...

Jauno verslo finansavimas: patarimai siekiantiems banko paskolos

Verslas

2013.12.11

Autorius: Karolina Kondratjevaitė

Temos: .

Jauno verslo finansavimas: patarimai siekiantiems banko paskolos

Patarimai siekiantiems banko paskolos flickr.com

Net ir geriausia verslo idėja neturint finansavimo yra tik idėja. Siekiant įgyvendinti svajones tenka ir pakovoti, ir galvą pasukti. Yra keletas skirtingų būdų, kaip rasti pinigų: tyrimų duomenimis, dažnas pradedantysis verslininkas pradinį įnašą surenka artimiausių žmonių dėka, kiti kreipiasi į rizikos fondus arba ieško investuoti norinčių partnerių. O štai skolintis iš banko, jaunųjų verslininkų nuomone, gana sudėtinga. „Kokius reikalavimus turi atitikti paskolos siekianti įmonė?“ – paklausiau „Swedbank“ Smulkiojo verslo klientų departamento direktorės Jurgitos Blazgienės.

Išgyvenkite pirmuosius metus

„Bankas laikosi atsakingo skolinimo principo ir teikia finansavimą įmonėms, kurios veikia pelningai, atsakingai valdo finansus, geba laiku grąžinti paskolas nepriklausomai nuo jų dydžio ar veiklos trukmės, – sako J. Blazgienė. – Vis dėlto tik pradėjusios (iki vienų metų) veiklą įmonės finansavimas per bankus nėra dažnas. Tai veikiau išimtiniai atvejai. Taip yra dėl to, kad metų neturinčios įmonės dažnai turi tik savo idėją ir nebūtinai pasitvirtinančias ateities prognozes. Veikla jose arba dar nevyko, ar vyko vos kelis mėnesius, nematyti finansinių srautų judėjimo.“

„Tendencijos rodo, kad nemaža dalis įsteigtų verslo įmonių per pirmuosius metus nutraukia veiklą, nes pamato, kad turimas verslo planas nepasiteisino. Natūralu, kad savo verslo modelį tik bandanti įmonė gali būti nepajėgi vykdyti verslo paskolos įsipareigojimų, o įgyti finansiniai įsipareigojimai netgi gali trukdyti jos verslo pradžiai. Todėl verslo pradžioje rekomenduojama ieškoti alternatyvių finansinių šaltinių, o į banką dėl paskolos kreiptis įveikus pirmuosius sprendimų paieškos metus, gerai savo idėją apgalvojusioms, suplanavusioms savo veiklą, pradedančioms kurti plėtros planus ir įvertinusioms verslo rizikas bendrovėms“, – pataria J. Blazgienė.

Išgyvenus pirmuosius metus

„Jei kalbėsime apie porą ir daugiau metų veikiančią įmonę, jai bus taikomi įprasti reikalavimai: verslo veiklos srities apibrėžtumas, aiški verslo sukuriamos pridėtinės vertės struktūra, pagrįsta įmonės savininkų atsakomybė bei suinteresuotumas sėkminga veikla, verslo organizavimo skaidrumas, įmonės esamų ir prognozuojamų finansų tvarumas, kiti su konkrečiu verslu ar įmone tiesiogiai susiję kriterijai, galintys daryti svarią įtaką įmonės veiklos rezultatams, – vardina J. Blazgienė ir pabrėžusi, kad kriterijai yra lygiaverčiai, o bankas vertina pastarųjų visumą, sutinka smulkiai aptarti keletą jų.

Pirmiausia turi būti aišku, kam skirti skolinami pinigai. „Tai gali būti konkrečios investicijos, tokios kaip naujų įrenginių įsigijimas, naujos veiklos pradžia arba apyvartinio kapitalo finansavimas ar siekis padidinti savo pardavimą, – sako J. Blazgienė. – Išsiaiškinus paskolos paskirtį galima parinkti tinkamą finansavimo instrumentą – trumpalaikę arba ilgalaikę paskolą.“

Antra, pajamos turi būti tvarios. „Vertinama, ar įmonė generuoja pakankamus piniginius srautus, ar galės padengti gautą paskolą ir mokėti palūkanas. Žiūrima, ar įmonė sėkminga, kaip auga ir ar stabilios jos pajamos, kaip generuojami finansiniai srautai. Paprastai sakant, keliamas klausimas, ar įmonė gali pavežti prisiimtus įsipareigojimus“, – patirtimi dalijasi pašnekovė.

Trečia, atsižvelgiama į įmonės mokėjimų istoriją. „Ar buvo skolintasi iš kitų bankų, kredito unijų, kitokių finansavimo institucijų. Taip pat svarbu, kaip buvo vykdomi paskolų grąžinimai, kaip vyksta atsiskaitymai už mobiliojo ryšio bei komunalines paslaugas“, – sako J. Blazgienė ir tvirtina, kad tinkamai brandinama ir saugoma įmonės mokėjimų istorija yra tvirtas žingsnis finansavimo link.

Ketvirta, kad ir kokia būtų skolinama pinigų suma, būtinas akcininkų indėlis. „Dalis, kuria akcininkai turėtų prisidėti prie banko finansuojamo projekto (ar tai įrangos pirkimas, ar naujos veiklos pradžia), priklauso nuo individualaus atvejo, atsižvelgiama, į kokią sritį investuojama, kokiam laikotarpiui ir panašiai“, – paaiškina pašnekovė.

Galiausiai ne mažiau svarbi akcininkų ar įmonės vadovų patirtis, sukaupta užsiimant tam tikra veikla. „Jeigu patyręs verslininkas pradeda naują veiklą, o ankstesni jo projektai rodo, kad turima tinkama kompetencija ir pakankamai patirties, į tai bus atsižvelgiama sprendžiant dėl verslo finansavimo“, – pabrėžia J. Blazgienė.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.