...

Karas Ukrainoje keičia būsto nuomos rinką: net ir augant kainoms, miestuose beveik neliko pasiūlos

Verslas

2022.04.11

Autorius: bzn start

Temos: , .

Karas Ukrainoje keičia būsto nuomos rinką: net ir augant kainoms, miestuose beveik neliko pasiūlos

Gustas Germanavičius Asmeninio albumo nuotrauka

Nuo karo Ukrainoje pradžios Lietuvoje nekilnojamojo turto (NT) nuomos pasiūla mažėjo visuose didžiuosiuose šalies miestuose, o labiausiai tai atsispindėjo žemiausiuose kainų segmentuose. Prie pokyčių rinkoje prisidėjo ir nuo karo savo šalyje bėgantys ukrainiečiai.

Jei žvelgtume į Vilniaus nuomos rinką, visame mieste anksčiau buvo nustatytos kainų grindys, t. y. žemiausia absoliuti kaina už nuomojamą turtinį vienetą, kuri siekė 250–300 eurų, priklausomai nuo gyvenamojo rajono. Per paskutinį mėnesį ji padidėjo 100 eurų ir šiandien išsinuomoti mažą butą sostinėje mėnesiui kainuoja 350–400 eurų.

Klaipėdoje šiuo metu būsto nuomai apskritai beveik nebeliko. Akimirksniu išgraibstomi net iki šiol nepaklausūs buvę maži butai, nuo miesto nutolę namai, sodybos ir net vienkiemiai.

Tačiau, svarbu atsižvelgti ir į tai, kad būsto nuomos kainos sistemingai augo visus pastaruosius 12 mėnesių. NT skelbimų portalų Lietuvoje „Aruodas.lt“ duomenimis, per metus jos Kaune ir Vilniuje paaugo beveik 13 proc., o centriniuose miestų rajonuose – beveik 20 proc.

Karo padiktuoti pokyčiai

Pasak sutelktinio investavimo į NT nuomos projektus platformos „InRento“ įkūrėjo Gusto Germanavičiaus, pokyčius būstų nuomos rinkai padarė ir nuo karo bėgantys ukrainiečiai. Tiksliai pasakyti, kokio jie dydžio, kol kas dar per anksti. Mat nemažai lietuvių užleido savo butus, priėmė į savo namus ar ukrainiečiai rinkosi trumpalaikius nuomos sprendimus ar svečių namus. Vis tik įsivertinti kelis nuomos demografinius ir ekonominius aspektus jau galima.

„Kadangi mūsų šalis ir miestai yra maži, net ir nedidelis ukrainiečių imigrantų skaičius gali kelti tam tikrus iššūkius nuomojamų būstų rinkai. Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje yra itin riboto būsto nuomai pasiūla ir sutrikimai statybinių medžiagų grandinėje sumažina plėtotojų galimybes ją padidinti“, – sako G. Germanavičius.

Jis pratęsia, kad greito būstų nuomai pasiūlos augimo neverta tikėtis ir dėl pastaruoju metu matomo itin didelio statybinių medžiagų kainų kilimo – medis, stiklas ir metalas brango daugiau nei 20 proc. Taip yra todėl, kad jos daugiausia būdavo importuojamos į Europą iš Rusijos ir Ukrainos rinkų.

„Dėl žaliavų vėlavimų naujai vystomi projektai gali susidurti su iššūkiais. Tačiau Europai užtikrinus naujas stiklo, metalo, medienos tiekimo grandines iš kitų šalių ir žemynų, tikėtinas, ir vystymo rinkos stabilizavimas. Trumpuoju laikotarpiu tikėtinas ir nuomos kainų augimas, tačiau atsiradus daugiau alternatyvų parduodamo būsto segmente, nuomos kainos vėl turėtų nustoti augti“, – pasakoja G. Germanavičius.

Situacija gyventojams išlieka palanki

Svarstydamas, kokią įtaką dabartinė situacija daro lietuviams, norintiems išsinuomoti būstą, „InRento“ vadovas sako, kad nepaisant kylančių kainų, esame pakankamai geroje situacijoje, lyginant su kitomis Vakarų Europos valstybėmis.

„Nors Vilniaus būstų nuomos rinka darosi panašesnė į Vakarų Europos valstybių, tačiau lyginant kainas, ji pas mus išlieka santykinai pigi. Net ir šiandien jame vis dar galime rasti nemažai butų už 400–500 eurų per mėnesį. Jei žmogus kiekvieną mėnesį uždirba 1000–1200 eurų (į rankas), tai būsto nuoma nesudaro net 50 proc. mėnesinių išlaidų. Vakarų Europos didmiesčių gyventojai tokių kainų ir pajamų santykio gali tik pavydėti, tad dar yra kur kainoms augti“, – aiškina G. Germanavičius.

„InRento“ vadovas ir įkūrėjas pratęsia, kad vertinant investuotojų į NT nuomos projektus elgesį, aiškių pokyčių jame kol kas dar nesimato. Dalis iš jų į šias investicijas šiuo metu gali žiūrėti kiek atsargiau, tačiau kiekviena krizė šalyje kartu atveria ir galimybių.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.