...

Kaip pasiruošti investicijoms?

Verslas

2016.07.11

Autorius: Povilas Sabaliauskas

Temos: , .

Kaip pasiruošti investicijoms?

„Startup.lt“ investuotojas - Arvydas Bložė. Asmeninio albumo nuotr.

Pastaruoju metu startuolių pasaulyje kaip niekada daug triukšmo. Ieškančiųjų investicijų – tūkstančiai. Renginių, kuriuose jie gali pasirodyti, – šimtai. Vyraujant tokiai konkurencijai, tokiame troškinyje išlieka ir kažko pasiekia tik patys geriausieji. O geriausius nuo ne tokių gerų atskiria sprendimų priėmimas. Taigi kaip išmokti laiku pasielgti taip, kaip reikia? Apie tai, ko šiuo metu reikia, kad pritrauktum investiciją iš tinkamų žmonių, pasikalbėjome su „Startup.lt“ investuotoju Arvydu Blože.

Sėkmės garantas – kryptingas darbas

Jeigu manote, kad startuoliams sunku, vadinasi, per mažai žinote apie investicinių fondų situaciją. Jiems irgi sunku. Žinoma, dėl šiek tiek kitokių priežasčių. Startuoliai vargsta ieškodami, o fondai atsirinkdami. A. Bložė įvardija išties įspūdingus skaičius. Fondų valdytojai per mėnesį gauna maždaug po 800 užklausų el. paštu. Jeigu savo darbą atlieki pareigingai, turi į visas jas vienaip ar kitaip sureaguoti. Kita vertus, fondai ne tik skaito laiškus. Apie 30 proc. investicijų suranda patys. Tam yra skautai, informacijos šaltiniai, renginiai. Tačiau ko šiais kanalais ieškoma? Kaip atkreipti fondo dėmesį?

„Visų pirma reikia žinoti, ko tu nori. Kai žinai, kokie tavo prioritetai, tau lengviau įvardyti, kurioje srityje labiausiai reikėtų pagalbos. Kitaip tariant, atsiranda supratimas, kieno būtent tu nori būti pastebėtas. Tai gali būti mentoriai, konsultantai, viešųjų ryšių specialistai, investuotojai. Atsižvelgiant į tai, kokios pagalbos ieškoma, ir veiksmų planas turi būti skirtingas. Todėl labai svarbu nesiblaškyti. Neverta švaistyti laiko įvairiuose konkursavimo renginiuose. Jų yra daugybė, bet jie toli gražu ne visada gali būti naudingi“, – aiškina investuotojas.

 

„Investicijos siekiantis startuolis turėtų labai tiksliai suprasti, kur jis yra ir kokios pagalbos jam reikia.“

A. Bložė.

 

Pasak pašnekovo, visi žmonės, kurie sėkmingai daro vieną žingsnį po kito, galiausiai pastebimi. Mūsų ekosistema visgi yra nedidelė ir investuotojas čia gali pastebėti kiekvieną potencialų staruolį. Taigi, norint būti pastebėtam, reikėtų tiesiog negalvoti apie tai, kaip būti pastebėtam. Reikia susitelkti į tai, koks turi būti artimiausias uždavinys, kurį įvykdęs priartėsi prie tikslo. Jeigu kryptingai tai darysite, gana greitai jūsų pastangos bus įvertintos ir atsiras norinčiųjų jums padėti.

„Investicijos siekiantis startuolis turėtų labai tiksliai suprasti, kur jis yra ir kokios pagalbos jam reikia. Startuoliui niekada nereikia pinigų. Jam reikia biudžeto, pavyzdžiui, rinkodaros žmogui pasamdyti. Tačiau toks poreikis atsiranda tik iš supratimo, ką tu privalai artimiausiu metu pasiekti. Startuolio pasakymas, kad investicijos jam dabar nereikia, jau rodo, kad yra tam tikras supratimas. Tai reiškia, kad supranti, jog investicija rezultatų duos tik patiems sukūrus tam tikras prielaidas. Pinigai naudingi tik tuo atveju, jeigu padeda įsitikinti, kad tam tikri sprendimai duoda rezultatų“, – sako A. Bložė.

