...

Medžioklė: vieniems hobis, kitiems verslas. Ką svarbu žinoti?

Verslas

2020.03.12

Autorius: Kamilija Linkutė

Temos: , .

Medžioklė: vieniems hobis, kitiems verslas. Ką svarbu žinoti?

Raimondas Kundra Asmeninio albumo nuotr.

Atėjus pavasariui, suaktyvėja medžioklės sezonas. Vieni renkasi šią veiklą kaip laisvalaikio leidimo būdą, kiti yra linkę burtis į medžiotojų būrelius, kuriuose medžioklė tampa pajamų šaltiniu, o ne hobiu. Greičiausiai visi sutiktų, kad šioje padidintos rizikos veikloje svarbiausia yra saugumas. Nesunku įsivaizduoti, kiek nenumatytų įvykių gali nutikti medžiojant, tačiau tikrai ne visi medžiotojai į tai kreipia dėmesį. Kuo svarbus medžiotojų draudimas ir kokios yra dažniausios nenumatytos rizikos, pasakoja draudimo įmonės „Colemont“ pardavimų direktorius Raimondas Kundra.

Medžiotojų draudimo aktualumas

Medžiotojų būreliai neretai gauna ieškinius dėl netinkamo medžioklės ploto priežiūros ar kitos žalos, padarytos medžioklės metu. Siekiant apsisaugoti nuo nelaimingų atsitikimų, medžiojantys asmenys draudžiasi medžiotojų draudimu. 

Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 6.283 straipsnyje skelbiama, kad, suluošinus ar kitaip sužalojus fizinį asmenį, už žalą atsakingas asmuo privalo nukentėjusiam asmeniui atlyginti visus šio patirtus nuostolius ir neturtinę žalą.

„Žinoma, nukentėjęs asmuo gaus gydymą bei nedarbingumą, jei yra draustas valstybiniu socialiniu draudimu, tačiau kadangi yra kaltininkas, ir „Sodra“, ir Ligonių kasos išsireikalaus regreso tvarka patirtas išlaidas iš kaltininko. Be to, pretenziją kaltininkui gali pareikšti ir artimieji: negautos pajamos, neturtinė žala ir pan. Prie šių išlaidų gali prisidėti ir teisinės gynybos, advokato išlaidos, kurios irgi bus nemaža dalis šeimos biudžeto. Šias išlaidas ir kitus nuostolius padengia medžiotojo ir medžioklės vadovo draudimo paketas“, – dėsto R. Kundra. 

Medžiotojų būreliai atsakingi už medžioklės plotą

Pašnekovas atkreipia dėmesį, kad medžiotojų būreliai nuomojasi medžioklės plotus, kurie susideda iš miškų ar pasėlių: „Tai dažnai būna ūkininkų plotai. Būtent dėl to medžiotojų būrelis yra atsakingas už tai, kad jie nesugadintų to ploto. Tačiau pavasarį kanopiniai gyvūnai dažnai sugadina plotus ir būrelis turi atlyginti nuostolius. Tuomet ir žiūrima, kieno yra atsakomybė, ar galima padengti draudimu.“ 

Draudžiamųjų įvykių pavyzdžiai

Nelaimingų įvykių, susijusių su medžiokle, gali pasitaikyti itin daug, tačiau dažniausius, kuriems gali būti taikomas draudimas, nesunku išskirti. 

„Medžioklės metu per klaidą nušovėte ūkininko gyvulį, sužalojote medžioklės draugą ar kitą dalyvį, būdamas medžioklės vadovu blogai išaiškinote medžioklės eigą, taisykles, tvarką ar blogai atlikote medžioklės vadovo pareigas, todėl susižalojo medžioklės dalyviai arba nukentėjo kiti asmenys ar jų turtas, iškritimas iš medžioklės bokštelio, neatsargus elgesys su ginklu, dėl kurio tampama neįgaliu ar mirštama“, – vardija pašnekovas.

Svarbu tinkamai užpildyti draudžiamojo įvykio aktą

Fiksuojant draudžiamąjį medžioklės įvykį, labai svarbu atkreipti dėmesį į teisingą akto užpildymą. Pirmiausia komisija išmatuoja pažeistą plotą, tuomet pildomas aktas. Akte būna nurodomi agrotechninių reikalavimų laikymasis, ploto kadastrinis numeris. Labai svarbu fiksuoti terminus. „Ar laiku seniūnas pranešė būreliui (tą pačią dieną, kai gavo prašymą), ar komisija sušaukta per septynias dienas. Jei terminų nebuvo laikytasi, tai būtina užfiksuoti akte. Kada ūkininkas pastebėjo žalą, kada pranešė. Jei aiškiai matyti, kad žala sena, reikia tai fiksuoti akte arba jo nesurašinėti (toks aktas bus ginčijamas teisme)“, – teigia R. Kundra.

Tokio pobūdžio draudimas didžiojoje dalyje Europos yra privalomas

„Daugelyje Europos Sąjungos šalių šis draudimas yra privalomas. Mūsų manymu, tik laiko klausimas, kada ši prievolė ateis ir į Lietuvą“, – svarsto pašnekovas.

„Colemont“ pardavimų direktorius atskleidžia, kad šiuo metu Lietuvoje yra daugiau kaip 27 privalomieji draudimai (transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės draudimas, sveikatos priežiūros įstaigų civilinės atsakomybės draudimas ir daugybė kitų): „Renkantis medžiotojų draudimus, reikia būti labai atidiems. Svarbu atkreipti dėmesį, kiek stipriai produktas pritaikytas ir orientuotas į medžiotojus. Administruojant pretenzijas, dirba nepriklausomi aukštos kvalifikacijos biologijos mokslininkai bei teisininkai.“ 

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.