...

Investavimo ABC 2022 metams: kas bus aktualu?

Verslas

2022.01.13

Autorius: Reda Aleliūnaitė

Temos: .

Investavimo ABC 2022 metams: kas bus aktualu?

Audrius Žiugžda ir Ilja Laurs Asmeninio albumo nuotr.

Investavimo srities žavumas ir sudėtingumas nusakomas tuo pačiu terminu – nuolat besikeičianti. Norint jausti srities pulsą ir priimti logiškus bei teisingus investavimo sprendimus, būtina nuolatos tuo domėtis. Žinoma, informacijos gausoje dažnai galima ir pasiklysti, todėl pristatome jums trumpą investavimo patarimų ABC 2022 metams. Kas bus paklausu, o kokių sričių vertėtų pasisaugoti? Kas aktualu smulkiesiems investuotojams? Komentuoja rizikos kapitalo fondo „Nextury Ventures“ įkūrėjas Ilja Laurs bei tarpusavio skolinimo platformos „Savy“ direktorius ir akcininkas Audrius Žiugžda.

Paklausios ir rizikingos sritys

Galvojant apie investavimą 2022 metais, svarbu įvertinti finansinį kontekstą. Pasak I. Laurs, vienas iš dominuojančių ir investavimo klimatui įtaką darančių veiksnių – infliacija. „Masinis procesas, kuris tęsis 2022 m. ir netgi įgis pagreitį – bandymas apsaugoti pinigus nuo infliacijos. Galimybių, kad infliacijos kilimas 2022 m. sulėtėtų, nenumatoma, o pinigų nuvertėjimas kasmet apie 10 proc. yra labai skaudus dalykas“, – komentuoja pašnekovas. 2021 m. gruodį metinė infliacija, palyginti su 2020 m., siekė 10,6 procento.

Galima pastebėti, kad valstybės yra pasirinkusios visą krizę finansuoti per pinigų spausdinimą – tiek euro zonoje, tiek ir JAV. Tai turi daug įtakos infliacijai ir investavimo sprendimams. „Visų turto klasių, kurios yra tiesiogiai susijusios su pinigais, pavyzdžiui, indėlių ar obligacijų, pajamų palūkanos tampa rizikingos. Kitoje spektro pusėje yra visos turto klasės, kurios yra tiesioginiai nesusijusios su pinigais: pradedant nekilnojamuoju turtu, auksu, žaliavomis. Tai infliacijai atsparios turto klasės, kadangi nesvarbu, kiek pinigų apyvartoje būtų, jos visada kažkiek kainuos“, – įvardija I. Laurs.

Kita ryški tendencija, įgavusi pagreitį pandemijos metu, yra įvairių procesų skaitmenizacija: nuo e. komercijos iki nuotolinių darbo vietų poreikio. „Informacinių technologinių sritis šiuo metu klesti, kadangi 2021 m. galėjo džiaugtis 30–40 proc. prieaugiu (remiantis NASDAQ indeksu). Investuodami į šią sritį, ne tik galvosite apie pinigų apsaugojimą nuo infliacijos, bet ir uždarbį“, – įsitikinęs pašnekovas. Ekspertas atkreipia dėmesį, kad Lietuvoje fiksuojamas ir nekilnojamojo turto įsigijimo šuolis, o atsargiau renkamasi pandemijos metu nukentėjusias verslo sritis. „Nepanašu, kad 2022 m. keisis finansinis klimatas arba kad atsigaus nukentėjusios pramonės šakos, pavyzdžiui, komercinio nekilnojamojo turto rinka ar kelionių bei pramogų industrijos. Visa tai turi įtakos ir investuotojų atsargumui, nes investuoti į sritį, kuri smuko, labai dažnu atveju jau yra nuostolinga ir nežinia, kada ta sritis atsigaus“, – paaiškina I. Laurs. Pašnekovas atskirai pamini TMT (angl. technology, media and telecom) sektorių, kuris pastaruoju metu buvo itin populiarus, tačiau investicine prasme yra šiek tiek pervertintas.

Galimybės smulkiesiems investuotojams

Apžvelgus investuotojams aktualias sritis, svarbu atkreipti dėmesį ir į smulkiuosius investuotojus, kurie daugeliu atvejų yra atskirti nuo pelningų investicinių instrumentų dėl griežtos teisinės reguliacijos ir bankų reikalavimų. Dažniausiai finansiniai instrumentai yra prieinami investuotojams nuo 125 tūkst. eurų ribos. A. Žiugžda siūlo pagalvoti apie P2P (angl. Peer-to-peer, tarpusavio skolinimo platformų) rinką, kuri atveria galimybes smulkiesiems investuotojams. „P2P rinka suteikia unikalią galimybę investuoti reguliariai, kad ir nedidelėmis sumomis, diversifikuoti riziką, uždirbti solidžią grąžą gerai laiko patikrintoje ir mažai svyruojančioje rinkoje. Toks investavimas kuria papildomą vertę: paskolų palūkanos lieka žmonėms, o ne nusėda bankuose, tai dalijimosi ekonomikos nauda ir grožis“, – teigia ekspertas.

Įvertinus tai, pagrindine alternatyva smulkiesiems investuotojams lieka veikti savarankiškai ir domėtis patiems. A. Žiugžda pateikia keletą svarbių patarimų smulkiesiems investuotojams: „Svarbu pradėti reguliariai investuoti, kuo anksčiau – tuo geriau, kad ir nedidelėmis sumomis, skirti reguliariam investavimui tam tikrą pajamų dalį bei siekti ilgalaikių investavimo tikslų (užsibrėžti sumos tikslą per tam tikrą laikotarpį). Naudinga investuoti reguliariai, nepaisant laikotarpio, rinkos svyravimų ar ekonominių rodiklių, ir investicijas paskirstyti į diversifikuotos rizikos instrumentus.“

Laurs mano, kad svarbu ne tik skirti laiko domėtis investavimu, bet ir patikimų šaltinių paieškai, kadangi pastaruoju metu socialiniuose tinkluose gausu patarimus dalijančių pseudoekspertų: „Šiuo metu informacinio triukšmo yra ypač daug, todėl bėda yra ne tai, kaip rasti šaltinį, o kaip surasti patikimą šaltinį. Naudinga vienu metu lyginti daug šaltinių, nepasitikėti tik vienu atskiru – tai padės išgryninti, kuri informacija teisinga. Norint išmokti investuoti, pirmiausia reikia investuoti savo laiką“, – komentuoja ekspertas. Pašnekovas pateikia ir motyvaciją, kodėl reikėtų domėtis investavimu: šiais laikais žmogus, kuris nesupranta, kas yra finansai ir investicijos, rizikuoja prarasti trečdalį savo gyvenimo santaupų vertės, tad vienintelė išeitis – mokytis ir investuoti.

Ekspertai

Ilja Laurs

Ilja Laurs

Įkūrėjas, valdybos pirmininkas / „Nextury Ventures”

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.