugomis. Kitas geras pavyzdys kiek arčiau mūsų – „Klarna“ Švedijoje. Bendrovė sėkmingai atsignybė gana riebų pyrago gabalą e. prekybos srityje. „Klarna“ yra elektroninė piniginė, kurioje saugote savo mokėjimo kortelių duomenis ir kitą informaciją, reikalingą pirkti prekėms ar paslaugoms internetu“, – dėsto jis.
„Atsiras visur veikianti platforma, leidžianti į mobilųjį telefoną perkelti mokėjimo korteles, sąskaitas, lojalumo bei nuolaidų korteles“
P. Tarbūnas
Pastaruoju metu matome ir naują tendenciją. Tokios bendrovės kaip „TransferGo“ ar „TransferWise“ veikia srityje, kuri anksčiau priklausė kone išimtinai bankams. „Šios įmonės sėkmingai įsiskverbė ten, kur finansų institucijų siūlomos paslaugos turėjo spragų bei trūkumų: netiko kaina, greitis, paslauga atrodė komplikuota. Šios ir panašios įmonės verčia bankus pasitempti, nuolat tobulinti savo paslaugas“, – teigia P. Tarbūnas.
Mokėjimo kortelės pradės ilgą, bet užtikrintą kelionę į muziejus
Jau ilgokai stebime mokėjimo kortelių kilimą ir grynųjų pinigų svarbos menkėjimą. Ar tai reiškia, kad jau arti ta diena, kai gyvensime be grynųjų? „Tendencija, be abejo, tęsis. Vis daugiau žmonių supranta, kad atsiskaityti kortele patogu ir paprasta. Verslas taip pat išvengia grynųjų pinigų tvarkymo išlaidų, todėl nauda abipusė. Tačiau grynųjų pinigų dar nelaidočiau. Deja, mūsų įpročiai stiprūs ir prireiks dar ne vieno dešimtmečio, kol banknotus ar monetas padėsime į kolekcinį albumą“, – grynųjų pinigų nenuvertina pašnekovas.
Vis dėlto jau labai greitai galime pamatyti ir dar vieną tendenciją – pačių kortelių nykimą. Jas pakeisti grasina išmanieji telefonai ir laikrodžiai. Pasak P. Tarbūno, tam tereikia labai patogaus sprendimo, o galimą pavojų jau jaučia ir tokie gigantai kaip „MasterCard“ ir „Visa“. „Klientai renkasi kitas technologijas, kai jų patogumas pralenkia esamų technologijų patogumą. Kol kas nedrįsčiau tvirtinti, kad mokėti išmaniuoju telefonu parduotuvėje būtų patogiau, nei išsitraukti mokėjimo kortelę. Tačiau, kai atsiras visur veikianti platforma, leidžianti į mobilųjį telefoną perkelti mokėjimo korteles, sąskaitas, lojalumo bei nuolaidų korteles ir siūlanti dar vieną kitą staigmeną, tuomet mokėjimo kortelės pradės ilgą, bet užtikrintą kelionę į muziejaus lentynas“, – teigia jis.
Taigi ir artimiausi pokyčiai priklausys nuo to, kokios inovacijos ateis į telefonų ir laikrodžių rinką. „Manau, kad pasaulio mastu išmanieji telefonai išliks labai patrauklia platforma inovacijoms mokėjimo srityje. Tačiau esu įsitikinęs, kad vis daugiau dėmesio bus skiriama dar mažesniems nešiojamiesiems įrenginiams – 5–10 metų perspektyvoje pirmiausia išmaniajam laikrodžiui“, – įsitikinęs P. Tarbūnas.
Organizuojate renginį?
Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.