...

Kodėl nereikia bijoti žengti į IT sritį vyresniame amžiuje?

Verslas

2022.07.18

Autorius: bzn start

Temos: , , .

Kodėl nereikia bijoti žengti į IT sritį vyresniame amžiuje?

Rimantas Benetis Asmeninio albumo nuotrauka

„IT sritį galima matuotis net tik universiteto suole, pradėti mokytis programuoti vyresniame amžiuje, jau susiformavusiai ir brandžiai asmenybei – tik privalumas“, – įsitikinęs JAV programavimo paslaugų įmonės „Devbridge“ technologijų direktorius Rimantas Benetis.

Apie ką reikia pagalvoti, prieš keičiant profesiją ir žengiant į IT sritį? Kodėl verta pabandyti iš arčiau susipažinti su technologijomis, net jeigu ir neplanuojate tapti programuotojais? Kiek laiko prireiks naujiems įgūdžiams įgyti, jeigu savarankiškai pradėsite kaupti techninių žinių bagažą?

Koją kiša baimė ir stereotipai

Anot technologijų direktoriaus, labai dažnai žmonės, prieš kelerius ar daugiau metų baigę universitetą, susikūrę karjerą bei stabilų finansinį pagrindą, bijo išeiti iš savo komforto zonos ir išbandyti naują sritį. Tačiau norintys pakeisti profesiją ir susižavėję perspektyvia technologijų sritimi, labai dažnai prisiklauso stereotipinių nuomonių ir nebeišdrįsta žengti to lemiamo žingsnio keisti savo karjeros kryptį.

„Nereikia nuvertinti savęs, nes ir kitoje srityje, jau perėjus į technologijų sektorių, sukaupta profesinė patirtis ir įgūdžiai irgi yra svarbūs. Žinoma, reikia nemažai analitinio mąstymo, bet išmokti programuoti tikrai gali visi. Techninė dalis nėra tokia sudėtinga, kaip daugeliui atrodo. Programavimas – labai plati profesija, kurioje kiekvienas gali atrasti sau mieliausią darbo specifiką. Požiūris, kad programuotojas tik sėdi prie kompiuterio ir beveik su niekuo nebendrauja jau yra labai pasenęs.

Taip pat vis dar pasitaiko baimių, kai brandaus amžiaus žmonės mano, kad nuėję į IT įmonę ras vien tik jaunus kolegas, bus sudėtinga rasti bendrą kalbą ar pritapti. Tačiau vien mūsų įmonėje jau daugelį metų daugiau nei 80 procentų specialistų sudaro vien tik patyrę ir ilgametę patirtį sukaupę darbuotojai. Tačiau itin svarbu mėgti komandinį darbą, lavinti bendravimo įgūdžius, gebėti konstruktyviai spręsti konfliktus. Požiūris į darbą ir asmeninės savybės čia turi lemiamos reikšmės, nes techninius dalykus yra lengviau išmokyti nei pakeisti žmogaus nusistatymą“, – teigia R. Benetis.

Prireiks kantrybės ir užsispyrimo

Direktorius pabrėžia, kad apsisprendę pereiti į IT, vieni renkasi universiteto suolą, kiti mokytis pradeda savarankiškai arba stoja į privačių kompanijų įkurtas įvairias akademijas. Visi šie keliai yra teisingi, o išmokti programuoti ir įgyti pagrindus galima ir per pusmetį, tik labai svarbu turėti užsispyrimo ir labai daug motyvacijos pradėti nuosekliai ir kantriai mokytis.

