Jauno verslo finansavimo šaltiniai

Verslas

2016.01.19

Autorius: Kristina Augustinaitė

Temos: , .

Jauno verslo finansavimo šaltiniai

Jauno verslo finansavimo šaltiniai. Flickr.com nuotr.

Verslo pradžiai skirtos finansinės pagalbos priemonės palengvina verslo steigimąsi ir padeda verslininkams saugiai įsibėgėti. Apie įvairias jauno verslo finansavimo tendencijas kalbamės su UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ („Invega“) Priemonių valdymo skyriaus vadove Inga Beiliūniene.

Finansavimo galimybės jaunam verslui

„Vienos palankiausių sąlygų gauti finansavimą verslo pradžiai sudarytos naudojantis Verslumo skatinimo fondo (VSF) paskolomis“, – sako „Invegos“ Priemonių valdymo skyriaus vadovė. Pasak pašnekovės, visi fiziniai asmenys, siekiantys pradėti ar jau plėtojantys pradėtą verslą, labai mažos ir mažos įmonės, veikiančios iki vienų metų, bei socialinės įmonės gali kreiptis dėl šių lengvatinių paskolų (iki 25 tūkst. eurų) į jas teikiančias kredito unijas. Paskolos teikiamos ir investicijoms, ir apyvartai, pavyzdžiui, patalpoms pritaikyti, įrangai, žaliavoms ar prekėms įsigyti.

 

„Finansavimui tinka visos veiklos sritys, išskyrus tas, kurių remti neleidžia tam tikri Europos dokumentai, konkrečiai tai būtų veiklos, susijusios su tam tikrais ūkio sektoriais: žuvininkystės ir akvakultūros sektoriumi, anglių sektoriumi, žemės ūkio produktų pagrindine gamyba, perdirbimu ir prekyba“

I. Beiliūniene

 

I. Beiliūnienė pabrėžia, kad skolinimąsi lengvina kelių finansinių priemonių derinimas: individuali garantija, palūkanų ir darbo užmokesčio kompensavimas. „Valstybės užnugaris jaunimui, ieškančiam lėšų pirmojo verslo pradžiai, yra ypač svarbus, todėl finansavimas, suteiktas su individualiomis garantijomis, vertinamas kaip ne toks rizikingas, todėl kredito įstaigoms tokius verslo projektus kur kas patraukliau finansuoti“, – teigia ji.

Pašnekovė pasakoja, kad pasinaudojusieji VSF finansavimo galimybėmis šiais metais galėjo kreiptis dėl papildomų lengvatinių priemonių – dalinio paskolų palūkanų kompensavimo (95 proc. sumokėtų palūkanų) ir dalies darbuotojų darbo užmokesčio kompensavimo. Susigrąžintas lėšas verslininkai sėkmingai investavo į verslo plėtrą. „Tai yra reali pagalba verslo pradžiai“, – įsitikinusi „Invegos“ Priemonių valdymo skyriaus vadovė.

Pašnekovė atkreipia dėmesį, kad gavusieji VSF paskolą šiuo metu gali pasinaudoti ir „Invegos“ teikiama individualia garantija. Verslininkai, kreipdamiesi į kredito įstaigas dėl lėšų verslui pradėti ar plėsti, dažnai susiduria su nepakankamo užstato problema, todėl „Invega“ padeda išspręsti šią problemą, garantuodama pirmos paskolos dalies grąžinimą kredito įstaigai iki 80 proc. paskolos sumos. I. Beiliūnienė džiaugiasi, kad šios verslumo skatinimo priemonės pasiteisino, todėl planuojama, kad panašios naujos verslo finansavimo priemonės bus taip pat įgyvendinamos naujuoju ES 2014–2020 m. programavimo laikotarpiu.

Populiariausios verslo naujokų finansavimo priemonės

„Finansavimui tinka visos veiklos sritys, išskyrus tas, kurių remti neleidžia tam tikri Europos dokumentai, konkrečiai tai būtų veiklos, susijusios su tam tikrais ūkio sektoriais: žuvininkystės ir akvakultūros sektoriumi, anglių sektoriumi, žemės ūkio produktų pagrindine gamyba, perdirbimu ir prekyba“, – pasakoja „Invegos“ Priemonių valdymo skyriaus vadovė. Be to, pašnekovė atkreipia dėmesį, kad paskolos neteikiamos įsigyti transporto priemonėms, skirtoms kroviniams pervežti sausumos keliais, tam tikrai eksporto veiklai bei bankrutuojančioms, sunkumų patiriančioms ir pelno nesiekiančioms įmonėms.

Aptardama naujausią finansavimo statistiką, I. Beiliūnienė teigia, kad aktyviausiai VSF paskolomis šiuo metu naudojasi jaunimas iki 29 m., o jiems išduotos paskolos sudaro 37 proc. visų VSF suteiktų paskolų. Pašnekovė džiaugiasi, kad pradėjusieji verslą jau sukūrė daugiau nei 3,1 tūkst. naujų darbo vietų, t. y. daugiau kaip po dvi naujas darbo vietas naujame versle. Verslumo mokymuose jau dalyvavo 5 tūkst. potencialių verslininkų.

Pradedantieji verslininkai ir įmonės, veikiančios iki vienų metų, aktyviausiai naudojosi verslumo skatinimo paskolomis ir „Invegos“ individualia garantija. Pasak I. Beiliūnienės, 2015 m. viduryje „Invegos“ užsakymu atlikta verslo įmonių ir gyventojų nuomonės apžvalga parodė, kad 52 proc. planuojančiųjų kurti verslą pradžiai imtų paskolą. Populiariausia paramos verslui priemonė – lengvatinės paskolos, kuriomis pasinaudotų 39 proc., antroje vietoje – dalinis palūkanų kompensavimas, kuris atrodo patrauklus 25 proc. gyventojų.

Pašnekovė pastebi tendenciją, kad pirmą kartą nuo 2012 m. finansines priemones verslininkai vertina kaip naudingesnę pagalbos verslui formą nei tiesiogines dotacijas. „Nuo 2010 m. atsiradusia galimybe pasinaudoti VSF lengvatinėmis paskolomis verslo idėjoms įgyvendinti jau pasinaudojo beveik 1,3 tūkst. smulkiojo ir vidutinio verslo atstovų, kurių bendra paskolų vertė viršija 19 mln. eurų“, – atskleidžia „Invegos“ Priemonių valdymo skyriaus vadovė I. Beiliūnienė. Vidutinis paskolos dydis – apie 14 tūkst. eurų. Šiai Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos inicijuotai finansinei priemonei skirta 14,48 mln. eurų Europos socialinio fondo lėšų. Pasak pašnekovės, VSF siūlomas finansavimo modelis pradedantiesiems verslininkams visiškai pasiteisino, todėl sprendimas pratęsti priemonę buvo labai reikalingas. Verslininkai vis dar gali kreiptis dėl finansavimo iki 2016 m. birželio pabaigos.

Ekspertai

Inga Beiliūnienė

Inga Beiliūnienė

Priemonių valdymo skyriaus vadovė / UAB „Investicijų ir verslo garantijos“

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.