...

Kaip augantiems verslams pritraukti investuotojus?

Verslas

2020.07.28

Autorius: Reda Aleliūnaitė

Temos: .

Kaip augantiems verslams pritraukti investuotojus?

Investuotojų pritraukimas yra viena svarbiausių ir galbūt opiausių temų besikuriančiam verslui. Kaip turėtų atrodyti šis procesas? Ar yra patvirtintas sėkmės receptas? Augančiam verslui pataria „Verslo angelų fondo II“ vadovaujantysis partneris Arvydas Strumskis. Kaip pasiruošti šiam verslo vystymo žingsniui ir į ką reikėtų atkreipti dėmesį?

Investuotojų pritraukimas – iš anksto suplanuotas žingsnis

Pasak A. Strumskio, investuotojų pritraukimo į verslą procesas gali būti ir labai sklandus, ir sudėtingas procesas. Vienas pagrindinių aspektų, kurį verslo įkūrėjai turėtų įgyvendinti, tai pradėti galvoti apie investavimo šaltinius dar ankstyvoje verslo stadijoje.

„Investuotojų pritraukimas turi būti planuojamas, tada šis procesas vyksta sistemingai ir, tikėtina, sklandžiai. Verslo įkūrėjai pradeda ruoštis susitikimams, rinkti medžiagą apie investuotojus, organizuoti susitikimus su jais. Rekomenduočiau tam tikrai ruoštis iš anksto, numatant, kada galima bus „pitchinti ir susipažinti su investuotojais“, – atkreipia dėmesį pašnekovas.

Jeigu svarstote pradėti verslą ar startuolį, jau planuojant reikia pradėti galvoti, kokio investuotojo jums reikės. „Investavimas yra verslo augimo dalis, todėl verslininkai turi planuoti, kada prisitraukti investicijas ir ką turėtų prisitraukti. Ar prisitraukti didelį fondą, ar fondą, dirbantį per keletą šalių, o galbūt vieną ar net kelis verslo angelus? Ir, žinoma, tada susipažinti su investuotojais“, – pataria fondo valdytojas ir pabrėžia, kad šiam žingsniui verslininkai turi pasiruošti iš anksto.

Santykių vystymas – svarbus elementas

Anot „Verslo angelų fondo II“ vadovaujančiojo partnerio, dar vienas iš svarbių aspektų investuotojų paieškoje yra santykių vystymas. Investuotojai nėra tik finansavimo šaltinis, tai asmenys, su kuriais ateityje teks bendradarbiauti. „Pasitaiko atvejų, kai verslo idėjos išties neblogos, tačiau bendraujant išryškėja skirtingi požiūriai, tad kaip mes toliau dirbtume kartu? Gali būti sudėtinga“, – įžvalgomis dalinasi ekspertas.

A. Strumskis siūlo su investuotojais susipažinti iš anksto ir su laiku stiprinti ryšį. Čia ir praverčia strategija investuotojų paieškai pasirengti kuo anksčiau – tokiu atveju santykiams vystyti turima daugiau laiko. „Svarbu atsiminti, kad investuotojai taip pat yra žmonės, tarp partnerių turi būti ir „chemijos“ elementas, ne tik pinigai, kad galėtų kartu ateityje sklandžiai dirbti. Investuotojas tam tikru momentu ateina kaip verslo partneris ir tai yra ne mažiau svarbi proceso dalis, bet pirminius santykius su investuotoju jau reikia turėti“, – tikina ekspertas.

Komandos stabilumas – pliusas investuotojų akyse

Fondo valdytojas A. Strumskis išskiria ne tik pasiruošimo ar santykių vystymo svarbą. Verslo krypties turėjimas ir stipri komanda – šie aspektai taip pat padeda investuotojų akyse susikurti gerą reputaciją: „Pirma, verslas turėtų aiškiai apsibrėžti, koks verslas yra vystomas: pelną generuojantis ar tai būtų, pavyzdžiui, socialinė veikla.“

Pagal pasirinktą verslo tipą ieškomi ir investuotojai. Aiški strategija ir argumentacija, kodėl kalbamasi būtent su šiais, o ne kitais investuotojais, parodo, kaip nuodugniai dar ankstyvoje verslo planavimo stadijoje įkūrėjai apmastė investuotojų pritraukimo žingsnį.

„Antra, svarbu turėti stabilią komandą, nes investuotojai tikrai ją įvertina: komandos pasiruošimą ir pasirengimą dirbti“, – teigia ekspertas. Šis aspektas susiejamas ir su ankstesniais eksperto paminėtais investuotojų paieškos kriterijais: išankstiniu pasiruošimu ir investuotojų paieškos planavimu, kryptingu verslo įkūrėjų ir investuotojų santykių vystymu. Stipri ir stabili komanda padeda investuotojams sudaryti aiškų ir kryptį turinčio verslo įvaizdį, kuris neretai ir gali būti raktas į sėkmę bei investicijų pritraukimą.

Ekspertai

Arvydas Strumskis

Arvydas Strumskis

Vadovaujantysis partneris / „Verslo angelų fondas I“

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.