„Pirmiausia reikėtų susidėlioti aiškų planą, kaip pradėti mokymosi procesą ir surasti sau labiausiai patinkančią kryptį. Paieškokite informacijos internete, pasimokykite teorijos ir pamažu pradėkite mokytis ją taikyti. Tačiau, jei žiūrėtume dar plačiau, tai siūlyčiau pradėti mokymosi procesą nuo tipizuotų kalbų tokių kaip Java, .NET, C++ ir tik tada pasukti į dinamines kalbas tokias, kaip JavaScript ar Python. Tai leis geriau suprasti struktūrizavimą ir vėliau bus lengva pereiti prie kiek sudėtingesnių procesų, dinaminių kalbų mokymosi. Jeigu pradėsite nuo dinaminių kalbų, pereiti prie tipizuotų bus kur kas sudėtingesnis procesas. Populiarumo viršūnėje šiuo metu karaliauja JavaScript programavimo kalba. Šiandien ji yra populiariausias variantas ir daugelį metų yra lyderiaujanti kalba technologijų srityje, taikoma ir puslapių kūrimui, ir gali būti naudojama back-end kūrimui. Svarbu gerai suvokti pačios programavimo kalbos struktūrą ir išmokti skaidyti elementus nepriklausomais gabalais, pravers ir kiek gilesnė testavimo procesų samprata“, – pataria technologijų direktorius.

Konkurencingo atlygio teks palaukti

Rimantas pabrėžia, kad dažnai technologijų sektoriumi susižavima dėl patrauklių atlyginimų ir puikių darbo sąlygų, tačiau vos pradėjus žengti pirmuosius žingsnius, nereikėtų tikėtis aukso kalnų.

„Paprastai programuotojai gali nesukti galvos dėl finansinės gerovės, leisti sau užsiimti mėgstamais hobiais, keliauti. Tačiau nors ir rinkoje taip trokštamiems specialistams yra siūlomas dažnai vidutinį atlyginimą šalyje gerokai viršijantis atlygis, tik pradėjus karjerą jaunam programuotojui nereikėtų tikėtis iš karto labai daug uždirbti. Visada kartoju, jog mes visi savo atlyginimą ne gauname,  o užsidirbame. Taisyklė paprasta – kai specialistas gali daryti sudėtingesnius darbus, jis už tai ir gauna atitinkamai daugiau. Augant kvalifikacijai auga ir už darbą skiriamas atlygis. Pačioje pradžioje atlygis siekia Lietuvos vidurkį, tačiau tobulėjant jis labai greitai kyla, jau po pusmečio, metų programuotojo alga gali augti dvigubai ir daugiau. Programuotojo atlygio ribos yra iš ties plačios, tačiau pakeitus profesiją reikėtų įsivertinti, kad solidaus užmokesčio gali tekti palaukti“, – įsitikinęs R. Benetis.

Pasitarnaus ir kitose srityse

Anot technologijų direktoriaus, programavimas yra mąstymo būdas, tad net jeigu žmogus nenori persikvalifikuoti ir pereiti dirbti į IT sritį, sukauptos techninės žinios, programavimo kalbų išmanymas ar net elementarus suvokimas, kaip veikia išmanioji programėlė telefone, gali pasitarnauti bet kurioje srityje.

„Mažiau susidūrę su programuotojo darbu retai nutuokia, kad šiame darbe turi gerai išmanyti ir kitas disciplinas. Pavyzdžiui, kurdamas finansinę programą, turi suvokti kaip veikia finansai, medicininę – žinoti anatomijos pagrindus ir pan. Kartą pats turėjau atsiversti ir prisiminti 7-os klasės geometrijos vadovėlį. Man per savo karjerą teko išbandyti įvairiausių sričių, esu nuolatiniame pokyčių sūkuryje. Svarstantiems apie programuotojo darbą reiktų pasiruošti nuolatiniam naujų dalykų mokymuisi ir pažinimui, tai yra didžiulis privalumas. Programavimas – tai veiksmų skaldymas į mažesnius vienetus. Reikia ne tik inžinierių savybių. Programuotojas turi mokėti programavimo problemą paaiškinti paprastai, viešojo kalbėjimo įgūdžiai čia irgi yra svarbūs, kaip ir mokėti perprasti kliento verslo specifiką.  Karjeros sėkmę nulemia sugebėjimas dirbti komandoje, geranoriškumas ir labai geras suvokimas, ką reikia padaryti ir kokiame kokybės lygyje. Reikia susitaikyti, kad teks mokytis visą gyvenimą, tačiau sukauptos žinios pravers žengiant į technologijų sritį ir siekiant karjeros“, – akcentuoja R. Benetis.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.