Pasirinkimas turi būti abipusis

Investuotojas startuolius perspėja ir dėl to, kad nereikėtų pulti į pirmo pasitaikiusio fondo glėbį. Investicija visų pirma yra ilgalaikis įsipareigojimas, pasižadėjimas kelerius metus dirbti kartu, siekti bendro tikslo. O tai galima daryti tikrai ne su bet kuo.

„Investuotojai tikrai gali būti ne tie. Reikia suprasti, kad investavimas yra verslo santykiai. Nuolat matome, kiek konfliktų kyla tarp įmonių akcininkų. Investavimo srityje lygiai taip pat. Reikia suprasti, kad investicijos priėmimas yra sėdimas į tą pačią valtį kokiems septyneriems metams. Turėsi su tais žmonėmis kartu irkluoti. Tačiau bus tokių atvejų, kai prasidės įtampa, kažkas neirkluos, kažkas irkluos ne taip… Aš labai patarčiau startuoliams iš anksto pasikalbėti su buvusio fondo įmonėmis, pasidomėti, kaip fondas elgiasi sunkesnėmis akimirkomis. Namų darbus reikia atlikti, nes jau geriau jokių pinigų nei bet kokie“, – įsitikinęs pašnekovas.

A. Bložė pataria nesidrovėti ir paprasčiausiai kelti investuotojui tam tikrus reikalavimus. Priimant tokį atsakingą sprendimą, tai visiškai natūralu. „Sakyčiau, kad mes kaip tik labai pozityviai žiūrime į startuolius, kurie turi savo poziciją. Puiku, kai numatomi ateities sprendimai, siekiama laisvės kai kuriais verslo valdymo aspektais. Štai kodėl labai svarbu, kad investuotojas išmanytų sritį, kurioje dirba startuolis. Būtinai reikėtų paklausti, koks yra investuotojo pažinčių tinklas, su kuo jis gali suvesti, kaip galės prisidėti prie kito investicinio raundo pritraukimo. Jeigu gerai supranti, ką tau reikės daryti, nepalyginamai geriau suprasi, koks turėtų būti investuotojo vaidmuo“, – teigia jis.

Negalima prarasti alkio

Investuotojas pastebi ir tai, kad pinigų pritraukimas ne tik suteikia galimybių, bet ir kelia tam tikrų pavojų. „Yra rizika pamatyti sąskaitoje daug pinigų ir nusiraminti. Tai nėra verslo rizika, bet atsiranda pavojus, kad pasijusi per saugiai. Staiga esi nebe toks alkanas. Gali sau leisti paišlaidauti ten, kur anksčiau negalėdavai. Visada turi būti pusiausvyra. Jau geriau, kad tau būtų šiek tiek per mažai negu per daug“, – neabejoja A. Bložė.

Jis pripažįsta, kad neretai startuolius ištinka jauno ir perspektyvaus sportininko sindromas, kai pasiekus pirmą didesnį tikslą staiga atsiranda iliuzija, kad viskas jau padaryta. „Mes patys dažnai pastebime, kad startuoliai per du ar tris mėnesius, per kuriuos reikia atlikti būtinus namų darbus, kad gautum investiciją, nebijo dirbti po 60 ar net 80 valandų per savaitę. Jie įdeda labai daug pastangų ir pasiekia savo rezultatą. Tačiau galiausiai atsitinka taip, kad per tuos tris mėnesius nuveikiama daugiau nei per visą jau po investicijos prasidedantį etapą. Kodėl taip yra? Čia prasilenkia investuotojo ir startuolių tikslo suvokimas. Fondui galutinis tikslas yra startuolio pardavimas ar sėkmingo verslo sukūrimas. O startuoliams neretai tikslu tampa pats investicijos gavimas. Gauname pinigų ir viskas. Darbas padarytas. Kitaip tariant, dingsta alkis“, – aiškina pašnekovas.

Alkio praradimas – bene didžiausia nelaimė, galinti nutikti startuoliui. Kaip jos išvengti? Tiesiog negalima pamiršti, kad investicija yra tik pradžia, o ne pabaiga. „Švęsti čia nėra ko. Tikslas dar kažkur toli. Investicija kaip tik yra proga prisiimti dar daugiau atsakomybės. Startuoliui turi susiformuoti verslo savininko mentalitetas, kurį, deja, nedaugelis išlaiko. Pinigų gavimas jokiu būdu negali tavęs įstumti į komforto zoną“, – perspėja A. Bložė.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.